Podizanje zasada višnje

@ZICAPROM
Da li su objasnili koji je konkretan razlog zasto 3x16 zakiseljava zemljiste? Ako postoji neki argumetn od jeseni menjam formulaciju...

@Jocica
Organsko djubrivo zakiseljava zemljiste, pise u svakoj literaturi...


Ja vise neznam koje djubrivo da uzmem sta mi preporucujes a i ovako je skup
 
Ja vise neznam koje djubrivo da uzmem sta mi preporucujes a i ovako je skup

Od kompleksnih djubriva sada u prolece jedino mozes koristiti jara complex mislim da je formulacija 12 11 18. On ima fosfor i kalijum u obliku koji se brzo rastvara i dostupan je biljci vec u roku od 20 dana. Zato bi ga trebalo sto pre upotrebiti da bi bio dostupan biljkama na pocetku vegetacije. Cena jeste malo pojaca, oko 100 din po kg, ali vredi svaku paru.
 
Sad Sam Bas gledao san daje 33% posto azota pa onda kan 25% azota pa onda Jos neki kan od 27% azota sad Dali je biljci samo azot potreban ili i kalijum i fosfor sta treba joj najvise u prolece kad krene
 
Biljci su potrebni svi mikro i makro elementi da bi ostvarila normalan rast. NPK djubriva se bacaju u jesen (osim Yara). Sad u prolece se baca Azot, SAN i UREA nisu za kisela zemljista. Sto se tice centralne srbije 99% je kiselo zemljiste pa je KAN bolji izbor. Ti si u Vojvodini zemlja je sigurno kvalitetnija pa mozes da bacas i UREA...
 
Stajnjak ne spada u organsko djubrivo. Stajnjak spada u prirodno djubrivo.

Evo jedna preporuka za djubrenje organskim djubrivom:

Opšta preporuka za đubrenje organskim đubrivom je:
• Površine pod biljkama ili ispod krošnji zasuti tresetom u sloju 5-10 centimetara svake do svake druge godine. Po mogućstvu uriljati u zemljište i obratiti pažnju na regulaciju ph vrednosti zemljišta, zbog izražene kiselosti treseta.

sadrzaj-elemenata-u-orga.gif


sadrzaj-elemenata-u-prir.gif
 
Posto si iz Zrenjanina uzmi SAN razbacaj 100-150kg po jutru i miran si. Ne blizu sadnice, ne jako daleko. Idealan momenat je da to uradis sutra ili prekosutra jer ce u nedelju biti padavina. Mozes i sa Ureom, samo smanji kolicinu na maks 100kg po jutru. Ova preporuka ti je odokativna. Treba da poznajes svoju njivu da poznajes visnju i njene potrebe prema djubrivima.
 
Jara je skupa ali vredi. Najjeftiniji fosfor i kalijum su iz ruskih djubriva kad se primene u jesen.
 
Predavanje na kome je to rečeno je održano u Doljevcu, bilo nas je dosta i nismo baš mogli da zapitkujemo u sred predavanja. Predavali su između ostalih i Novica Miletić ( koji je čini mi se i izneo tu činjenicu ili tvrdnju) i Dragan Milatović, profesori sa Poljoprivr. fak. u Beogradu i naši vrsni voćari. Nisam mislio ništa loše, ali sam to čuo, pa ko ima šanse neka se raspita kod još nekog stručnjaka da svi znamo za u buduće.
 
Slobo Skupa mi je jara imam u vidu ureu ili kan posto Sam zvao tu u mom kraju poljo Sulzbu i po mojim analizama zemlje mi je preporucila kan ili Ureu ili san
 
Po meni je KAN mnogo bolji izbor od UREA jer krace drzi vegetaciju. UREA moze da ti produzi vegetaciju...

Ja sam imao lose iskustvo sa Slavolom. Slavol produzuje vegetaciju kod voca. Prosle zime pao sneg a list na visnjama bio zelen kao u sred juna, sve mi oborio visnje morao sam svaku da podizem i da stresem sneg sa njih. Zalepio ih za zemlju, mislio sam da ce preko zime da izmrznu srecom nije bila jaka zima...
 
Ili san i ureea ili kan , po meni ne ide jedno sa drugim. Kan na zemljistima manjeg pH ,san ,ureea,an ,as na zemljistima veceg pH . Moja zemlja je u okolini Zra i pH se krece oko 7.5 vise manje ,uglavnom vise i koliko sam ja uoucen koristi se san ,an ,ureea ,as.. KAN ne ,cak mislim i da hoces da ga kuois tesko.. Uzmi ureeu i baci sad ,100gr,za mesec dana uzmi san i baci jos 100gr, bar tako ja radim .. gkedam da to bude u dva outa ,nemam puno pa mogu i tako..
 
Nagutao sam se slova , mozda zato sto sam se danas nagutao bas uree ;) prihranjivanje psenice , prva ruka ureea ,druga san ,an ,as.. Opet kazem to su azotna djubriva za nasu zemlju ,kan je za kisela zemljista ,a to ne verujem da je kod tebe ,mada ako imas analizu daj napisi koji je pH. A kolko se secam vockice su mlade ? Tu su preporuke razlicite ,da li im treba dati puno djubriva ili ne u prve dve tri godine ,tako da ne mari za NPK , baci azot i ne sekiraj se ,a na jesen npk ili jos bolje ako mozes da obezbedis stajnjak
 
Kanacki, u pravu si druze kod vas je gore dosta kvalitetnija zemlja moze da se djubri raznim djubrivima. Kod nas juzno od Save i Dunava zemljiste je kiselo i od azotnih djubriva preporucuju samo KAN.
 
Nazad
Vrh