Polana

Ima li ko sadnica polane?
 
Pozdrav svima.Posadio sam 300 sadnica maline Polana prije 7 dana.Zanima me sada kakav je postupak za dalje.
Novi sam u poslu sa malinama i nemam iskustva.
 
Pozdrav svima.Posadio sam 300 sadnica maline Polana prije 7 dana.Zanima me sada kakav je postupak za dalje.
Novi sam u poslu sa malinama i nemam iskustva.
Posle sadnje se isece sve do zemlje i mirovanje sve do proleca. Kada krene da izlazi u aprili motika i ne blizu sadnice i posle samo plevljenje od trave i zalivanje, berba polovinom jula pa do mrazeva. Nemoj samo kopati oko nje iseces sve mlade izdanke.:ppozdrav:
 
Hvala puno.Meni su rekli da ostane tako kako je do proljeća.Znaći da sve odsjećem do zemlje.Da li to sa škarama vinogradskim najbolje da uradim?
Što se desi ako sadnice ostanu neodrezane?Visine su sada oko 30 cm.
 
Hvala puno.Meni su rekli da ostane tako kako je do proljeća.Znaći da sve odsjećem do zemlje.Da li to sa škarama vinogradskim najbolje da uradim?
Što se desi ako sadnice ostanu neodrezane?Visine su sada oko 30 cm.
Sa obicnim makazama za orezivanje voca, ako ovako ostavis krenuce u prolece na pupoljcima da izbijaju mladi izdanci i cim dodju jace vrucine to se osusi a vuce snagu bez potrebe, iz svake sadnice treba da izbija iz zemlje sa strana i to je prava rodna grana, ona mora iz korena da daje nove izdanke, moze i iz stabla al sto je u zemlji. Seci sada slobodno sve do zemlje.
 
Sa obicnim makazama za orezivanje voca, ako ovako ostavis krenuce u prolece na pupoljcima da izbijaju mladi izdanci i cim dodju jace vrucine to se osusi a vuce snagu bez potrebe, iz svake sadnice treba da izbija iz zemlje sa strana i to je prava rodna grana, ona mora iz korena da daje nove izdanke, moze i iz stabla al sto je u zemlji. Seci sada slobodno sve do zemlje.
Hvala puno na odgovoru.Kada odsjećem da onda samo grabljama nagrnem zemlju preko njih?
 
Pozdrav kolege malinari

- - - - - - - - - -

Ej pa ovo radi,konačno sam uspeo nesto da napisem neku reč.Vidim ovde se super saradjuje i ne stedi se na savetima,drago mi zbog toga.Pogledao nas i gospod pa daje lepog vremena da se pozavrsava sta se ima.:cool:

- - - - - - - - - -

Ako kome zatreba Polane mogu da pomognem,morao sam da raskrcim dzumbus.Pogresan sam sklop napravio razmak izmedju redova bio 2m a sada sam dosao na ideju da vadim svaki drugi red.:ideja:
 
@glamange pa ti bas sebi nadjes posla prvo sadis da bi posle vadio, jesi li bar uspeo da povadis napolje sve sto ti smeta?
jel sada najbolje vreme da se sadi? jel prodajete sadnice?
 
Pozdrav rekreativcu,pa platio sam danak neiskustvu i ne informisanosti zato sad pitam sve i čitam reč nauke.Vadimo svaki drugi red i odvajamo stare od mladih sadnica.Pa naravno da je sad naj pogodnije za sadnju jer su biljke uopste sad ušle u period mirovanja.Imam sadnica i prodajemih uveliko,zašto dali te interesuje Polana?Nećes pogresiti veruj mi mislim da kolega Jokišić to može da ti potvrdi .::novac:::ppozdrav:
 
ma nesto cujem da svi sto su sadili polanu(cak i stanojevic) sada sade neko drugo voce a eto i ti ces prepoloviti zasad,a ja nemam ni hladnjacu niti plasman(a ni vodu za zalivanje na njivama) tako da ne bih da ulazem na slepo a i berba oduzme dosta vremena i radne snage tj. puno dnevnica treba platiti(a nabere se malo) i ako imas puno robe dodje nakupac pa ti ponudi malu cenu ti moras prodati ili praviti rakiju ili dodje neki hladnjacar pa ti kaze neku cenu i das robu na odlozeno i nikad ne vidis pare
:ppozdrav:
 
Prvo da se razumemo ne polovim ja zasad zato sto sam ne zadovoljan već sto sam je gusto zasadio(red od reda 2m).Surova realnost je da Poljaci povećavaju zasade samo nama smeta ako zarada nije 100%,nemojmo se zanositi proslo je vreme brze love.A sto se tiče gosn Stanojevića mislim da de to njihovo partnerstvo raspalo(rekao mi vlada lično) i da se kaje što je zapustio Polanu već se okrenuo samo polki.A videće se ko je pogresio,ja sam zato kupio priručnu hladjaču i imam prostora za manevar.(neznam jos slike da ubacim al bice).:ideja:
 
znam zasto prepolovljavas zasad samo se malo zezam, sto se polane tice od svog voca mislim da je najisplativija u pocetku jer ne trebaju stubovi kao za ostalu malinu ili kupinu niti folija kao za jagodu a odmah u prvoj vegetaciji daje rod(koji je nadam se dovoljan da pokrije troskove sadnica) dok ostale vocke kao jabuka kruska breskva...ne mogu dati rod u prvoj vegetaciji posle sadjenja(znaci sa manje pocetnog kapitala se moze podici zasad) tako da je i moj savet za sve koji imaju mogucnosti za zalivanje neka sade polanu pa ce je biti vise na pijaci i bice malo jeftinija pa ce mozda ovaj narod naviknuti da trosi vise maline pa ce samim tim i vise roda moci da se proda a s obzirom da je malina zdrava vocka bicemo svi zdraviji :osmeh:
:ppozdrav:
 
Ziveo govornik

znam zasto prepolovljavas zasad samo se malo zezam, sto se polane tice od svog voca mislim da je najisplativija u pocetku jer ne trebaju stubovi kao za ostalu malinu ili kupinu niti folija kao za jagodu a odmah u prvoj vegetaciji daje rod(koji je nadam se dovoljan da pokrije troskove sadnica) dok ostale vocke kao jabuka kruska breskva...ne mogu dati rod u prvoj vegetaciji posle sadjenja(znaci sa manje pocetnog kapitala se moze podici zasad) tako da je i moj savet za sve koji imaju mogucnosti za zalivanje neka sade polanu pa ce je biti vise na pijaci i bice malo jeftinija pa ce mozda ovaj narod naviknuti da trosi vise maline pa ce samim tim i vise roda moci da se proda a s obzirom da je malina zdrava vocka bicemo svi zdraviji :osmeh:
:ppozdrav:

:bravo::ppozdrav::veseljak::
 
Ja sam pre 7 dana posadio 40ak sadnica polane.Čisto onako probno,da vidim kako se ponaša i kakav je plod.Pa ćemo za dalje videti.poz
 
Nazad
Vrh