Potrošnja goriva prilikom oranja - iskustva sa YTO traktorima

Treba obratiti pažnju na veličinu, jer lanac je rastegljiv pojam, nije svagde jednake veličine.
 
Od zemlje mnogo zavisi. Primer iz prakse. Za 1kj je potrebno sa 558 i 757.20 i IMT 539 sa jednobraznim plugom oko 1sat i 10minuta u proseku, duzina njive 400-550 metara - staparski atar. Brzina 1 brzohodna i kod jednog i kod drugog traktora. Gas na 1500-1900 obrtaja, kako gde. Dakle sa ova dva traktora u zbiru sa 3 brazde. Zemlja nam je srednja za obradu. Ako je kod clana gorana 1991 zemlja slicna nasoj ili za nijansu laksa, verujem da sa 80ks traktorom je moguce poorati 8kj (5754m2) za 11 sati. Moze da ide 20-40% brze od IMT 558 sa istim plugom, jos ako su duze njive od 500m, pa malo vremena gubi na okretanje, deluje moguce.

@sinisa1979
Sa IMT 558 nema sanse za manje od 1,5 sati poorati jutro. Ti tvrdis da za 11h moze 8-9kj. Vremenski je nemoguce. Morao bi da ides 2. brzohodnom, a navedeni traktor nema snage da vuce IMT 757.20 tom brzinom.
 
Ostaje da nam se javi goran pa cemo videti da li je lanac=kj ali u svakom slucaju 8,9kj za 11sati kod nas pada sigurno! Setih se da pitam... pa zar nema vec jedna tema potrosnja goriva? I sto nismo prebaceni u temu oranje? Inace nas ytox1204 trosi oko 10litara po kj. Kazem oko jer nisam tacno merio litrazu a i upitno je i kakav komad zemlje radi sto se odrazava na potrosnju.
 
Poslednja izmena:
sinisa dali ste ikad orali 11 sati bez prestanka.ni pisali ni jeli ni cigaru zapalili ni protegli noge ni dostelovali plug ni dosuli goriva (sto goran jeste)itd@bojcetic sinisa je napisao imt 588
 
Moja greska. Posto sa IMT 588 nemam iskustva, povlacim se iz te rasprave.

@sinisa1979
Kod njih (juzni banat) je lanac povrsinski sto je kod nas jutro. Nas lanac (1.25kj) oni nemaju kao velicinu.
 
11 sati ne,jer bi u tom slucaju ogluveo trajno. Ali kod gorana to nije problem jer je njegova kabina mnoooogo bolja od imt-ove s polovine 70-ih. Sto se tice pisanja,mislim da bi se u to vreme uklopilo i jedno sr.nje,ne pusim,a jesti mogu usput a mogu i da ne jedem 11 sati. Uklopilo bi se i protezanje i eventualno stelovanje a gorivo se ne bi uklopilo jer ga ne bih sipao. Yto ima manji rezervoar od imt-a. @ bojcetic zato sam i pitao dal im je isto lanac i kj. Pravo da ti kazem nisam mislio da se i kod vas koristi ta "mera". A 588 je pojacana verzija 577 i trobrzinac menjac. Ko izmisljen za oranje a za berbu teski shit!
 
Mi iz juznog banata racunamo da je 1 hektar,lanac i 3/4.A kj je manji od lanca i sasvim je moguce da je decko izorao toliko,jer i meni sa Mtz-om ne treba vise od 1 i 20 min po lancu.
 
Evo kako se kod nas narodski racuna. Jedno k.j je 8motika. Jedan lanac je 10motika. A jedan ha je 14motika. E sad tu kod ha dolazi do malog odstupanja pa narodna varijanta od 14motika bas i nije tacna jer je malcak manje od 14motika jedan ha kada se preracuna kroz kvadrate. Ima tu nekih jos starijih mera -naziva ali se to vise ne koristi pa sam ih zaboravio kako se i zovu uopste.
 
Ne znam kako kod vas, ali kod nas je standardizirana mjera za mjerenje povsine zemlje katastarsko jutro. sto iznosi 1600 cetvornih hvati, tj 57 ari tj 5754.56m2

Dakle, vratimo se na temu... Orali smo prosle godine u 11. mjesecu tablu ravno 10ha veliku, sto ispada 17.75 katastarska jutra. Oralo se s IMT 549DV i vogelnoot ecofarmer 2x12" plugom na dubinu 25cm. kisa je paduckala cijelo vrijeme, malcirana kukuruzovina.

Orali smo tu njivu od 3 popodne prvog dana BEZ PRESTANKA tokom cjele noci, opet tokom cjelog dana, i cjele iduce noci (do 7 ujutro kad ja vise nisam mogao durati a da ne zaspem a smjena u 10). pauza do 10 ujutro kad je brat sjeo u traktor i otisao zavrsiti ono malo sto mi je ostalo i dosao je kuci oko podne.

Potroseno je 195l dizela u to vrijeme, sto ispada meni nevjerovatnih 11l/kj s obzirom na uvjete na terenu.

Ja potrosnjom super zadovoljan. Traktor se nije gasio dakle 40 sati... i orala su dva sofera naizmjence dan/noc s tim da smo nosili jedan drugom jelo i gorivo na njivu i dok ovaj jede drugi ga u toliko mjenja za volanom... Stajanja nije bilo osim za pisanje i tocenje goriva.

42 sata za 10 hektara je po meni jako dobar uspjeh s obzirom na oblik i nagib njive.


Ako sam negdje pogrijesio u izracunu, oprostite mi i sad sam malo umoran...
 
Ma da tako je i kod nas 5754.56m2=1kj na papiru. Ali narod ko narod. U cilju nekakve "koristi" pri usluznim radovima i ostalim premeravanjima koriste i kuke,motike,lance i katance i jos.... Ako me razumete... Inace 'motika' je nekih 719.33m2 sto mu opet dodje malo vise kad pomnozis sa 8 negoli stand. kj. Sve u svemu, da li moze ili ne moze da se izvede ono sto je goran napisao? Po recima nekih ''pojedinci'' su se izrazili a ostali sta kazu?
 
Evo, bas se s kolegom dopisujem i kaze da je od 8 do 16 sati poorao 8.5kj kukuruznjaka paljenog na 20cm dubine sa IMT 560 i 757.20 plugom. prva direktna i pun rezervoar goriva je spalio, kaze da nema vise nista u traktoru ;)

Dakle, Goranova prica sve vise drzi vodu
 
Na 20cm 60-ka da ali vec preko toga je i 60-ki i 58-ku je malo dosta. 577 to ni ne oseti ali je sporiji. Zato su ljudi radili varijante 60kin motor na 77 menjac a 77 motor na 60 menjac. Kazu da je veoma dobra kombinacija. A kad imas motor od ~80ks i dobru brzinu bez obzira sto je 2x14.... Pa ne da prica drzi vodu nego je to tako! Ja ne smem ni da kazem za koliko je moj matori skidao kj. Recicu samo da nije smeo voziti prvom direktnom pun gas(2480obrtaja po plocici sa pvp) jer je zemlju od druge brazde bacao ... Dalje.
 
e ovako pricao sam sa caletom njiva ima 20 lanaca do sada sam orao 18,5 sati danas bi trebao da je zavrsim i izracunacu koliko sam sati ukupno orao,stajao sam samo jednom da sipam gorivo sta ima da izlazim nov trakror samo gas imam da orem 100 lanaca,a plug sam nastelovao prvi dan i nediram ga,a stezao sam ga kuci,veceras javljam ako zavrsim njivu

---------- Poruka napisana u 15:41 ---------- Prethodna poruka je at 05:18 ----------

e ovako zavrsio sam njivu ima 20 lanaca lanac je 56-57 ari izorao sam je za 24 sata,ostalo je samo jos da se udari popreko i da se izoru 3 spica od po 30-40 metra to ce cale i potorosio mi je negde oko 230-240litara nafte,to je jos nekih 2 sata posla,ko mi neveruje nemora ja sam mlad decko i nemam potrebe da lazem i da uvecavam toliko od mene
 
Gorane koliko si visok? Kazu u lazi su kratke noge... :osmeh: Ne sekiraj se drugar. Na forumu se uvek neko nadje da smasti pa su se ljudi izgubili u lazima i istini,i vise ne veruju ni u ono sto vide svojim ocima a kamoli postovima koje procitaju... desi se i da neko pogresi ili dodje do nesporazuma,ali ovo sto ti tvrdis je cista istina. I ako sam dobro shvatio kod tebe je lanac=kj jer ako je ~57ari a ar je 100 kvadrata 57x100= ~1kj tj 5754m2. Uostalom ko ne veruje neka dodje da se uveri da je moguce to postici.
 
visok sam oko 192 :osmeh: nerviraju me takvi komentari kao nemoguce a ja 2 i po dana gulim jednu njivu neizlalim iz traktora samo da je zavrsim,i po potrosnji sam predpostavio koliko sam izorao i bio sam upravu
 
evo da se i ja javim oko moje potrošnje, agregat YTO 1304 130ks plug imt 757 4 brazdni, oranje katastrofa kako tesko se ore izvaljuje grudve, proklizavanja skoro da nema moze se orati i bez prednje vuče, danasnja potrosnja prosek sa transportom mi je bila 10,7litri po jutru, tacno sam uzorao 7 jutara u 5 parcela, zajedno sa transportom oko 25 km (futoski atar potez dragovo) potroseno tacno 75 litri eurodizela, (kod nas na pumpi ga krste pod imenom uvozno ližulje 96 din litra) toliko od mene
 
meni je oko 12litara ali njiva je u mestu nisam imao transporta 4 km,to ima i kod nas,a moze valjda i jeftinije ako uzmes na vise valjda po 92 nisam siguran znam da mi je neko pricao da je uzeo 2000litara
 
kod mene je nesto teza zemlja za obradu,njive nisu duge tako da se gubi vreme na okretu,ja orem sa rakovicom60 plugovi imt754 2*14 potrosnja je negde od 35-45l po hektaru zavisno od tezine zemljista,jer posteje njive koje mogu da se oru samo na jednu stranu tako da treba mnogo vise vremena i goriva,isto toliko trosi i moj brat sa imt558.ali radi se o veoma teskoj zemlji i ore se trecom sporom.oranje prvom brzom je nemoguca misija.postoje njive koje su lake za obradu i tu potosnja bude oko 25l h.to je realnost i tesko je komentarisati o potrosnji jer ima raznih tipova zemljista,od ekstremno teskih do dosta lakih i tu je ogromna razlika.na primer u mom kraju nemoze da se poore sa trobraznim plugom,moze ali lose jer on nije namenjen za nenormalne uslove.
 
Nazad
Vrh