Prašenje krmača

Uzimas zdr.uverenje u veterinarskoj i upucujes ih na domacinstvo kupca i to ce naravno da te kosta.
Samo uzimanje para i nista vise.
 
Ima to mnogo značaja u kontroli prometa životinja pogotovu kod pojave zaraznih bolesti. Običan vlasnik životinja meru obeležavanja uzima kao trošak, da ne kažem bespotreban.
 
У случају заразне болести пронаћи извор и могућа жаришта. Имали смо прошле године састанке и предавања у вези спровођења мера. Немојте се чудити ако ове године буду баш затегнуте мере. Од тога зависи извоз(могући) меса у европску унију и транспорт преко територије. И наравно таксе, пдв и на крају порез држави. И те ветеринарске станице неко притиска од горе.


Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Ma vec su zategli mere, meni su hteli da pisu prijavu sto sam obelezio tovljenike i odma ih prodao, kao moram da obelezim prasad... I ovako ne znam gde cu sa prasicima a ne jos i da ih obelezavam jbm.
 
Ima neko iskustva kako se prodaju obelezena prasad? Prave mi problem u veterinarskoj sto nemam obelezenih prasica a imam prijavljene krmace.
Koja je procedura ako ih ja sad obelezim pa posle hocu nekome da ih prodam za tov, jel se prenosi pasos ili nesto tako?
Obeležiš prasad(dokument-Prijava dogadjaja,košta te 50 din po životinji)kad obeležiš i oćeš da prodaš ponovo ispuniš Prijavu dogadjaja( 2 primerka)pa ispuniš dok.Praćenje i kretanje životinja(u 4 primerka)pa idešu veterinarsku stanicu ostalo će ti objasniti šta kolko gelta::novac::
 
Jos ce me naterati da pocnem da tovim svinje. kod nas je 100din po markici obelezavanje plus nekih 200din izlazak.
@vosi jel to drukcija procedura od one kad se vade pasosi za klanicu ? za pasose su mi naplatili jos 170 din po grlu.
 
Neznam kako ide za klanicu ali za prasad ispod 25kg je 10din/kom a iznad je 20din/kom pasoš tako je barem kod nas.
Zato uvek piši da su 24kg
 
Krmaca se oprasila 13 komada, svi su uhvatili sisu, dajem im i dohranu. Naime krmaca je malo smrckala sada bas joj njuska zapusena, bukvalno bale joj vise. Je l postoji kakav antibiotik nesto dok se doji a i pritom je l to rinitis? Negde sam procitao da moze FLORON da joj se da, mada opet da pitam. Dva dana posle prasenja dobila je penicilin.
 
Ja bi joj dao penicilin 5 dana i caj od kamilice x2 na dan.nikad nisam imao takvih problema sa krmacom, samo sa prasicima..
Sacekaj mozda se javi neko iskusniji..
 
2 dana je dobijala pensterep sa produzenim dejstvom. To mi je rekao veterinar posto joj je dat hormon za lakse prasenje. I 2 doze je dobila Penstrep 400LA, on se daje na 72 sata, izmedju ostalog i zbog upale nakon prasenja.
 
Ljudi jel ima nesto, neki vitamini da dam krmaci da ostane suprasna? Treci put mi se vraca. 6x se prasila nije ni prevelika ni premala oko 250kg, trazi nerasta ko luda a ne ostaje suprasna.
Kada bude ponovo tražila, pozovite veterinara da ju izapere i da antibiotik, vjerovatno je u pitanju neka upala zbog koje ne ostaje suprasna. To treba praktikovati čim krmača ne ostane drugi put suprasna
 
Vazi, hvala na savetu.. Sad za koji dan joj izlazi 21dan pa cemo videti dalice traziti ponovo.
 
Крмача се опрасила пре 12 дана опрасила 14 ком 3 су угинула одма по прашењу.Остали су ок али крмача почиње да једе сваки дан по једно тако да сам морао да их одвојим...Шта мислите да радим са њом?Дурок је у питању.
 
Juce jedna 23kom. Svi zivi opraseni.
Inace ove iz edufarma prase kao lude. Ali lose ulaze u sledeci ciklus a imao sam i dve nedavno da su ponovile jer sam osemenio napamet 5ti dan po zalucenju i nije davala znakove da je osemenim. jako isisaju prasici ma koliko ih hranio u laktaciji.
Ali eto ima i rezultata. Prethodne 4 oprasene u ove nedelje 80kom ukupno oprasenih a uginuca 7 prvih par dana ukupno.
49bf9f1513ad7aab40693b620a95d03e.jpg


Послато са SM-J600FN помоћу Тапатока
 
Oprasile su bas mnogo.
Ako su ranije prasiile ovoliki broj prasadi, koliko uspeju da odhrane i koristis li dohranu?

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Oprasile su bas mnogo.
Ako su ranije prasiile ovoliki broj prasadi, koliko uspeju da odhrane i koristis li dohranu?

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
Koristim dohranu vec od drugog dana. U glavnom ako oprase 20kom imam uginuca do zalucenja u proseku 3kom. Ne prase uvek ovoliko. Prosli put 5kom oprasila a sad 23. Druga oprasila 17 prosli put othranila 17 a sad 20. Nema nekog pravila. Ali vidim da ima nekog pomaka od kad osemenjavam 3puta,naravno vestacki.
Ima dosta skartova ako oprase ovoliko mnogo prasadi i sitni su pa su dosta nejednaki....muku mucim sa mestom svakako a trebalo bi ih sortirati a ja za to nemam mesta pa onda je muka i veliki napreduju jako a mali zaostaju pa cak i duplo. Moram jos prosirivati ali trenutna cena me sprecava pa se borim kako znam i umem.

Послато са SM-J600FN помоћу Тапатока
 
Ове године за сада се држим на 13.5 залучене прасади по крмачи. На толико прасади не може без ситних. Али зато остали стижу са 8 недеља старости 25 кг просек. Обично остану 2-3 ситнија али и они стигну за 2 недење за продају.
 
Nazad
Vrh