Pogon na zejtin

Znaci u evro dizel dodajemo ulje koje se koristi kod benziskih motora koji nemaju sopstveni sistem podmazivanja, pri tom to ulje nije zapaljivo i stvara talog na ventilima i na celoj izduvnoj grani i na kraju sami metodom "odokativno" odradjujemo odnos ulja i evro dizela..
 
Decki dragi, nisam vozio na zejtin ali sam imao u planu pred generalnu na 539 da isprobam tu teoriju. Kod nas su tad bili predpristupni pregovori s EU i nisi mogao NIKAKO doci do koristenog zejtina iz friteze jer ga neka firma mora redovno kupiti po restoranima kako bi se osiguralo da restorani redovno mjenjaju uje u fritezi...

JEDVA nekako mi nabavio kolega 15l koristenog ulja koje brat bratu nije mjenjano 15 godina u fritezi, sve prljavo i toliko zagadjeno da nije bilo za prepoznati i tako sam odustao od te ideje posto se kod nas NIKAKO ne isplati kupovati ulje u trgovini koje kosta 11-12kn dok plavi dizel (za poljoprivredne namjene) kosta oko 6 kn. Racunaj odakle hoces, neisplativo je pa sam odustao od toga.

Kolega je radio tad u jednoj firmi u HR koja je cjeli vozni park vozila na koristeno fritezno ulje koje su u nekom pogonu filtrirali, i dodavali u to ulje neki sastojak s alkoholom da ga razrijedi i da se ne stopaju dizne. Imali su s cistim uljem gadne probleme posto su se na brizgaljkama stvarale prevelike kapljice u magli koje u cilindrima nisu sagorjevale pa se nakupljelo toliko garezi da su morali motore otvarati i cistiti. Dodavanjem tog alkohola za razrjedjivanje se izbjegao ovaj problem ali su im nakon 6 mjeseci crkla dva kombi vozila, jedna sluzbena limuzina i na kraju torpedo 75. Jedino vozilo koje nikad nije imalo jednog jedinog problema s prociscenim jestivim uljem je bio GOLF 1...

Po pitanju dodavanja "dvotaktola" u dizel, ja sam to radio 3 godine uzastopce u kolicini 0.5% u sve zalihe goriva sam ga sipao i svi moji strojevi su trosili takvo gorivo. To sam radio zbog jako lose kvalitete naseg plavog dizela koji je pod prstima "skripao" koliko je suh bio, nakon tri remonta PVP u 6 mjeseci sam odlucio da je pametnije bilo dodavati takvo ulje u dizel nego svako malo nositi PVP na remont. OD kako smo dosli u EU nema obicnog dizela, sve je Eurodizel pa i ovaj plavi za poljoprivredu i osjetno je "masniji" pod prstima. Od kako sam trosio taj zamasceni dizel nije vise bilo ni jednog jedinog problema s PVP...

Po pitanju zejtina u motorima znam da su to strucniji ljudi isprobavali i radili i nije se pokazalo dobro pa mislim da to nema smisla a dodavanje dvotaktnog ulja u "slabi" dizel i te kako ima smisla...
 
Bobo ,jeli su vam ogeanicene kolicine za kupovinu plavog dizela,ja sam sad pretvarao izadje 94,80 dinara,.
 
Svi strucni ljudi(da nekazem totalno nepismeni za mene)su nesto isprobali u teoriji a ne u praksi.Bas me zanima kako su ovi svi strucnjaci sa TV-a koji daju intervjue da zejitin nevalja isprobali u praksi zejitin kao pogonsko gorivo.Sigurno je neko od njih kupio traktor,sipao zejitin i orao pola srbije i posle 10 godina izasao pred male ekrane i obavestio nas o rezultatima testa.Ma 100%.

Ko nezna,prvi dizel motor je bio pokretan jestivim uljem a kasnije je izmisljeno dizel gorivo od nafte koje je u to vreme bilo daleko jeftinije od jestivog ulja.
Bio dizel i zejitin nije isto,zejitin nema agresivnih materija u sebi koje nagrizaju gumene delove na motoru,100% je cisto.
 
Ko trosi dosta goriva taj sigurno zna i racunicu da li mu se isplati zejtin da ga mesa sa gorivom ili ne.Malo sam divanio sa covekom koji koristi zejtin i on mi je u razgovoru rekao da godisnje potrosi zejtina oko cetiri tone .Nije imao ama bas nikakvih problema sa traktorom do sad a ja racunam sve i da mu se to desi do sada je usparao poprilicno i to ce svakako da pokrije eventualnu popravku havarije.Ovaj sadasnji euro dizel je za nasu stariju mehanizaciju skroz nepogodan po pitanju potrosnje pa ga i ja sam redovno podmazujem sa dvotaktnim uljem koje sipam na svaki rezervoar u odnosu 1%.

Od kako je izasao Evro Dizel ja samo njega sipam, i u traktor i u auto dok sam vozio dizela. Nikad nikakvih problema nisam imao sa gorivom moj traktor je napravljen 1970 god. Mozda on spada u modernu mehanizaciju kad mu nista ne fali :haha:


Koliko se razumes u gorivo vidi se po tome sto sipas dvotaktol ulje. . .
 
ko se zadnji smeje najsladje se smeje
Jel to odgovor na moj post?Godišnje trošim nekoliko tona nafte u svojim kamionima i traktorima i najviše gubim kad oni nisu spremni za rad,zači najviše uštedim na potpuno ispravnoj mašini a neverujem da se na ;zejtin; mogu potpuno pouzdati.Tokom godina smo probali sve što se može probati pa se sve svodi na to da je najbolje ono što je grupa inženjera projektovala a ne ono što mi smislimo
 
Mirko druze, prvi dizel motor je radio na ulje od kikirikija ali to je prost dvotaktni motor. Danasnji dizel motori su cetvorotaktne masine moderne konstrukcije predvidjene dizel gorivu.
 
nesto se ne secam ove price kad je suncokret bio 55din a zejtin 130din
Калкулација бато! Имам осећај да сунцокрет више неће бити скуп. Све иде у смеру да сјебу домаћег произвођача. Закон забрањује производњу генетски модификованих организама ал' мораћемо да дозволимо увоз производа од ГМО с' тим да у продавницама буду видно обележени. Спреман сам да ставим руку на пањ да ће наши потрошачи реаговати на цену и куповати ГМ храну па макар упозорење било писано и метарским словима.
 
Neznam zasto izmisljati toplu vodu,kad ima da se nadje dizel po 1evro za litar,naravno bez racuna,a drugar je sipao u 2 rusa taj iz friteza,ove godine i jedino kome je to bilo isplativo bili su bosisti i mehanicari.za druge neznam ali ovo znam sigurno,i mislim da ako neko potrosi par hiljada godisnje da nece da se zeza sa zejtinom,vec ce da nadje jeftiniji dizel.
 
Svi strucni ljudi(da nekazem totalno nepismeni za mene)su nesto isprobali u teoriji a ne u praksi.Bas me zanima kako su ovi svi strucnjaci sa TV-a koji daju intervjue da zejitin nevalja isprobali u praksi zejitin kao pogonsko gorivo.Sigurno je neko od njih kupio traktor,sipao zejitin i orao pola srbije i posle 10 godina izasao pred male ekrane i obavestio nas o rezultatima testa.Ma 100%.

Ko nezna,prvi dizel motor je bio pokretan jestivim uljem a kasnije je izmisljeno dizel gorivo od nafte koje je u to vreme bilo daleko jeftinije od jestivog ulja.
Bio dizel i zejitin nije isto,zejitin nema agresivnih materija u sebi koje nagrizaju gumene delove na motoru,100% je cisto.


kada smo već kod stručnjaka, nitko do sada nije izmjerio viskoznost zejtina, i druge osobine, koji bi bili vrijedni podaci kako bi se koristilo kao gorivo.......ako ljudi sipaju, znači da ide, da li je dobro, to se još nezna, a nitko nije izmjerio snagu na zejtin i dizel, pa na ložu i druga goriva na istom vozilu, kao ni potrošnju........onda je dosta teško pisati o tome i nekoga u nešto uvjeriti.......

osobno me zanimaju sve vrste "zamjenskog goriva" tj sve što nije dizel i eurodizel, a može progutati stariji dizel motor u golfu, nekom rusu ili imt-u......da što manje budemo ovisni o visokim trošarinama koje nam nameću oni od gore sa vrha......
 
Zanimljiva ova ideja na zejtin
Koko sam blizu granice sa BiH, tata stalno prelazi granicu i kupuje lozu. 1l loze jeftiniji od 1l zejtina (razlika 3/4din/l). Nekako mi lozika sigurniji:osmeh: Rakovica, Torpedo a i FAPce se nagutali lozike, a za sada masine ne pokazuju znake posustajanja:osmeh:
Neki u okolini cak sipaju u kamione i trafo ulje. sta je sledece? Razni razredjivaci, etanol, metanol i ostali alkoholi
Dok god imam lozu po ovoj ceni, necu koristiti zejtin, a kad nestane lozike, ili ED ili zejtin:haha:
 
Tomo sledece je kao u kamiondzijama "pogon na bukvu". Stanes u šumu pa biras šta sipaš. Super, premijum, ili dizel.:osmeh:


 
Nazad
Vrh