Prasići,problem

Ranko Cuvrk je napisao(la):
Imam problem kod prasadi odlucene 10 dana pocinju gristi repove,dodavao sam na vec gotov koncentrar 2,5 % ribljeg brasna,nije pomoglo ,mozda malo smanjilo,zamracivao prostoriju isto slaba pomoc ,kupio sprej (porcivet)bas nista ne pomaze,sjekao zube u donjoj vilici,razvrsto ih u vise boksova da dobiju sto vise prostora nista nije pomoglo. Kad ih duze vrijeme posmatras imas utisak kao da su umjesto vode pili red bul,nigdje se ne smiruju i rjetko kad spavaju po danu.
Ranije rjetko san imao ovakav problem ali to se obicno radilo o jednom najmanje prasetu , izbacim ga van i problem rjesen, sada imam 100 kom. a sigurno ima 30 koji grizu repove i neznam sta da radim .
Meni se to desavalo, ali kod vecih prasadi 35-40kg a uzrok je bio sto sam redukovao hranu, i smanjio proteinski procenat.
MENJAJ KONCENTRAT!!
 
D.R.E.D je napisao(la):
Pamto
Nije loša ideja sa zemljanim ispustom ali zavisi kako si planirao da čitavo vreme imaju pristup tom delu ili samo određeno (1-2 sat dnevno) pišem ovo zato jer od ovog ti zavisi kako ćeš ograditi . Svinja kad krene da kopa ona iskopa i do metar i po u dubinu toi imaj na umu kad ovako nešto planiraš ja sam imao prilike da vidim to uživo . Kod mene tamo gde su krmače ispust je urađen od cigle i nije toliko oštar kao beton (20-30 cm crnog peska isplanirao par puta nalio vodom dobro utabao postavio cigle a između cigala izlio sa cementnim malterom )

E, ja sam iz Šumadije i kod mene neće moći da se zakopa 1,5 m u crnoj smonici. To je jedno drugo ja ću smo da pobijem bagremove stubove što dublje budem mogao i na njih "kaubojsku" ogradu, pa ako ih baš budu izrile onda ću betonirati oko stubova, više me plaši šta će biti na prelazu sa betona na zemlju tu će to biti malo teže za rešiti. No biće to dobro, valjda.
 
pamta prvi je napisao(la):
D.R.E.D je napisao(la):
Pamto
Nije loša ideja sa zemljanim ispustom ali zavisi kako si planirao da čitavo vreme imaju pristup tom delu ili samo određeno (1-2 sat dnevno) pišem ovo zato jer od ovog ti zavisi kako ćeš ograditi . Svinja kad krene da kopa ona iskopa i do metar i po u dubinu toi imaj na umu kad ovako nešto planiraš ja sam imao prilike da vidim to uživo . Kod mene tamo gde su krmače ispust je urađen od cigle i nije toliko oštar kao beton (20-30 cm crnog peska isplanirao par puta nalio vodom dobro utabao postavio cigle a između cigala izlio sa cementnim malterom )

E, ja sam iz Šumadije i kod mene neće moći da se zakopa 1,5 m u crnoj smonici. To je jedno drugo ja ću smo da pobijem bagremove stubove što dublje budem mogao i na njih "kaubojsku" ogradu, pa ako ih baš budu izrile onda ću betonirati oko stubova, više me plaši šta će biti na prelazu sa betona na zemlju tu će to biti malo teže za rešiti. No biće to dobro, valjda.

Pamtaprvi,
nadji pragove sa pruge, pa spiči u krug, kao temelj, pa onda iynad toga yica...
Znaš kad će da pomere prag koji je priljubio yemlju, ..., NIKAD!!
 
Ima jedno 15 razloga, trebalo bi da se uradi obdukcija, ovako ništa pouzdano.
 
Nisam mislio ništa loše ali na osnovu onih podataka nemože niko pouzdano da kaže bilo šta. Pitanja mogu biti razna, koliko ima sisa a koliko prasadi, jel prvo prašenje, kako su izgledali dok su bili živi, kakav je smeštaj - higijena, jel su dobili gvožđe, da li su pod kvočkom, jel ima promaje, ako je neka infekcija promene bi trebalo da pokaže obdukcija ali i nemora. odgovorom na neka od ovih pitanja se možda može doći do uzroka.
 
Prasici ispod prvopraskinje sedmi dan dobili proliv, traje vec 4 dana,
davao sam enrodian 3 doze u razmaku od 20 sati, nista
veterinar im dao vec 2 injekcije, isto nema poboljsanja
Sta da radim i odakle proliv?
 
Trebalo bi da sačekaš nekoliko sati da lek proradi.Nisam veterinar ,ali ON bi trebalo da zna šta je problem pa je verovatno i tako i postupio.Dao im je verovatno najbolje što je imao,barem tu ne štede.
Poy i nadamo se najboljem
 
level3 je napisao(la):
Prasici ispod prvopraskinje sedmi dan dobili proliv, traje vec 4 dana,
davao sam enrodian 3 doze u razmaku od 20 sati, nista
veterinar im dao vec 2 injekcije, isto nema poboljsanja
Sta da radim i odakle proliv?
Ja sam imao sl situaciju,spricali im neko belo govno u usta,veterinarka davala lekove... i nista dok im nisam skuvao caj od lista dunje,ali sad ni toga nema...
 
Hvala svima za odgovor.
Poceo sam i ja da dajem caj od kamilice, ali krmaci.
Moguce da sam zasrao kod pravljenja hrane za krmacu, davao sam joj 18% soje
a soja hoce preko mleka da izazove proliv.
Smanjio sam soju za pola...Videcemo
 
Imam turu prasadi staru 5 dana,i primetio sam da imaju redju stolicu oker boje.Krmaca je na Gebiju za dojare,bez drugih dodataka i zelenisa.Druga tura stara 7 dana nema tih problema. :sta:
 
Smanji krmači hranu a prasićima daj Kaodiar S da ih ne bockaš streptomicinom ili sulfakelom.
 
Uzeo sam da ocistim krmacu od parazita,kupio sam je pre mesec dana i covek mi je rekao da je ociscena,mada sad sumnjam.Imam kaodiar pa cu njega sutra.
 
da i ja iznesem u ovoj temi svoj problem.imam prasice stare 16 dana,primetio sam unazad 2-3 dana da su poceli da kaslju,nije to neki napastan kasalj ali u toku dana kad ih cesce obilazim recimo 3-4 puta na dan primetim da kaslju.sta mi je ciniti?neprimecujem da im je zasada nesto naskodilo,bas-bas dobro izgledaju i napreduju ali preventive radi
 
Nazad
Vrh