Prašenje krmača

Danas popodne oprasila se druga krmaca tacno na vreme 115 dan,13 komada za 1 sat bez problema prasenje proteklo prvi put bila mirna dobra :ppozdrav:
 
Fala lepo Nesko :ppozdrav: cim porastu prodajem gicike nemogu da hranim ove godine
20150617181247.jpg
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: PKB
Treba mi savet oko postupka pri odvajanju prasica ,smanjio sam joj hranu par dana poprilicno pre odvajanja a mleko nesmanjiva uopste ,odvojio sam prasice neznam da li da joj nedam jedan dan uopste samo malo deteline ? Proslo prasenje sa jednom mlladom sam imao problema prevremeno se oprasila prasici uginuli vime se upalilo ,plasim se da se neponovi i kod ove . Da li ima inekcija neka da sprecim nezeljeno situacije ?
 
Impuls za lučenje mleka kod krmača jeste sisanje prasadi, sve dok bude sa prasadima i oni budu sisali neće zasušiti pa čak i smanjiti lučenje mleka. Kad se krmača odvoji smanjiti malo hranu dan, dva, pratiti stanje i nakon toga opet ishrana po volji do momenta ulaska u prvi estrus i osemenjavanja. Nakon toga obrok u skladu sa telesnom masom i kondicijom krmače. Vrlo često odgajivači greše kod krmača kad je zasušenje u pitanju. Poslednjih 7 dana je lošije hrane, prasad je dodatno iscrpe jer će ona proizvoditi mleko na osnovu svojih rezervi koje su tada na minimumu i krmači treba preko 4-5 nedelja da ponovo uđe u estrus i smanjuje indeks prašenja.
 
Da li moze da se daje kanistop krmaci koja doji prasice.
Postala je agresivna,i ako je do sada bila odlicna i pazljiva u poslednjih nekoliko dana je nervozna,baca prasice po oboru.Hranim je sa patentovim premiksom za dojare.
Ubacujem 25% jecma,da nije moda to problem?
 
Seci zube odmah,mi smo se tako zajebali pa su za 3 dana krmaci izgrizli vime i ustuknula im je mleko,dok nismo skontali sta je u pitanju prasici su izgledali kao iz logora.
 
Ne kazem da je to pravilo,ali to je moje iskustvo,i ne bih pozeleo ikom da se to desi.
Secenje zuba je OBAVEZNO ko iole vodi racuna o krmaci, dozvolite sami da vas malo prase gricne svojim onako ostrim zubima pa vidjet ce te koja je bol. A kamoli kad krmaca doji 10-14 prasadi pa skontaj koliko je ugriza u jednom dojenju, a kamoli za citav dan ili laktaciju, i jos kada se bore za sise pa to je katastrofa. I pitaju se ljudi sto je krmaca nervozna i sto neda da sisaju. :sjasi:
 
Krmača je stajala pod bickom 1.6. i eto prošla 24 dana i nije tražila ponovno na sreću. Sad me muči kako joj skinuti malo kila jer ima previše kg za nazimicu. nije bila u planu da je oplodimo nego je bila za tov, ali pošto je od super majke i mirna je pripustili smo je pa zato ima viška kilograma zbog prijašnje hranidbe.
kako da joj sad dajem hranu, koliko dnevno? imam svoj kuruz, ječam, psenica, tritikal, i kupujem smjesu sa 40% proteina i svaki dan dobiju trave. odvojit cu je sutra od osstalih.
 
Nazad
Vrh