Polana

Ne, nego ko ima vec par godina pa su previse guste, da se razrede jer u nekom momentu mozes imati i po 20-30 u duznom metru... Pa zarad njih samih i provetrenosti da se razrede na tu neku cifru... (koliko sam ja razumeo to od samog pocekta nekako)

- - - - - - - - - -



Nije greska, upravo tako, stubovi stoje kako bi se razvukli kanapi/zice izmedju kako bi se malina kasnije oslonila kada bude imala roda da grane ne padaju na zemlju i da se ne spajaju redovi...

- - - - - - - - - -



Da, kada budu na 30ak cm u proseku ja idem sa kombinacijom Decis+Quadris+Slavol. E sad, kako ko ima u svom kraju da nabavi, jedan je insekticid, jedan je fungicid i folijarna prihrana... Mislim da umesto Slavola moze ici i nesto od Fitoferta, tipa Humi-Start, ali najbolje pitati u apoteci...
Do preosle godine isao sam sa Fitofert formulacijama sve od Agromarketa. Od ove godine prelazim na Hoya proizvode sto se prihrane tice. Jeste da je malo.skuplji ali manje i treba. E kako ce biti na kraju sezona to cu vam reci u nobembru
 
Ja sam bio prinudjen da menjam cak 3 puta prihrane od razlicitih proizvodjaca jer ove apoteke od kojih sam uzimao su ostajale bez robe i sta cu... Ajde kod drugog, pa ostane i drugi, pa ja kod treceg... Sad se otvorila jos jedna apoteka i cvrsto su mi obecali da ce oni imati cele sezone sve... Pa cu bas da vidim koliko ce to biti tacno. No, ako budem u prilici, na vreme cu se obezbediti za do kraja sezone i onda me bas briga ;)
 
hvala puno na odgovorima svima+++
nekih 40 metara su mi stare maline tipa dve tri godine neodrzavane dok nisam naisao na ovaj forum.naime nisam ih prskao,rezao do zemlje nikad,polivao par puta godisnje i bilo je po meni super
e onda sam naisao na forum i ostao bez teksta
sad sam dosadio jos nekih sto metara u prolece i polako pokusavam da ispratim sve vase divne savete i iskustva.
u svakom slucaju hvala jos jednom na savetima
 
Rano je pocelo , presao sam quadrisom kada je bila na 15 tak cm sada je na 30 tak ovo uprzilo bas ,kakva je vasa situacija ?
84498d4a8792f6ad3ce2ea790c048ab5.jpg


Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
Ako se ne varam, neka me neko ispravi ako gresim, ali to sto su ti listovi takvi mislim da je 'fitoftora'...

http://agronomija.rs/2014/trulez-korena-phytophtora-fragariae-var-rubi/

Ja moju nisam jos prskao, planiram za vikend decis+quadris varijantu. Generalno izgleda ok, oplevio sam sve, sad cu videti jedan dan i da okopam i proredim gde treba i teramo dalje... :) Gledam u nebo i prognozu, da l' da razvlacim sistem ili ce kisa... Nadao sam se da necu morati jos bar dve-tri nedelje da postavljam sistem, al' izgleda da cu morati ranije... :/
 
Danas sam primetio na ivicama listova kod Polana da su kao savijeni malo i kao izgoreni. Pre nedelju dana sam prskao sa quadrisom+tonus+20-20-20 u preporucenoj koncentraciji. Mislim da je slicno kao kod @MaxMan samo kod mene je jos malo vise. Sta bi to moglo biti u pitanju?
 
Danas sam primetio na ivicama listova kod Polana da su kao savijeni malo i kao izgoreni. Pre nedelju dana sam prskao sa quadrisom+tonus+20-20-20 u preporucenoj koncentraciji. Mislim da je slicno kao kod @MaxMan samo kod mene je jos malo vise. Sta bi to moglo biti u pitanju?
Po meni je to shok terapija Sunca ,april 24 ti danas izmerio +29 , juce 30 na Suncu ,nenormalno za ovo doba godine, bruka jos zasenu da sada razvlacim, biljka tek stasava rovita bas bas, relaksirao sam veceras sa isabionom 30 ml na 10 l vode iz bureta. Voleo bih jos neki savet ako se jave ljudi dobre volje :)

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
 
I ja sam hteo da prskam sa isabion, jer sam cuo da je dobar, ali kod mene nisam nasao. Pitao sam i za trainer i scudo i gledali su me kao da nisam normalan. Mislim da cu sutra popraskati sa slavolom
 
I kod mene ista slika sad kad bi stavio moju sliku bila pi potpuno identična, ja sam 19og radio prvu zaštitu sa quadrisom i DECIS om mislio sam da sam je spržio, doze su bile po uputstvu strogo! Pa sam onda mislio da je do sistema pošto su trake prošlogodišnje i ne jednako zalivaju i u početku mi se pojavljivao samo tamo de slabije zaliva, sad i tamo de normalno kaplje ali u jako maloj meri, pa mi sad i pada napamet da nije možda zbog košenja i dizanja prašine na mlade niske listove a još sunce prži a vlažnost zemljišta katastrofa, ne znam verovatno neki stres sigurno ne verujem da su insekti opet treba potražiti savet "školovanih stručnjaka" sa iskustvom u malinarstvu
Mada kod mog kolege se to isto pojavilo iako nije radio nikakvu hemiju (osnovnu zaštitu) mada mu je kapacitet bunara slab za njegovu površinu i zaliva iz dva puta u kratkom intervalu. NE ZNAM verovatno neki stres pratićemo
 
MaxMan;1363045]Rano je pocelo , presao sam quadrisom kada je bila na 15 tak cm sada je na 30 tak ovo uprzilo bas ,kakva je vasa situacija ?

jel ovo polka.I kod mene ista situacija na Polani ,mozda jos i izrazenija.Postoje tri mogucnosti: didimela,
PHYTOPHTORA FRAGARIAE VAR. RUBI ili sunce. U zavisnosti od toga sta je treba prskati sa Qudrisom , Promesom ili ostaviti da sunce odradi svoje.
 
@MaxMan ovo ti je plamenjaca,gde se malo duze zadrzava rosa ujutru pa naglo izbije sunce kako je i bilo ovih dana tu se javi plamenjaca.To je bakterija pa fungicide dzaba koristis.
 
postoje dve plamenjace inace u poljoprivredi,ovo sto nam se desava kod malina je bakterijska.A da kvadris moze da suzbije to koristili bi ga ljudi u dunji protiv susenja.Mislim da je ekstrasol jedino resenje kome je jak napad.To su valjda neke bakterije pa ce da deluju kontra od ovih plamenjacinih.jedini baktericid je cini mi se bakar
 
Ja izmedju mojih redovno kosim travu i odravam, oplevio svu travu i sredio, sad cekam neku kisu da padne malo da smeksa zemlju da moze da se prekopa i onda teramo dalje... :)
 
Sto se tice tih listova sto su kao izgoreli ja nisam predzeo nista. Osusili su se do kraja, nije se sirilo a malina lepo raste tako da je verovatno od sunca.
 
Ja sam slavol beli stavljao 100ml na 10l, za kvadris i mene interesuje

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk
 
Nazad
Vrh