Prašenje krmača

Da ,sve je bez problema prošlo.Na trećem traženju sam je pustio na parenje,parila se uveče i ujupru. Nena telesna težina na parenju je bila oko 140 kg i 8 meseci starosti.Inače je nenormalno mirno stvorenje ,super cuva prasiće i nisu mi dozvolili da se koti u ukleštenju.
 
Krmaca treba da se oprasi za nekih 20-ak dana,vidim da su joj nabubrile bradavice i stomak se malo spustio pa bih da pitam jel to u redu sto se tice tajminga (da li je mozda rano) ?
 
evo slika moje suprasne krmace sa 53 dana suprasnosti,slikano (23.02.2014)
img20150223154839.jpg

a ovo je njena slika sa 90 dana suprasnosti,slikano (02.04.2014)
img20150402154650.jpg

nisam postavio ni jednu sliku,pa eto reko da se pridruzim i sa te strane ;)
 
I ja sam to davao, i kvasac istopio u mlakoj vodi samo hormon nisam dao. Al opet je tražila kad je njoj dunulo... :)
 
Sa nazimaicama to zna biti problem,mada ga ja ove godine nisam imao,sve cetiri pustile vepre od 7-10 dana nakon odbijanja prasadi....Dobro je klijavo zito,a mozes da im bacis i malo sena i nacupaj negde koprive ba baci....:ppozdrav:
 
Najvaznije je nastaviti hraniti krmace koncetratom koje su dobijale u laktaciji, tj. za dojne krmace, i samo malo umanjiti hranu od one kolicine dok su dojile. Velika kolicina energije je potrebna za pravilan ulazak u estrus i razvoj jajnih celija. Po pravilu krmace treba da ulaze u estrus 4 dan a oplodnja 5 dan, tj u periodu od 24-48 sati od prvih znakova estrusa. 6 dan od zalucenja rijetko kad da je uspijesno, ali tu vec zavisi od samih krmaca, posto naravno kao i u svemu uvijek postoje ostupanja od pravila. Pozdrav:ppozdrav:
 
Imam prvopraskinju koja je zalucena pre mesec dana, ali jos ne trazi vepra... Sta raditi ?
Koliko dugo su prasici sisali? Probaj preterati iz boksa u drugi boks, posoli joj hranu ja sam davao zita suvog iz dzaka nisam potapao. Nema sta nisam probao sve sto cujem ja probam. Par puta sam zekacio prikolicu i natovarim i provozam nazimicu da bi pocela da trazi nerasta.Pomagalo je dosta puta. Ako to nepomogne pratim dane pa dam inekciju,ako posle tog netrazi sklanjam. 40 dana po zalucenju sam imao osemenjavanje to je naj duzi period od zalucenja do osemenjavanja. I naravno hrana pun gas
 
Sisali su 4 nedelje, morao sam tada da ih zalucim posto je jako mnogo smrsala, lose je i jela....
Jednom sam cak pustao vepra kod nje u boks, ali ni posle toga nije potrazila...
 
Slične probleme sam i ja imao sa prvopraskinjom. Oprasila se i posle odvajanja prasadi nije tražila. Dobila posle mesec dana 3x hormone u razmacima od dve nedelje i tek treci put uspelo. Dobila je skok brava jedan dan pa je onda drugi dan i dalje bila nemirna pa je dobila još jedan skok i posle toga 2 dana naredna opet bila nemirna. Valjda će se smiriti.
Inače je jako nemirna po prirodi ali taj period kada nije tražila je bila baš mirna i nekako nezainteresovana.
 
Nazad
Vrh