Prašenje krmača

Ljudi imam problem. Prvopraskinja jutros oko 9 sati pustila vodu i pocela krvariti, ali do sada, vec 6 sati, nije izbacila niti jedno prase. Napinje se i otvorena je tek 4 prsta. Što raditi? Dali da joj dam oxytocin
 
Ljudi imam problem. Prvopraskinja jutros oko 9 sati pustila vodu i pocela krvariti, ali do sada, vec 6 sati, nije izbacila niti jedno prase. Napinje se i otvorena je tek 4 prsta. Što raditi? Dali da joj dam oxytocin
Pa sta si cekao i do sad,zovi veterinara odmah,neka gura ruke...A i kad je vidi najbolje ce ti reci stanje,koji joj je danas dan sprasnosti?
 
Meni jedna pre neki dan,na prvo imala 11,sad oprasila 8 i to muku mucim s vimenom,a sutra i za dva dana se ocekuju jos dve stare,jedna melezena sa svacim,dosad imala 12,12,9,a ova druga je iz poljoprivredne skole iz Svilajnca i ona prasi uvek od 11-13,ima vec nekih 10god je kod mene i sigurno je 3-4god bila kod predhodnog gazde...
 
Meni jedna pre neki dan,na prvo imala 11,sad oprasila 8 i to muku mucim s vimenom,a sutra i za dva dana se ocekuju jos dve stare,jedna melezena sa svacim,dosad imala 12,12,9,a ova druga je iz poljoprivredne skole iz Svilajnca i ona prasi uvek od 11-13,ima vec nekih 10god je kod mene i sigurno je 3-4god bila kod predhodnog gazde...

Da se nisi malo zabrojo sa tim godinama?
 
M ami smo do skora imali samo tu jednu krmacu,dok se ja nisam priorentisao vecinom na svinjarstvo,tako da svaki put sdad gledamo kad se oprasi hoce li moci jos jednom bar :D
 
Profesorica mi je pricala dok je radila na svinjogojskoj farmi u Novoj Topoli imali krmacu sa 21 prasenjem, ako se uzme sve idealno sa indeksom prasenja od 2,4 to je nekih 10 godina + koji mjesec. Kod mene je rekorderka 13 prasenja i 6,5 godina, ali netezim da prelaze 7-8 prasenja. :ppozdrav:
 
I šta posle sa njom, u kulene ili na prodaju? Kod nas ima neka priča kao da ne valja domaću krmaču klati pa da su čak i razmenjivali glavu za glavu pred klanje...
 
Ide u klanicu,ni mi ne koljemo krmace za nas koje su se prasile u nasoj stali.....Jedno pitanje,rano jutros se oprasila krmaca 12kom,od toga 2 mrtva,dva degenerika bez gornje njuske....E sad ,za priplod ove ture krmaca koristio sam samo dva vepra,od jednog krmace se lepo prase i to nazimice sve,a od ovog drugog cistok jorksira stare svinje mi podbacuju,uvek bude koje mrtvo prase,a i leglo je dosta nejednako.Dakle moje misljenje je da tu vepar nije dobar,pitam ovo zato sto sam od prosle ture gde je on bukario ostavio nazimicie i nerasta jednog pa se razmisljam sad da li da to rasprodam zbog lose genetike,jer ove svinje sto sad daju ova losa legla su sve po krvi slabije od vepra i verovatno preovladava njegov gen....?
 
I šta posle sa njom, u kulene ili na prodaju? Kod nas ima neka priča kao da ne valja domaću krmaču klati pa da su čak i razmenjivali glavu za glavu pred klanje...
Ma manite se babinski prica, ja sam ih bar 100kom svojih zaklao na svom imanju, i sve normalno. Nisam lud klalitetno meso davati nekome za dzabe pa onda neciju krmacu kupovati i sebi klati , za svoje potrebe godisnje bar 3-4 zakoljem, a ostalo rijesim starim musterijama. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh