Prasići,problem

drugari, mozda je Tar malo bucno obajsnio sve ovo ali je ipak u pravu. Prolivi kod prasica su relativno cesta poaja i u zavisnosti od uzrasta imaju razlicit spekrat virusa i bakterija odnosno parazita. Ovakvim nacinom terapije kojim se sluzite ili moje kolege veterinari sprovode, su dosta neodgovorne. Jedan od razloga je taj da se stvaraju rezistence jer se ne terapira pravim lekom i mozda ni u pravoj dozi, sve to treba da se izbaci u okolinu ili ostane u zivotinji ako se karenca ne ispostuje, pogresna terapija mnogo kosta jer se vreme gubi kod bolesnih zivotinja i trosi novac za lek koji ne deluje. Jedan bris od jednog ne tretiranog praseta sa tipicnim simptomimam bi trebao veterinar da posalje na analizu i prema tome bi trebala da se radi terapija.Posle nekog verema (meseci) ako ista terapija ne deluje kod narednih prasenja postupak se ponovi. Takva analiza kosta oko 1000dinara u zavisnosti od toga sta se trazi.
Inace sto se dejstva Tylana na Brachispiru hyodiseteriae tice jer dosta losa zbog vec postojecih rezistenci. Postoje preparati novije generacije koji dizenteriju svinja lece ali se dizenterija javlja kod starijih kategorija zivotinja a ne kod prasica. Kod prasica su cesci problemi razliciti sojevi E.coli, Cl perfringes tip A ili B, Rova ili Coronavirus kod loseg kolostruma, Cocidioza (parazit),ascaris suis ("crevne gliste") kasnije Lawsinia intracellularis a kasnije u tovu pored Lawsonija i Dizenterija. Sve te bolesti su sa manje ili vise karakteristicnim simptomima koje veterinar sa odredjenom kavlifikacijom moze da nasluti ali definitivno odgovor daje analiza od koje moze da zavisi uspeh terapije.
:ppozdrav:
 
Dali se nekom desilo da svinje jednog legla napadnu jedno iz tog istog legla da ga izgrizu do smrti,meni je ovo vec drugi put i zbog cega se to desava?Oko 60 kilograma su svinje.
 
kod nas je bio jednom slucaj,ali se jedna povredila i druge su valjda osetile krv pa su je pocele gristi tako da smo je morali izdvojiti.
 
D.R.E.D je napisao(la):
@lacarac
Pročitaj ovaj post od početka i možda i nađeš odgovor na tvoje pitanje :ppozdrav:
Probacu nesto od ovoga mada je sada sve u redu.Zasto su tog jednog napali neznam
 
Hoće da napadnu i kad je bolestan-oslabljen a kad jednom krenu onda ne staju dok ga ne dokrajče ali ako te baš zanima trebaš onog što su izgrizli da otvoriš i da pogledaš iznutrice ako vidiš nešto sumnjivo čuj se sa vetreinarom on će ti reći šta je problem.
Kod mene je bilo jedne godine tov.od 50-60 kila uveče sve o.k ujutro jedno uginulo i izgrižen na par mesta pozva vet. on ga otvori i pluća mu puna krvi on mi kaže da je jedna vrsta plućne bolesti koji se razvije u roku par sati pucaju kapilari u plućima napune se pluća sa krvljju i dolazi do gušenja i prilikom toga ostale svinje reaguju i izgrizu bolesnog .
 
@D.R.E.D
Sad kad razmislim bice da je najpre ovo jer kad smo ga zaklali srce mu je bilo puklo ali ja sam mislio
da je to zbog samog tog napada.Verovatno je njemu prvenstveno bilo lose zbog srca pa su ga ovi drugi dotukli jer to se dogodilo u roku pola sata,inace su j...ni pijetreni u pitanju.
 
jhona DERU je napisao(la):
Kod nas na napredkovoj farmi prasići imaju igračke :haha: lopte i kojekakve gumene igračke

samo pazi ako budu igrali fudbal da se "navijači" onda nepošibaju :haha:

vidi kod nas je pre uvek visio lanac u svinjcu i baba je povremeno bacala ugalj prasićima mada nikad nisam dobio neko stručno objašnjenje od nje zašto im daje ugalj , a znam da ako su pomešani prasići od 2-3 krmače onda se grizu i to onda pofajtaš sve zajedno naftom ili nečim da svi isto mirišu i miran si .
@jhona DERU
nije baba bacala ugalj nego cumur...on je adsorbent, i kupi(upija) stetno iz creva a pritom ne steti nista.
slobodno baci u oboru 2 puta mesecno i posmatraj kako puca...
:cao: :cao: :cao:

Post je spojen: [time]1266825474[/time]
_________________________________________________
A
Tar je napisao(la):
Hajde malo, strucnjaci za veterinu pogledajte sta pisete i sta radite:

francuz je napisao(la):
Norodine injekcijono 2-3-4-5 dana dok ne stane proliv, 1kubik na 16 kg TM, ili u hrani( po meni prakticnije) Neosulfoks.
gagi77 je napisao(la):
KishRobert je napisao(la):
primetio sam da mi jedno prase(ako to moze biti prase oko 35kg) ima proliv i to bas,bas...sta da preduzmem?koji je lek?
Nabavi Otoprim,odlična inekcija za jake prolive,može i hloramfenikol.
Post je spojen: [time]среда, 10. фебруар 2010. 04:28:00 MST[/time]
_________________________________________________
D.R.E.D je napisao(la):
U svakom slučaju se slažem puno puta humani antibiotici i sredstva puno jeftinija od veterinarskih lekova ali treba ih koristiti samo u kranjoj nuždi !!!!!
Probaj da nabaviš Enrocin i Ampicilin injekcije različiti su sastavi injekcija znači na različete grupe bakterija deluju . Najbolje bi bilo da ga izdvojiš jer on nebi sme da konzumira ni previše hrane(moguće da baš zbog toga ima proliv) a njemu da daš zrnastu hranu .
farmil je napisao(la):
protiv proliva kod prasdi najbolje je u postojeću hranu napraviti mix(25% stočnog brašna,25% kukuruznog brašna, 25%hlebnog brašna i 25% postojećeg koncentrata)i to im davati u manjim količinama -obročno.
Uspeh zagarantovan , isprobano , posle dva dana nema proliva.
a ako i to nepomaže 3.5ccm TILOVETa ili TILOZINa i 2ccm STREPTOMICINa u usta(oralno).
DanielČ je napisao(la):
Enrocin 5%- 2 ml u vratnu muskulaturu ukoliko je izmet redak bez sluzi,krvi i sl. i zuckasto smedje boje.Proliv ne uzrokuje uvek ista bakterija, a po izgledu izmeta uglavnom moze da se utvrdi koja je "vrsta proliva" u pitanju a samim tim i odgovarajuca terapija.U svakom slucaju preporuka je da pozoves VETERINARA.
MONTOYA je napisao(la):
što se tiče proliva,koristim TYLOVET (tilozin)odličan je i za goveda i svinje,a što se tiče hloranfenikola kod nas ga veterinari koriste,da je zabranjen verovatno ne bi smeli :sta:

mora da se kaze da tu ima i razumnih glasova koji kazu da uzrocnik nije uvek isti i da lek treba dati prema uzrocniku bolesti... ali sve u svemu u celini pravi kongres veterinara :haha:

Ali nije smesno. To sto vi trpate u te prasce neko treba da jede.
E pa 'ajde da cujemo strucnjaka sa Petlovog brda!
@ TAR
daj nam reci na koji nacin ti suzbijas proliv na tvojoj farmi kod tvojih prasica, pa da mi naucimo nesto novo. :cao:
Post je spojen: [time]1266854804[/time]
_________________________________________________
Drugari, jos nesto, u konsultaciji sam sa mojim(nasim lokalnim) veterinarom, on trvdi da mnogo njegovih kolega daje terapiju po inerciji a da pritom slabo vode racuna o rezistenciji na lek.
Na primer, mi jos na nas kraj ne koristimo tilozin zato sto imamo drugu grupu lekova koji jos funckionisu koje menjamo 2 puta godisnje npr kod odredjene vrste infekcije dajemo Norodine prvih 6 meseci, a posle za isti vid terapije koristimo Gentamicin drugih 6 meseci.
 
E ajd nam se malo predstavi VUKM iz Nisa!!!
::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
Post je spojen: [time]1267132166[/time]
_________________________________________________
Danas sam imao grizenje repova, a uzrok im je sto sam redukovao hranu zadnja 3 dana..., cim sam hranilice napunio, sve se smirilo :sta:
 
opet moji problemi....
jedna nazimica(50 kg) je dobila batine od ostatka legla,u nedelju.da sam samo zakasnio sat vremena ubili bi je.
namzao sam je sa razradjenim uljem i napadi su prestali.medjutim od poslepodneva danas povraca,ono sto pojede,nema krvi.
sad sam je izdvojio od ostatka "ekipe"...
sta ciniti?
 
Pozdrav,
hteo sam da pitam od mene iskusnije svinjare da li je neko imao iskustava sa bolescu prasadi za koju su mi rekli da se zove CADJ prasica. Neko kaze da je virusnog porekla, opet neki drugi da je bakteriskog. Prosli put sam dovodio veterinara, dao im nekakve injekcije ( od dve sam video da je jedna Glukal :haha:) i nista. Onda mi je jedan kolega savetovao da u prepranu svinjsku mast (odprilike 300 g) ponesam 10 penicilina i 10 streptomicina i da time mazem obolele prasice i ... mogu vam reci da je to dalo vrlo dobre rezultate. Medjutim kod narednog legla u tom delu prasilista mi se i u narednom leglu pojavila cadj. Nisam dezinfikovao toviliste jer nisam imao vremena. Ako je virus cime dezinfikovati objekat i kako. Otkud kod mene ta bolest... Molim one koji o ovom problemu nesto znaju da mi odgovore. Hvala
 
Odg: Prasići,problem

pamta prvi je napisao(la):
Pozdrav,
hteo sam da pitam od mene iskusnije svinjare da li je neko imao iskustava sa bolescu prasadi za koju su mi rekli da se zove CADJ prasica. Neko kaze da je virusnog porekla, opet neki drugi da je bakteriskog. Prosli put sam dovodio veterinara, dao im nekakve injekcije ( od dve sam video da je jedna Glukal :haha:) i nista. Onda mi je jedan kolega savetovao da u prepranu svinjsku mast (odprilike 300 g) ponesam 10 penicilina i 10 streptomicina i da time mazem obolele prasice i ... mogu vam reci da je to dalo vrlo dobre rezultate. Medjutim kod narednog legla u tom delu prasilista mi se i u narednom leglu pojavila cadj. Nisam dezinfikovao toviliste jer nisam imao vremena. Ako je virus cime dezinfikovati objekat i kako. Otkud kod mene ta bolest... Molim one koji o ovom problemu nesto znaju da mi odgovore. Hvala
Čađavost ili "vlažni ekcem" je akutna upala kože prasadi na sisi,koja često zahvata celo telo i najčešće obolevaju prasad od 10 do 30 dana starosti.Uzročnik ove bolesti je staphylococcus hyicus.Čađavost se javlja usled lošeg higijenskog držanja i slabe ishrane.Običnoi obole sva prasad u leglu,a promene na koži se jave naglo i brzo se šire po celom telu..Obično počinje na licu,trbuhu,grudima i sa unutrašnje strane butina.Za nekoliko dana skoro celo telo bude prekriveno zatvrdnulim i ispucalim naslagama pa prase izgleda kao da ima oklop.Održavanje higijene u objektima a posebno u prasilištu je značajna mera preventive protiv ove bolesti,krmačama na 5 dana pre i posle prašenja bi trebalo ubaciti u hranu NEOSULFOX-P (zamena za GALOFAK-200) i to u koncentraciji od 0,5 %.Takođe treba pravilno seći zube i repove sterilnim kleštima.U slučaju da se ova bolest javlja masovnije može se vakcinisati vakcinom staphylococcus hyicus na 14-21 dan pred prašenje. LEČENJE: penstrep i prednizolon (inekcije),zatim se napravi krečno mleko od pola litra zejtina i pola litra krečne vode(kreč se razmuti kao za krečenje) i tim mlekom se natapaju naslage, posle toga se maže cink-vitaminska mast i sve tako dok se naslage potpuno ne izgube.
 
Hvala Vam ljudi. Saznao sam nesto i ja. Samo jos jedno pitanje: kod mojih prasica se cadj javila oko 36 sati posle prasenja neverujem da su bas bili gladni a krmaca ima 250 kg i potok mleka, nego mislim da su se u objektu zadrzali virusi (bakterije) i da je to bila kapisla a posle sve ostalo. Ima li veze to sto u objektu imam vrlo malo dnevnog svetla. Doduse ja sam to dobro osvetlio zivinim svetiljkama, prozracno je prilicno cisto...
Planiram da proletos uradim ispust ya svaki boks pojedina;no sa jedno 10 m2 betona i isto toliko zemlje gde bi krmace mogle po volji( kaubojska vrata) da iylaze i ulaze. Sta mislite o tome?
 
Za svinje sam amater (radim mlečno govedarstvo), ali ću ti reći jedan primer koji možda važi i za svinje-neka to prokomentarišu profi sv.- jednom prilikom sam gledao neku brošuru gde su bile 2 slike stada krava. Na jednoj krave čiste, verovatno oprane, očešljani repovi, u dubokoj slami,... ,a na drugoj u ispustu, umazane i blatom i balegom, doduše u dobroj kondiciji i ispod ove druge piše "ovo je prirodna sredina". Ako je i kod svinja takva sredina povoljna, u tom ispustu ćeš dobiti manje radnih sati sigurno,a verovatno i bolje zdravlje krmača.
 
zemljani ispusti su extra za krmače pogotovo zbog zglobova. Kod mene hoće da ćopaju baš zbog betona pogotovo starije krmače. Ja planiram jedna veliki ispust i odmah posle osemenjavanja u njega do prašenja. Mislim da ću ga ogradim za početak bodljikavom žicom kroz koju ću pustiti struju (el. pastir) dva tri puta kad ih macne stuja neće ti riti niti biti blizu ograde bar se tako ovce i krave ponašaju ako ovo uspe ne menjam ogradu.
 
Pamto
Nije loša ideja sa zemljanim ispustom ali zavisi kako si planirao da čitavo vreme imaju pristup tom delu ili samo određeno (1-2 sat dnevno) pišem ovo zato jer od ovog ti zavisi kako ćeš ograditi . Svinja kad krene da kopa ona iskopa i do metar i po u dubinu toi imaj na umu kad ovako nešto planiraš ja sam imao prilike da vidim to uživo . Kod mene tamo gde su krmače ispust je urađen od cigle i nije toliko oštar kao beton (20-30 cm crnog peska isplanirao par puta nalio vodom dobro utabao postavio cigle a između cigala izlio sa cementnim malterom )
 
U vezi sa bolescu koja se zove cadjavost prasadi
Kada vam se krmaca oprasi odmah posle prasenja menjajte slamu koja je natopljena krvlju i plodovom vodom, ta slama je glavni uzrok pojave ove bolesti *na njoj se uyrocnici razvijaju i lako prelaze na malu prasad*
Iz iskustva ovo pricam a mislim da nije ni skupo niti treba nesto da se ulaze, znaci samo ciscenje i odmah se smanjuje mogucnost pojave ove bolesti. Izuzetno su piatreni osetljivi dok se kod domacih belih i autohtonih rasa ova bolest i ne javlja
 
Imam problem kod prasadi odlucene 10 dana pocinju gristi repove,dodavao sam na vec gotov koncentrar 2,5 % ribljeg brasna,nije pomoglo ,mozda malo smanjilo,zamracivao prostoriju isto slaba pomoc ,kupio sprej (porcivet)bas nista ne pomaze,sjekao zube u donjoj vilici,razvrsto ih u vise boksova da dobiju sto vise prostora nista nije pomoglo. Kad ih duze vrijeme posmatras imas utisak kao da su umjesto vode pili red bul,nigdje se ne smiruju i rjetko kad spavaju po danu.
Ranije rjetko san imao ovakav problem ali to se obicno radilo o jednom najmanje prasetu , izbacim ga van i problem rjesen, sada imam 100 kom. a sigurno ima 30 koji grizu repove i neznam sta da radim .
 
Nazad
Vrh