Podrivanje zemljišta

dve parcele solidno uradjene.
na trecoj fendt od 300ks nije mog'o da prdne.
nece podrivac u zemlju i bog! ide 25-30cm, pa smo odustali.
ta zemlja inace nije teska za obradu, ali kise nije videle od djurdjevdana.
 
sarena. ima malo i peska.ali vrlo malo. to mi je najbolja njiva. izgurala je 48m zita ove godine i bez kise.
lagano i lepo se ore. malo mi je cudno da ovaj nije mog'o da podriva, ali ocigledno da preporuka "podrivanje po suvom" ne pije vode na svim njivama.
ipak neka vlaga mora da postoji.
 
A koji je razlog što si hteo da je podrivaš, ako već kažeš da se lepo i lako ore i da lepo rodi usev na njoj? Jel se zadržava voda na njoj ili je nešto drugo u pitanju?

Kod nas su neki kupili podrivače i sve njive redom podrivali, kad već imaju podrivač i moćne traktore, i svi su kasnije imali smanjenje prinosa ako je bila sušnija godina. Danas uglavnom podrivaju dolove na njivama jer je tu zbog zadržavanja vode izuzetno tvrdo za obradu, a bregove više ne podrivaju.
 
Ako neko ima da radi za te cene po hektaru na Po opstini ja imam 5,2 hektara koje bi podrivao sada a kasnije jos na 5 hektara.Ukupno 10,2 hektara strnjike.
 
A koji je razlog što si hteo da je podrivaš, ako već kažeš da se lepo i lako ore i da lepo rodi usev na njoj? Jel se zadržava voda na njoj ili je nešto drugo u pitanju?

Kod nas su neki kupili podrivače i sve njive redom podrivali, kad već imaju podrivač i moćne traktore, i svi su kasnije imali smanjenje prinosa ako je bila sušnija godina. Danas uglavnom podrivaju dolove na njivama jer je tu zbog zadržavanja vode izuzetno tvrdo za obradu, a bregove više ne podrivaju.
poboljsan vodni i vazdusni rezim razbijanjem pluznog djona.
smanjenje prinosa sigurno nije zbog podrivanja.podrivanje popravlja kretanje vlage u oba smera.
 
izaslo me oko 5000/kj kad se sve sabere.
a cena je iz cenovnika masinskih usluga za ovu godinu.
 
4450/ha + pdv na to je cena usluge. dakle 5250/ha
13l po jutru je potrosio, ali treba uzeti u obzir da je putov'o bar 15km od svoje firme do mojih njiva i nazad. znaci najmanje 30km transporta.
 
I ja podrivao :)

DSC01379.jpg


DSC01378.jpg
 
Antonio,kojom dubinom,kolika potrosnja po ha?Ja sam sa jednim radnim organom,IMT-ov,na 120 cm razmaku,dubina rada 60 cm,potrosio po 14 lit/ha.
picture-102w.jpg
 
Ne mjerim nikad potrošnju. Brzina 5-7 km/h na 45-50 cm.
 
Neki dan sam podrivao za sadnju voćnjaka. Dubina 60-ak cm i to mu je puna kapa jer je dosta tvrdo i zbito. Gazda nije na vrijeme oprašio strnjak pa se korov oteo kontroli.

 
Nazad
Vrh