Podrivanje zemljišta

[video]http://img440.imageshack.us/img440/1097/wc4.mp4[/video]
Posao od 4.12.2011.Znači moj YTO 904 i Agromerkur 5 radnih tela.Dubina rada 40-42cm pri brzini od 5-5,5km/h.Njiva je kukuruzište koje je prošle godine gruberisano i sejano,prskano i košeno po mokrom.Zbog tih tragova njiva je istanjirana na nekih 10-12cm.Pre tanjiranja bačeno 3x15 NPK.
http://imageshack.us/clip/my-videos/440/wc4.mp4/
 
Pa jedva sam i ovo uspeo.Ja kad kliknem na link ide lepo snimak.Slabo ti se ja u ovo razumem.Veruj da mi je ovo drugi dan da pokušavam:sta:

---------- Poruka napisana 07-12-11 u 21:23 ---------- Prethodna poruka je 06-12-11 at 23:02 ----------

Danas je podrivanje išlo mnogo lakše posle 16 litara kiše.I na izgled je mnogo lepše nego prekjuče.Mada mislim da je efekat bio mnogo bolji bez tih 16litara kiše.Nekako su se čupale velike grudve pa samim tim i razmrdavale prostor koji ne odrade radni organi.Ukoliko noćas ne padne neka jača kiša od 2-3 litre sutra završavam preostalih 2,5 ha na toj tabli i peremo traktor za zimski san.
 
Evo malo podrivanja od danas , podrivač ručni rad po jednom potanjiranom kukuruzištu. Snimak je lošiji jer je već bilo veče.

[video=youtube_share;vWvfdjHHLxs]http://youtu.be/vWvfdjHHLxs[/video]
 
I šta sad planiraš raditi posle podrivanja?Pitam zato što vidim da je dosta mokro i da si samo izvukao kanale,a vrlo se slabo rastreslo između radnih organa.
 
Pa jeste malo vlažno , mraz se tu zadržao dugo pa otpustilo , ali površinski dublje je suvo. Već je tanjirano , sad mi je cilj da rasječem plužni djon , a u dubini se pokida zemlja i okolo , to sam provjeravao . Uska su tijela bez krilaca pa zato ništa ne izlazi na površinu. Ujedno sada kiša može otići dublje pa kad ponovo izmrzne da led dole uradi. Na proljeće ću vidjeti planiram samo jedan prohod pred sjetvu , e sad ili teškim drljačama ili nekakvim gruberom , ili slično šta od toga nabavim zimus.Možda ću dobiti i neki dobar predlog. Inače da je vlažno nebi imalo nikakvog efekta ali već na 10-15 cm je sve suvo.
 
Ako bude golomrazice vrlo će se lepo rasuti i ta zemlja između prohoda organa.E sad to nije dobro za pšenicu ali ne može se svemu i svakom ugoditi.
 
Zanimljiva reklama za podrivače.Jedno je sigurno,ušteda u gorivu i vremenu a za prihod ,ćemo da videtimo.
podrivanje.JPG
 
Sećam se samo da je oranje nakon njega išlo lepo.
Problem su mi pravili ostaci korenovog sistema, ali i to je polako sve pokidano.
 
Vidio sam i dodatak za kašiku kod buldozera, montira se ispod kašike a na sebi ima niz radnih tijela sličnih onim kod podrivača. Na youtube ima snimaka gdje sa takvim dodatkom čiste korijenje iz zemljišta, prvo prodje sa zadnjom kandžom da pokida velike panjeve i žile, potom prodje sa tim nastavkom i sve to fino povadi i posle samo sve skupi na jedan kraj parcele. Potrazicu taj snimak, mozda je jos neko gledao.
 
Kod nas ta operacija nije uradjena u krugu od 100-tinak km. Voleo bih da vidim efekte. Kako u reklami izgleda, pravimo grešku što tako ne radimo. Ko će ga znati. Nije ni zemlja svuda ista...
 
Našao sam slike, o ovom dodatku se radi

5622_dozrake_mid03_l_1.jpg


5622_root_rake_1.jpg



Evo kako se to profesionalno radi.

Prvo se dozerom tlo razrovi kako bi se razbili veliki panjevi korištenjem gore prikazanog dodatka "podrivača"

5622_dscf0234_3.jpg


Potom se iskopa veliki rov na jednom kraju parcele

5622_dscf1420_1.jpg


I dozerom se sav materijal (panjevi, žile, kamenje, sve živo) nagura u taj rov

5622_dscf1422_1.jpg


I na kraju sve to izgleda ovako

5622_dscf1823_1.jpg


Zahvaljujem se kolegi sa švedskog foruma Bjornu na odličnim slikama :)
 
ni kod mene niko ne radi osim ko sadi voce vinograd i mislim da ovakva operacija u susnim godinama nema efekta osim na nekim mocvarnim terenima,zemlja je letos ispucala 1m u dubinu zar to nije probiven pluzni djon,podrivaci su ok al mislim da nema potrebe za nekom ekstremnom dubinom bar u susnim godinama,mozda i gresim videcemo
 
Izgleda Zombie da troškove takog čišćenja zemlje nemože podmiriti vrijednost drva na njoj , bolje pustiti gdje je šuma neka raste šuma.
(najgore što i mene čeka jedno tako čišćenje da spojim parcele)
 
Moj kolega je podrivo prošle godine sve sem suncokreta ali sam 100% siguran da neće imati neki prinos zbog toga što zemljištu treba vlage a on je radio skroz obrnuto (zemljištu sad treba vlage a nema dovoljno padavina za njega za mene ja koji nisam podrivo meni još nekoliko litara padavine je dovljno al njemu mnoooooogo više) videćemo na leto kakav će biti prinos
 
Pa bas zbog susa je i potrebno podrivanje, jer imamo povratni proces u zemljistu kad je vlaga u pitanju. Pisano je vec o tome.
 
Pitanje jedno, posto uglavnom prikljucne masine za traktore koje ljudi poseduju, nisu neke sirine, npr. 2m, pred sadnju vocnjaka da li je dovoljno tom masinom proci samo u liniji gde ce vocke rasti? (pitam je planiram sadnju leske koju cu saditi na 5m razmaka pa da ne podrivam bezveze prostor gde mi nista nece rasti)
 
Nazad
Vrh