Postrna setva(opšta tema).

posto je jučer bilo nevrijeme, kukuruz bio odličan, sada stoji ukoso pod 30 stupnjeva, i sada ozbiljno razmišljam da nađem najraniji hibrid i posijem ga na ječam, pa što bude, jer kukuruza će slabo biti, jednu parcelu od nekih 70ha je strašno otuklo, ništa od nje

koji bi kukuruz preporučili, ili možda soju, al moja soja od koje imam sjemena sada tek cvjeta, pa mislim da je kasnija sorta koja nebi došla za vršidbu
I ja sam se ovde naslusao da moze postrna setva da stigne za branje pa sam i sam bio zagrejan da probam,prosle godine sam to i uradio posejao FAO 300 oko 2-3 juna i nije uspeo da stigne za branje,ustvari obrao sam ga 12-13 novembra,stablo suvo a klip mleko,nije uspeo da sazre,nema sanse da od toga nesto bude,samo siliranje jer kad on bude spreman za metlicenje i izbaci klipove dani su sve kraci i kraci i od tog posla nema nista....
 
KOd nas ide postrna bez problema samo ako ima startnu vlagu da krene i stiže bez po brige.pionir ima dobre iz 200 grupe ako uspiješ naći
 
Ja sam bio zagrejan za postrnu setvu ove godine pa sam odustao. Recimo da sve bude ok i da kukuruz uspe,sta posle sejati na tu parcelu?
 
Posejana sudanska trava Sava i Silazni sirak KWS Zerberus i NS SILOKING
24ci848.jpg

e6w3g8.jpg

2dh8u8l.jpg

2dqj3fo.jpg

6p2mnl.jpg

25kl8hx.jpg
 
Kukuruz sigurno je ojadi ai ne i soja.Nisam primeti nikakve posledice naredne godine.Gde sam imao proso u postrnoj malo je fasovao suncokret.
 
E to me je najvise i mucilo. Sto je na mojim parcelama 90% psenica i kukuruz... A ne volim bas da sejem na istu parcelu dve godine istu kulturu. Ovako ja nju sad nadjubrim stajnjakom,ugarim i nek se odmara do proleca.
 
KOd nas ide postrna bez problema samo ako ima startnu vlagu da krene i stiže bez po brige.pionir ima dobre iz 200 grupe ako uspiješ naći


prije par godina sijao sam n86 od pioneera, sada bi opet probao, jer ima dosta vlage, a neznam što će biti sa ovim kukuruzom
 
Dobrinčanin zato je soja majka mara za postrnu,i ako je ne pokosiš zaoreš je.samo oprez sa hemijom zbog narednog useva.Ja gde je postrno soja opet u proleće idem soju.
Niti hemija smeta niti monokultura.Imam parcele po 3-4 godine soju u monokulturi.Kod nas imaju pojedinici i 15 g soju u monokulturi.
 
Ima jedna druga stvar : staviti detaljno na papir računicu : dali je isplativije uopšte sijati ozima žita plus postrno dal će uspjet dal neće ili samo smjena kukuruz-soja ful sezona ? Kod mene kako god okrenem nekako mi je ova druga opcija dosta isplativija .
 
Ko bi to znao reći na početku godine koja kombinacija će biti pun pogodak???:sta: Nešto mi ne uliva ni soja ni kukuruz(prolećna setva) puno poverenja što se tiče cene.90% ista ekipa otkupljuje i to tako da...
 
Potpuno se slažem,ja više radim postrnu da kažem iz znatiželje,malo eksperimentišem itd,manje iz razloga dobre zarade.
Ove godine i ja nisam hteo ali me drugar koji donosi pčele zamolio da uništim strnište da ne bi došlo kojim slučajem do požara pa sam sredio parcelu i posejao ,pčele su celom dužinom parcele juče naseljene.
Što se tiče ekonomske opravdanosti ,smatram da je nema,ipak naša klima nije za 2 kulture bar ne po mom mišljenju.
 
Dobrinčanin zato je soja majka mara za postrnu,i ako je ne pokosiš zaoreš je.samo oprez sa hemijom zbog narednog useva.Ja gde je postrno soja opet u proleće idem soju.
Niti hemija smeta niti monokultura.Imam parcele po 3-4 godine soju u monokulturi.Kod nas imaju pojedinici i 15 g soju u monokulturi.
Hm...ne bi rekao da je tako...upravo zbog tih sto seju po 15 godina svake godine imamo sve vece i vece stete,oboljenja,viroze,bolesti i zastite u vegetaciji...mi smo samo prosle godine ulozili i ulozili u zastitu od grinja-pa bese raka korena,trulezi...sto cudesa...
 
Nisam se najbolje izrazio ,bolje da kažem od svih kultura najbolje podnosi monokulturu a ne da joj ne smata monokultura.Svakako da ima sve svoje granice.
 
Nazad
Vrh