Politicko organizovanje poljoprivrednih proizvodjaca

1903.

Posle demonstracija zanatlijskih pomocnika, studenata i srednjoskolaca, 23. marta, u kojima je usled intervencije zandarmerije bilo nekoliko poginulih, Kralj je u dva naredna dana izvrsio dva drzavna udara. Prvo je proglasom "srpskom narodu", od 24. marta 1903. god. u jedanaest sati i cetvrt po podne" obustavio "vaznost ustava od 6. aprila 1901. na kratko vreme" do "njegove dalje naredbe". Obustavljanje Ustava, Kralj je obrazlozio izmedju ostalog time sto se zbog njegovog navodno rdjavog uvodjenja u zivot "otislo tako daleko, da su se pocele razvijati i uzimati maha i takve politicke struje, kojima je jedini zadatak bio ... da se trazi ono, sto je Ustavom potpuno zabranjeno, koristeci se onim, sto je Ustavom dato." Obustavivsi vaznost Ustava, Kralj je uzeo u "ruke vrsenje svekolike najvise drzavne vlasti", tj. proglasio se za diktatora pa je u tom svojstvu ponistio svoj "ukaz o imenovanju senatora od 6. aprila 1901. godine", kao i ukaze o naknadnim imenovanjima tako da "prestaju vaziti kao da nisu ni postojali". Takodje, ponisteni su i mandati izbornih senatora, a narodna skupstina je raspustena. Na Blagovesti, 25.marta 1903. Kralj je objavio da vraca "u potpunu silu i vaznost Ustav od 6. aprila 1901. godine". U stvari, neustavno stanje, stanje Kraljeve diktature, trajalo je samo do ponoci., sto ce reci 45 minuta.
U medjuvremenu od 45 minuta, Kralj je postavio nove senatore, kojima je proglasom o povracaju Ustava postavio zadatk da izrade "privremeni izborni zakon". U tom Zakonu (donetom 22. aprila 1903), kljucna odredba odnosila se na nacin glasanja. naime, umesto dotadasnjeg glasanja kuglicama, Privremenim zakonom (cl. 34) propisano je glasanje listicima i to tako sto je glasac imao "sam, a ako je nepismen preko drugoga, kome poveri, napisati ime nosioca kandidatske liste za koju glasa". Pod novopropisanim izbornim uslovima, uz stavljanje stampe pod policijsku kontrolu, ni samostalci, ni sporazumni radikali, ali ni sporazumni naprednjaci, nisu izasli na izbore. Na izbore (19. maja) izasli su gotovo samo dvorski politicari iz pojedinih stranaka; od nekolicine opozicionara, nijedan nije izabran. Postavljalo se pitanje da li je kralj Aleksanadar "veliki majstor u politici, ili je nas narod tolika slabotinja da onaj ko ima vlast moze raditi sa njim sta hoce".U gradjanstvu je preovladavalo ovo drugo misljenje, uz osecanje nemoci i ponizenosti. Izgledalo je da je boriti se protiv kralja Aleksandra "sa zakonom u ruci imalo isto toliko smisla koliko igrati karte s nekim ko ih je prethodno spakovao. Poluglasno, govorilo se, da ako se oficiri ne umesaju i ne svrse stvar svojim nacinom, politicari sa svojim ustavima i skupstinama nisu kadri nista uciniti". U stvari, desavalo se ono sto je Odjek predvidjao, ili znao: sudbonosni politicki dogadjaji spremali su se van sfere politike. Posle drzavnih udara odozgo, spremao se "drzavni udar odozdo", iz vojske.
Pred zoru, 29. maja 1903. godine, kralj Aleksandar i kraljica Draga pali su od oficirske ruke: "izresetani su kursumima,- on sa trideset metaka, ona sa osamnaest."

Izvor: dr. Marko Pavlovic- Srpska pravna istorija

Ovde se objasnjavaju okolnosti koje su dovele do likvidacije kralja Aleksandra i kraljice Drage. Dinasticka smena nije donela nista novo; nakon 26 godina, kralj Aleksandar Karadjordjevic je, koristeci se skupstinskim desavanjima od 20. juna 1928. godine. i cinjenicom da je Punisa Racic ubio Pavla Radica i Djuru Basariceka, a ranio Ivana Grandju, Ivana Pernara i Stjepana Radica, 6. januara 1929. godine doneo Zakon o Kraljevskoj vlasti, po kome je monarh postao apsolutni monarh, sto ce reci da je uveo diktaturu. 3. septembra 1931. godine, Kralj je narodu "podario" ustav (Oktroisani ustav) stampan hrvatskom cirlicom u Sluzbenim novinama cije su glavne karakteristike slabljenje parlmantarizma, s jedne, i uvodjenje banovinskih upravnih podrucja kao surogata federalizma, s druge strane. Ubijen je u Marseju 1934. godine.
Post je spojen: [time]1263045293[/time]
_________________________________________________
Sto znaci: sjasi kurta da uzjase murta. U drevnom Rimu svi veliki filozofi i oratori pricali su o zlatnim proslim vremenima sto znaci da uvek dolaze sve gora vremena i uvek je sadasnje vreme gore od proslog. Medjutim, u prirodi coveka je da se usavrsava i da se menja pa ono resenje koje je do juce bilo idealno, danas vise ne zadovoljava postojece potrebe pa se traze nova resenja. Ovo se direktno odnosi na vlast, medjutim, kako vlast ima narkoticko dejstvo i stvara jaku zavisnost, to su oni, u cijim se rukama nalazi, nevoljni da se iste odreknu. Zato ne biraju sredstva da se zadrze tu gde jesu. Nekada se to radilo ostrom represijom prema narodu jer se dinsticko nasledje nije smelo dovoditi u pitanje, danas izbornom kradjom, kupovinom poslanika, prodajom mandata, upumpavanjem para u dzepove opozicije...
Danas nas beogradski vlastodrsci j*** na finjaka. Od 5. oktobra u skupstini i vladi sedi sve sam olos, covek sa krivicnim dosijeom postavljen je za ministra unutrasnjih poslova (dosao na mesto svog tesko retardiranog prethodnika), ministar vojni nije sluzio vojsku, ministar finansija ne ume da pronadje Srbiju na geografskoj karti, a predsednik, sudeci po pogledu, ima neko dusevno oboljenje. Dokazana je sprega drzave i mafije, smenjene su sve sudije iako ustav garantuje stalnost sudijske funkcije i reizabrane upravo one sudije sa najvecim brojem oborenih presuda, prodati su rudnici i izvori pijace vode, radno mesto se kupuje ili dobija po politickoj liniji, o rezultatima privatizacije ne treba ni trositi reci, poljoprivreda nam je unistena, uvozimo strano, domace bacamo, drzava te ucenjuje na svakom koraku, ruse se objekti od kulturnog znacaja da bi se pravile stambene zgrade...
Sad, sve bi bilo lepo kada bi imali neku opozicionu stranku u pravom smislu te reci i za koju bi glasali kada dodje vreme izbora. Medjutim, 250 olosa u skupstini su u talu, skupstinske rasprave su samo predstava zabavnog karaktera.
Ponovicu po stoti put, ako se sami ne dozovemo pameti i ne ucinimo nesto sami za sebe, niko drugi nece. Bolje da prikupimo 10.000 potpisa inace nam nema spasa ni nakon sledecih izbora...
 
vidim da na ovu temu se slabo -malo diskutuje sto nikako nije dobro za buducnost seljaka i sela.
Ja se nebavim politikom niti sam clan ijedne partije ali ako se pojavi ozbiljna seljacka nekakva srtanka koja bi se sastojala( bar rukovodstvo iskljucivo od seljaka) odmah angazova.

Znam da su to :zli: poslovi ali nebi mi sudbinu krojio neko bez obzira na diplome i struku a nezna niti hoce da zna problematiku u poljoprivredi.
 
aman ljudi, ako se osnuje partija ili stranka sta vec opet ce rukovodstvo te stranke da se ponasa kao i ostalo rukovodstvo ostalih stranaka. neka svako vodi svoje domacinstvo kao firmu ili neka se udruze kao neka zadruga pa neka deluju kao privredno drustvo...... ako se nadamo pomoci drzave slaba vajda....
opet ce vrh te stranke da udje u skupstinu pa da se uglavljuje u vecinu i dobija neka mesta u nekim ministarstvima a poljoprivreda samo gubi kao sto je gubila i do sad....

ja se ne nadam da cu dobiti od drzave ista, radim normalno, stvaram proizvod nalazim trziste i za sad sam zadovoljan. varijanta da mi drugi prodaje kod mene ne pije vodu.....

a sto se tice prethodnog teksta: kako uopste studenti, srednjoskolci i sl. imaju obraza da oni nesto menjaju? prvo bato radi, stekni iskustvo pa vidi da li mozes na neki nacin da unapredis nesto. najlakse je izaci na ulice, izazvati nerede i obustaviti rad ovo malo firmi sto rade.
 
Donekle se tu slazem sa tobom. Studenti i srednjoskolci su, vodjeni i izmanipulisani otporom i svojim profesorima, 2000. skinuli Milosevica sa vlasti. Znam to zato sto je cela kraljevacka Gimnazija, jos dok sam ja bio njen ucenik, blesila po ulici i lupala u serpe. E, ja sam za to vreme pomagao ocu na zemlji i u sebi gundjao jer sam, za razliku od buntruka koji su sa mnom isli u skolu, znao sta je kapitalizam. Danas, nakon svega, postali smo drzava koja stiti lopove, a obespravljuje seljaka.
S druge strane, ja sam student, a od malih nogu radim na poljoprivredi i znam sta znaci rad i muka. Osecam se dovoljno zrelim i kompetentnim da znam kada je nesto trulo i kada je vreme za promene. A kada demokratska sredstva borbe zakazu, logicno, ostaje gola sila kao ultimativni nacin borbe za svoja prava.
A to da li ce rukovodstvo stranke da se ponasa sablonski ili nece, zavisi od mehanizama kontrole koji se uspostave na osnivackoj sednici. Svaki problem ima svoje resenje, vazna je samo dobra volja.
Inace, tebi svaka cast ako imas gde da plasiras to sto proizvedes. Medjutim, ima X ljudi koji su se opredelili za neke druge poslove, koji su veoma brzo propali. Imaju i oni trziste, ali monopolisano, tako da im ono sto zarade kad robu prodaju, nema dovoljno da pokrije troskove proizvodnje.

Pozdrav za tebe, komsija :ppozdrav:
 
Evo mog stava po ovom pitanju:
U mnogim zemljama su poljoprivrednici formirali lokalne asocijacije na nivou opstina, koje su se potom udruzile po regionima i potom na nacionalnom nivou. Takve organizacije cesto broje i nekoliko desetina ili cak stotina hiljada clanova. One su organizovane kao asocijacije a ne kao politicke stranke.
Sta bi se dobilo time...pa zamislite pregovaracku poziciju jedne takve organizacije u Srbiji od, recimo, samo 50000 clanova. Kada bi predsednik i rukovodstvo takve asocijacije otislo kod ministra i reklo:" Gospodine ministre, nas ima 50000 hiljada, puta jos po tri clana porodice a to je ukupno 200000 glasova na izborima....." sta mislite da li bi ministar ili cak i premijer saslusali sta imate da kazete....NARAVNO. Takve organizacije cesto saradjuju sa "zelenima" i drugim asocijacijama pa se njihova snaga multiplikuje. Tako to rade u skandinavskim zemljama i na mnogim drugim mestima.

:ppozdrav:
 
Da ,ali to su skandinavske zemlje,ovde su na vreme razbili svako ujedinjenje potkupivši prve vodje ,i sad će proći 10 god. da se promeni koja generacija da bi moglo doći do bilo kog ujedinjenja. ::lose::
 
Kada bi 50000 ljudi uslo u takvu asocijaciju, mislite da bi svi bez izuzetka hteli da povere svoj glas stranci koja je dala ministra, odnosno predsednika, sve i da se nesto uradi? Sem toga, i ministar i predsednik bi mogli da obecaju i kule i gradove pred izbore, a da se ta obecanja kasnije izjalove, kao sto je uvek slucaj.
S druge strane, zamislite samo jednu stranku poljoprivrednika, tacnije, vecu interesnu grupu sa stranackim obelezjima sacinjenu od ljudi istih interesa i politicko- egzistencijalnih ciljeva. Zamislite da takva stranka predje cenzus i udje u parlament. Zamislite koalicioni potencijal takve stranke. Zamislite da stranka da coveka koji ce biti zaduzen za poljoprivredni sektor, ali koga ce da kontrolise stranka, odnosno njeni clanovi u cijem bi interesu trebalo da radi.
To sto ste Vi pomenuli je praksa u zemljama u kojima je kod predstavnika vlasti visoko razvijena svest o demokratiji, sto kod nas nije slucaj. Ovde ce svako svakoga da zaj**** za mnooogo manje stvari nego sto je 200000 glasova...
 
stiv je napisao(la):
Da ,ali to su skandinavske zemlje,ovde su na vreme razbili svako ujedinjenje potkupivši prve vodje ,i sad će proći 10 god. da se promeni koja generacija da bi moglo doći do bilo kog ujedinjenja. ::lose::

Pa vodje su smenjive a ja ne verujem da su bas svi pokvareni...ali vise je problem u tome sto svi razmisljaju..."sto bas ja da idem da vicem u ime drugih, nek ide neko drugi, nisam ja za to i sl"...dok god je tako, ovako ce nam biti
Post je spojen: [time]1263503125[/time]
_________________________________________________
senator je napisao(la):
Kada bi 50000 ljudi uslo u takvu asocijaciju, mislite da bi svi bez izuzetka hteli da povere svoj glas stranci koja je dala ministra, odnosno predsednika, sve i da se nesto uradi? Sem toga, i ministar i predsednik bi mogli da obecaju i kule i gradove pred izbore, a da se ta obecanja kasnije izjalove, kao sto je uvek slucaj.

Ma svako na izborima nek glasa za koga zeli ali barem treba pretiti ministru i vladajucim strankama sa glasovima, ali nije samo to...tu su mediji...sta mislite da li bi 50000 hiljada clanova mogli da daju po koju crkavicu pa da plate termine na informativnim emisijama pa da njihov glas cuju i onih 2 miliona u Beogradu...ili da li 50000 hiljada clanova mogu da plate vrhunske advokate pa da oni isteruju pravdu...ja se pitam:haha:
 
Pa sto se tice zakupa medijskog prostora, postoje televizije sa nacionalnom frekvencijom na kojima bi cena zakupa mozda bila i prihvatljiva. Snaci cemo se za toliko. S jedno strane, nakupice se para iz clanarina, a sa druge strane, drzava ce dati pare za kampanju ako uspemo da se registrujemo kao politicka stranka.
Sto se advokata tice, prvo moramo definisati pojam vrhunskog advokata u nasim prilikama. To je onaj advokat, blizak sudijama i ljudima iz vlasti, koji moze svojim vezama da izdejstvuje onu sudsku presudu koju onaj koji ga angazuje zeli cak i ako je ona u suprotnosti sa zakonom. Opet, ako se politicki angazujemo i u tome uspemo, ne vidim potrebu za advokatima, a ako je i bude, naci ce se, valjda, neki medju nama...
 
OK, ne vidim potrebu za sarkazmom :sta: i da izvrcete ono sto sam rekao, te necu u tom tonu da odgovaram na Vas post i da objasnjavam da uopste nije tako kako ste napisali. Organizujte se kako god, samo se jednom organizujte...vozovi prolaze.
Recicu samo jos jednu stvar i onda cu se povuci sa ove teme... Dok god seljaci ne budu organizovani mnogi ce moci da rade sta zele...

Svako ima pravo na svoje misljenje.. ja za ono sto sam izneo imam dokaze u mnogim drzavama gde to funkcionise i ne smatram da su skandinavci bolji i posteniji ljudi od nas ovde. Jednostavno tamo postoje zakoni, koji se za razliku od nas i postuju i sprovode.


Pozdrav
 
Ma nisam ja sarkastican, samo realan. Uspesnost jednog advokata ne meri se njegovim znanjem ili retorickom vestinom, vec brojem dobijenih sporova. A sto je advokat bolje povezan sa sudijama, taj broj je veci. Sta mislite, zbog cega onolika gunula oko smenjivanja i ponovnog postavljanja sudija kojima Ustav, kao najvisi pravni akt na kome se temelji drzavna organizacija, garantuje stalnost njihove funkcije? Po kojoj logici su reizabrane sudije i predsednici sudova sa najvecim brojem oborenih presuda u visim sudovima koji su, naravo, partijski obojeni, a smenjene sudije sa najvecim brojem presuda koje su prosle zalbeni postupak kao potvrdjene?
I niko nije rekao da su skandinavci bolji narod, vec da imaju odgovornu vlast koja doslovce postuje zakon, a ovde, nakon svakih promena, u fotelju uskacu razni gulanferi gladni para i kradu do besvesti. U tome je razlika. A sto se tice:

radivoj.nadlacki je napisao(la):
Jednostavno tamo postoje zakoni, koji se za razliku od nas i postuju i sprovode.

moracu da pozdravim jer dolazi iz usta jednog od predstavnika vlasti.

Pozdrav :ppozdrav:
 
Ok, rekao sam da neću ali ipak ću da odgovorim :D

Kad sam spomenuo advokate i isterivanje pravde nisam mislio na nikave nezakonite radnje.

Oko smenjivanja i postavljanja lica u pravosudju pojma nemam, kako zašto i sl...i veliko me i ne inetersuje.

Kod (ne)postovanja zakona nisam mislio sam na drzavne organe nego na sve nas, hajde da krenemo od poljoprivrednika: paljenje žetvenih ostataka, neplaćanje zakupljenog državnog zemljišta, iznošenje blata na puteve, neispravne instalacije na traktorima i prikolicama, neregistrovani traktori i prikolice....

Znam sad ce te reci da su to samo izuzeci...u redu isti princip se odnosi i na predstavnike drzavnih organa...ne mozete globalizovati i osudjivati sve, nezakonito se ponašaju samo izuzeci kao i među poljoprivrednicima.

Ali i kad neko iz drzavnih organa zeli da pita poljoprivrednike, da cuje njihovo mišljenje, da se savetuje o tome šta i kako treba raditi, to se doceka na noz i odmah se misli koje su skrivene namere iza svega. Ja sam se npr se ukljucio u temu gde zelim da cujem kako i na koji nacin mozemo da unapredimo uredbe koje se odnose na podsticanje nabavke opreme i mehanizacije i interesovanje ljudi je vrlo malo, imam utisak da misle ljudi sledeće :"Plaćen si za to sto radis, uradi sam a mi ćemo posle das kukamo kako ne valja" ili možda grešim.

Ja nisam postavljeno lice ja sam zapošljen u ministarstvu poljoprivrede u Sektoru za ruralni razvoj, ovde na forumu sam pod punim imenom i prezimenom jer nemam šta da skrivam i čega da se stidim i ne pada na pamet da odgovaram na bilo kakve globalne optužbe tipa: lopovi....vaćaroši i sl. Ako imate dokaze za mene tužite me a ako nemate, tužite one za koje imate dokaze. Ja sam došao da kažem šta mislim i da čujem šta poljoprivrednici misle i da pokušam da stvari mejam na bolje....toliko od mene.

Pozdrav
 
Oko smenjivanja i postavljanja lica u pravosudju pojma nemam, kako zašto i sl...i veliko me i ne inetersuje. @radivoje. pa to je temelj i osnova svega.reci cu samo da u parlamentu imate vrlo,vrlo tesnu vecinu, kupljenu ko zna kako, i sa tom i takvom vecinom vi nam tumbate drzavu kako se vama cefne. odgovor "manjine" moze da bude gadan, pogotovu u uslovima ovakve krize. niciji sam clan iako moram da priznam da sam vrlo davno cak imao neke simpatije prema zutoj strani. P.S. mozete li zamisliti trenutnu situaciju u smederevu, gde su se gospoda vlastodrzci zajebali tako sto su jednoj osobi dodelili dva sudijska mesta, pa je tako sada jedno ostalo upraznjeno. mozete li zamisliti kakve se sada borbe i trgovine vode oko tog jednog mesta. P.S.1. drzavni sekretar u vasem ministarstvu je zeljko radosevic meni poznat. i kad je takav covek u ministarstvu, mogu da zamislim kakvi su ostali. naravno cast izuzecima, koje ne poznajem. trazite od nas neke predloge. moj predlog je prestanite da se bavite prepisivanjem evropskih propisa i zakona. izjednacite nas proizvodjace hrane. nemojte nam uvoditi kvote koliko ko moze proizvesti neke robe, jer to je sledece zar ne? P.S.2. i molim vas, hocete li mi objasniti zasto mi je poslato da platim naknadu za odvodnjavanje za dve zadnje godine, a za iste sam oslobodjen poreza
 
@ radivoj.nadlacki:

Sto se tice toga da obicni gradjani ne postuju zakon, donekle se slazem sa Vama. Neispravne instalacije na traktorima i neispravna svetlosna signalizacija uzrocnik su velikog broja saobracajnih nezgoda i takve slucajeve normalno treba zakonski sankcionisati. Medjutim, praksa je da zakon prati i uredjuje postojece drustvene odnose, a ne da ih na silu menja preko noci. Postoje izvesne zakonske norme koje prkose visevekovnoj praksi srpskog seljaka i direktno uticu na promenu tradicije kao naseg brenda (primer: Zakon o rakiji i drugim alkoholnim picima). Takvi zakoni, moje je licno misljenje, ne zasluzuju da budu postovani. S druge strane, jedno je kada obican gradjanin ne postuje zakon (ja prvi prelazim ulicu van pesackog prelaza, ne vezujem pojas u kolima...) njega ima ko da kazni, a drugo je kada predstavnici izvrsne, sudske i zakonodavne vlasti transparentno krse zakon i izvlace se bez ikakvih posledica. Ja, kao gradjanin, sam svojim prekrsajem ugrozio svoju bezbednost i to mi odmah neko naplati, a postupci ljudi u vlasti, koji predstavljaju najteza krivicna dela i koji direktno dovode do niskog standarda zivota nas obicnih ljudi, prolaze nekaznjeno. A to sto se sudija tice, ne znam da li se razumete u problematiku ili ne, ali neka Vam zdrav razum kaze, da li normalno smenjivati sve ljude iz struke kojima je Ustavom garantovano radno mesto i na njihovo mesto dovoditi ljude koji su doneli diplome iz Pristine, Nisa, pa i iz Kragujevca u kojem ja studiram, i koji ne poznaju elementarnu pravnu terminologiju. Ko ce da kontrolise onoga koji bi trebalo sve nas da kontrolise?
E sad, niko Vas ne optuzuje da ste lopov, ali Vi ste zaposljeni u ministarstvu kojim rukovodi jedan od predstavnika vlasti koja je ovu drzavu dovela do ivice propasti. Naravno nije u redu generalizovati stvari, ali narod je do te mere izneveren i izigran da ne veruje vise nikome ko ima bilo kakve veze sa ministarstvima i politikom.
I cenim to sto ste ovde pod punim imenom i prezimenom. Nazalost, ja to ne mogu uraditi iz prostog razloga sto su na moj racun stizale prituzbe da ovde prikupljam sebi politicke poene i kada bih obelodanio svoje ime i prezime na forumu, to bi odmah bilo docekano na noz, jer moja anonimnost mi je jedini kontra argument koji prkosi toj tvrdnji.
A to sto poljoprivrednici nece da saradjuju sa Vama, to nije nista neobicno i ne treba da cudi. Toliko su se puta opekli u proslosti, a znate kako kazu, koga zmija ujede, taj bezi i od gustera.
Ja Vas pozivam da uzmete aktivno ucesce u ovoj temi i svakoj temi vezanoj za, ne samo politicke vec i sve druge oblike organizovanja poljoprivrednika. Iako smo Srbi, mislim da smo dovoljno civilizovani da kulturno razgovaramo na tu temu, a za dobro svih nas. Vase iskustvo i Vasa dobra volja, ukoliko je ima, su ovde svakako dobrodosli.

Pozdrav :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1263560952[/time]
_________________________________________________
cukaneca je napisao(la):
Oko smenjivanja i postavljanja lica u pravosudju pojma nemam, kako zašto i sl...i veliko me i ne inetersuje. @radivoje. pa to je temelj i osnova svega.reci cu samo da u parlamentu imate vrlo,vrlo tesnu vecinu, kupljenu ko zna kako, i sa tom i takvom vecinom vi nam tumbate drzavu kako se vama cefne. odgovor "manjine" moze da bude gadan, pogotovu u uslovima ovakve krize. niciji sam clan iako moram da priznam da sam vrlo davno cak imao neke simpatije prema zutoj strani. P.S. mozete li zamisliti trenutnu situaciju u smederevu, gde su se gospoda vlastodrzci zajebali tako sto su jednoj osobi dodelili dva sudijska mesta, pa je tako sada jedno ostalo upraznjeno. mozete li zamisliti kakve se sada borbe i trgovine vode oko tog jednog mesta. P.S.1. drzavni sekretar u vasem ministarstvu je zeljko radosevic meni poznat. i kad je takav covek u ministarstvu, mogu da zamislim kakvi su ostali. naravno cast izuzecima, koje ne poznajem. trazite od nas neke predloge. moj predlog je prestanite da se bavite prepisivanjem evropskih propisa i zakona. izjednacite nas proizvodjace hrane. nemojte nam uvoditi kvote koliko ko moze proizvesti neke robe, jer to je sledece zar ne? P.S.2. i molim vas, hocete li mi objasniti zasto mi je poslato da platim naknadu za odvodnjavanje za dve zadnje godine, a za iste sam oslobodjen poreza

Apsolutno se slazem, tesna i vestacki skrojena vladajuca vecina (DS i SPS :sta:) kroji citavu drzavnu administraciju. Zajednicki interes spaja i nespojivo...
 
da krenem prvo od narodne - ne daj boze da se srbi sloze.
sto se tice politickog organizovanja, minimum 500 entuzijasta bi bili neophodni za samu proceduru prikupljanja potpisa. ovako naizgled cini se malo, ali duboko sam uveren da okupiti 500 ljudi oko jedne ideje, koji bi to dobrovoljno radili u svoje slobodno vreme plus bi morali dati i odredjenu svotu novca je u trenutnom stanju nacije nemoguce. minimalni trosak registracije jedne redovne politicke stranke bi bio 1,5 miliona dinara uz najbolju mogucu koordinaciju i organizciju sakupljanja potpisa. opet 1,5 miliona isto ne deluje puno, 150 dinara po potpisu. imajuci u vidu finansijsku situaciju i stanje duha koje vlada u srbiji, nepoverenje, razocarenje, apatija, tesko. sigurno bi vecina mislila, vidi onog hoce da mu se potpisem i da dam 150 dinara.
sto se tice poljoprivrednika, oni bi se mogli organizovati jedino u ovom zimskom periodu, jer kada krene sezona onda slobodnog vremena skoro da i nema. na ovom forumu nas ima 3.000, aktivnih clanova je daleko manje, da li bi se naslo i tih 500 ludaka ovde, sumnjam.
sta bi trebalo da se desi i okrene nas brod zvani srbija u pravom smeru, ne znam. najgore je sto ne znam da li i postoji pravi smer.
 
Nebih želeo da deluje politički ovo što ću sad napisati ali sve više stičem utisak da je najveći problem što se taj brod zove Srbija.... a da pravi smer postoji u to nesumnjam samo što kogod da drži kormilo tog nesretnog broda zvanog Srbija, izgleda nema pojma koja strana magnetne igle na kompasu pokazuje pravi smer... inače nebi upravljao uporno u pogrešnom smeru...
 
Naravno da ne postoji pravi smer svako može da pliva gde hoće, cilj je ostati na površini :)
 
Ima dosta stvari koje se ne podudaraju sa realnoscu,ali tako je to kod nas uvek bilo i ne verujem da ce se nesto bitno promeniti ma koliko pricali o tome mozemo se samo vise nervirati,svi dobro znamo koliko bi mogli napredovati u proizvodnji i izvozu poljoprivrednih proizvoda ali adekvatnog dobro osmisljenog plana i programa nema!!!
Sva ta silna obecavanja i silno trosenje para iz budzeta samo zbog fotelje,ne bavim se politikom ali ovako laicki 80%ministara na funkciji (skolovani)ne znaju da rade svoj posao.
Dokle ce to ovako ici to niko ne zna ali da ce biti lose..... ::lose::
Pozdrav
 
Nazad
Vrh