Prašenje krmača

Mora ona da nadoknadi sve to a ako je lose jela to moze biti i do vode tj lose je pila . Kao sto rekao DraganPopo sto jaca hrana i duzi vremenski period . Jedna kod mene je i bila cekala pola godine ... To ranije dok nisam bas imao iskustva .

Naj bolje je ako se moze nakon prvog prasenja da malo odmori 1 - 2 ciklusa i ako potrazi nakon odbijanja .
 
Kod nazimica je uvek problem da potreze posle prvog prasenja,a ako je jos iscrpu prasici pa bude i mrsava onda je to takodje problem....Meni svinje jedu 12% koncentrat non-stop,samo sto kada doje povecam kolicinu koncentrata i nikakvih problema nikad nisam imao oko proliva prasadi na sisi i tome slicno,a i odkad to praktikujem redovono ulaze u estrus....
 
Evo kako je stanje kod mene, dok sam kupovao koncentrat nisu krmace htele da traze vepra 6 dan kad se odluci od prassdi, a sad su pocele tako sto ih moje mišljenje odvajam na 30 do 35 dana sve zsvisi od prasadi u leglu, i dajem laku hranu kuruz i stocno brasno, i mogu da kazem da mi je ta metoda dala rezultate da traze vepra, a za 15dana cu i da vidim rezultate treba jedna krmaca da se oprasi 3 prasenje.
 
Pripustim nerasta na jednu a ove 2 su bile tek na pocetku teranja kad ono ostale sve tri u cugu, samo jednom nerast doteran 26.12 meseca...jos veca muka sto nemam gde da ih razdvojim.


Kako hraniti ovu zadnju nedelju pred prasenje i kad se oprase??
Sad jedu kukuruz i 20% suncekrotovog zrna.


attachment.php
attachment.php
 
Poslednja izmena:
Imam problem. Krmaca se oprasila pre 3-4 dana ali nece da jede ni da pipne... Svasta sam pokusavao... Zivih jaja, zelene salate, maslacka, hleba i masti, paradajza.... Nista nece da jede uzme i ostavi jednostavno nece, veterinar dolazio davao inekcije, pa kao u redu je a ona opet nece da jede.... juce i danas opet bio veterinar i dalje daje inekcije... Ali ona nece da jede i dalje, samo vode pije.... Do sada nisam imao takav problem..... Ima 15komada ali nece ona tako izdrzati jos dugo.... Da li je imao neko slican problem? Ili da mi da savet sta da radim, od veterinara nema pomoci kako mi se cini.....
 
Imam problem. Krmaca se oprasila pre 3-4 dana ali nece da jede ni da pipne... Svasta sam pokusavao... Zivih jaja, zelene salate, maslacka, hleba i masti, paradajza.... Nista nece da jede uzme i ostavi jednostavno nece, veterinar dolazio davao inekcije, pa kao u redu je a ona opet nece da jede.... juce i danas opet bio veterinar i dalje daje inekcije... Ali ona nece da jede i dalje, samo vode pije.... Do sada nisam imao takav problem..... Ima 15komada ali nece ona tako izdrzati jos dugo.... Da li je imao neko slican problem? Ili da mi da savet sta da radim, od veterinara nema pomoci kako mi se cini.....
Ja sam imao takav problem pre dve-tri nedelje i zaklao sam sprasnu nazimicu u mesec i po dana imala 13kom prasadi u sebi...jednostavno nije htela nista da pipne da jede i hleb i mast i slano i slatko i cistu jarmu,mekinje i pomesano s vodom i koprive,seno travu,jaja ma nista....smrsala 10kg sigurno za nedelju dana i ja pod noz,i nije imala nikakvih vidnih problema kad smo je otvorili,a kad je pustim napolju da seta ona rije pije vodu,sve normalno samo nije htela da jede i mnogo je bila pocela da skici kad cuje druge svinje....nazimica je bila cist N.Landras i reko sam vise u cistoj rasi vrlo tesko cu da cuvam ili melez ili f1
 
MOLIM ZA SAVET, naime nova sam u svinjarstvu i to sam pocela iz hobija. Imam 3 krmace prveske koje su se oprasile:
prva- oprasila 6(5+1mrtvo)
druga-oprasila 11 svi zivi
treca-oprasila 6(5+1 mrtvo)nakon sto se oprasila prasad su zadojena ali cim je jedno prase otislo kod glave i ona ga ugledala, pocela je da besni i da jede prasad. Tri praseta sam spasila i odvojila od nje,ona je dobila veterinara nakon cega se smirila, ali i dalje kad prinesem prase kod nje i ona ga ugleda pocinje da besni.
Sada prasad hranim kravljim mlekom,ta tri praseta su dobro,2 jedu iz cinije kao kuce a jedno doji na flasicu i cuclu.
Neznam da li treba da dam i kostano brasno pomesano u mleko ili jaje,molim za pomoc jer strasno malo mleka pojedu?
Prijao bi neki savet
 
jos jedno pitanje....s obzirom da su prasad odmah odvojena za koliko ce ona srediti vime tj,pregoreti? Da li je smem pustati ponovo da se prasi s obzirom da je veterinar rekao da je otisla nervno?
 
Imali smo slučajeva da krmača hoće da grize prasice, ali onda dođe veterinar uspava je i onda pistimo prasice da sisaju. Posle kad se ona probudi prihvati prasice. Takve smo slučajeve mi imali...
 
Imali smo jednu koja je bila besna samo kad se oprasi. Sipali joj rakiju u uvo, onda se ozdere i primi ih. Posle, kad se otrezni bude normalna.:haha: Zaista je tako bilo, da mi neko prica ne bih verovao ali...
 
Nazad
Vrh