Prašenje krmača

Да радим на мало са свињама па и да се сложим. Мања прасад се брзо поврате нема ту жестоког заостатка. Ако има ту се нешто друго запатило. Обично буде цирко вирус који прави шкартове само им уши и длака расту. Пуно већи проблем је кад оне око 60-так кила лупи крвави пролив. Као да си их чекићем у чело ударио.
А већ сам писао на каснији/продужени тов главни разлог је тежина на рођењу.


Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Da li je tko kada klao krmacu a da je odbijena od prasadi.Morati cu je klati a ne znam koliko mora proci vremena da se meso ne osjeti a odbijeni prasci prije 3dana.
 
Барем 7 дана. И пошто је тек залучена може се десити да тражи. Онда треба сачекати 7-8 дана после еструса за клање. То је зезнуто за планирати.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Skoro sam video, suseno meso i slaninu a da je masnoća zuta. Kaze kupili su krmacu i zaklali. Neko kaze do sorte a neko da je vrlo vrvt trazila vepra.
 
Нисам се сусретао са тим. Мада жућкаста сланина зна да буде кад радим секцију на угинућима. Знак неке болести или проблема са јетром.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Па како су већ клали и сушили месо кад још спољна температура није одговарајућа? Да нису пожурили?

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Zavisi koliko bi od jednom pustao, ja bih to podelio u dve grupe po 5 komada a ako bi da ti se prase preko cele godine onda ti dosta 2 kaveza

Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Неће бити доста 2. 10 крмача у теорији 2.5 прашења. Ако почиње годину крмача са прашењем у јануару онда може и 3 прашења годишње. Требало би направити план са колико недеља би одбијао прасад од крмаче.
Што се тиче плана више група да прасад долазе за продају кад је потражња велика а кад је слаба потражња да буду крмаче супрасне.


Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Ljudi jel ima nesto, neki vitamini da dam krmaci da ostane suprasna? Treci put mi se vraca. 6x se prasila nije ni prevelika ni premala oko 250kg, trazi nerasta ko luda a ne ostaje suprasna.
Da se nadovezem na temu gore: ja imam jedan kavez na 10 krmaca, zatvaram samo one lude i prvopraskinje i to svega 4-5 dana, stare mi se uglacnom prase bez kaveza.
 
Ако се толико пута враћа време је за кобасице. На колико дана се враћа?

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Do pre korone nije bio problem prodati ni preko leta a sad gledam da se prase od avgusta do marta
 
Pa prvi put mi se ona i jos jedna vratile zajedno posle 20 dana..mozda i manje.. Tada sam ih pripustio obe i tek posle dva meseca ona pocela da naskace na ovu drugu, ja ih razdvoijo i ponovo je pripusto i eto sad se posle 21 dan vratila ponovo..ova druga mi je ostala suprasna na drugom skoku, treba za koji dan da se prasi.
Greota mi je da ide u kobasice, to mi je do sad bila najbolja krmaca, prasila po 15-17 komada, nikad ispod 10 nije oddojila.
 
Koliko god da pravite grupe sa krmačama na malom broju se vrlo brzo rasformiraju grupe a i na 10 krmača najskuplja varijanta grupisati krmače zbog prasilišta, jer je to najskuplji deo objekta i tad treba više boksova nego da je bez grupa. Na 10 krmača realno je očekivati 24 prašenja godišnje. Ako je zadržavanje u prasilištu 30 dana, to znači da će biti potrebno da 24 meseca provedu u prasilištu, odnosno u godini dana je potrebno dva boksa za prašenje da bi servisiralo taj broj krmača. Sa tri boksa se rešavaju problemi sa ranijim odlučenjem, neregularnim grupisanjem kao i mogućnošću da nakon zalučenja prasad ostanu u prasilištu neko vreme bez krmače.

Poslato sa JSN-L21 pomoću Tapatoka
 
Ima neko iskustva kako se prodaju obelezena prasad? Prave mi problem u veterinarskoj sto nemam obelezenih prasica a imam prijavljene krmace.
Koja je procedura ako ih ja sad obelezim pa posle hocu nekome da ih prodam za tov, jel se prenosi pasos ili nesto tako?
 
Nazad
Vrh