Podizanje zasada višnje

Mozes da djubris pred pocetak vegetacije ali vodotopiva YARA MILA djubriva koja su lakse dostupna biljci. Nisam koristio takva djubriva i ne znam tacno da ti objasnim sta i kako. Obicna mineralna NPK djubriva se bacaju u jesen, tako pise u svim literaturama za djubrenje.

Sto se tice orezivanja, kad budes resio da rezes ohladi neko pivo :osmeh: da ti orezem nekoliko komada i da ti objasnim na licu mesta :ppozdrav:
Sto se tice tih Jara djubriva,gde bih moga da procitam detaljno o njima?::pomoc:;
 
Ja sam ih koristio jedno proleće i osim toga što su to velike okrugle granule ne znam kako bih mogao da znam da li valjaju...jedino što znam je da su se otopila, nije bilo ostataka tokom leta.
 
Kad vec govorimo o yari i o prolecu, njihov COMPLEX, a to je NPK + mikroelementi, se baca pred pocetak vegetacije, negde krajem februara, jer se jako brzo usvaja. Ako je vec neka formulacija NPK bacen au jesen onda KAN u martu. Imate takodje i YARA azotnu formulaciju, sa jako dobro dostupnim azotom. Nevolja sto su ova djubriva duplo skuplja, mada mogu i malo manje da se bacaju.
 
Kad vec govorimo o yari i o prolecu, njihov COMPLEX, a to je NPK + mikroelementi, se baca pred pocetak vegetacije, negde krajem februara, jer se jako brzo usvaja. Ako je vec neka formulacija NPK bacen au jesen onda KAN u martu. Imate takodje i YARA azotnu formulaciju, sa jako dobro dostupnim azotom. Nevolja sto su ova djubriva duplo skuplja, mada mogu i malo manje da se bacaju.
Yarin KAN kosta 50 din/kg.,sitnica:zli:

- - - - - - - - - -

Juce orezali visnje,ja i pasenog,prvo njegove pa moje.Kosava nas rasturila.U toku dana svratio jedan polj.tehnicar do moje parcele,i kada je video da sam djubrivo 6/24/12,bacio uz samu vocku,pitao me je dal imam nesto u glavi,jer ce mi se sadnice osusiti!Rekao je da sto pre nekom motikom razvucem to djubrivo dalje oko stabla stabla.Jel moram to uraditi,posto sam mislio da ce se otopiti i dok sidje kroz zemlju do korena nece biti problema?Ako neko ima slicnog iskustva,neka nesto napise.:ideja:
 
Koju kolicinu si bacio oko stabla? 6:24:12 je po mom misljenju pogresan izbor. Cemu toliki fosfor kad nije potreban, a manjak Kalijuma koji je potrebniji. Bolje da si bacio 8:16:24...

Druze moj,vise nekih strucnjaka mi je reklo da je fosfor najbitniji za formiranje korena!Azot za zelenu masu a kalijum u periodu plodonosenja.Jbg,koga da slusam?Bacio sam po 300 gr.oko svake vocke,stvarno uz samo stablo,racunajuci da se koren nije jos rasirio,da se to djubrivo istopi u zonu korenovog sistema.Otprilike samo sranja pravim.
 
Druze moj,vise nekih strucnjaka mi je reklo da je fosfor najbitniji za formiranje korena!Azot za zelenu masu a kalijum u periodu plodonosenja.Jbg,koga da slusam?Bacio sam po 300 gr.oko svake vocke,stvarno uz samo stablo,racunajuci da se koren nije jos rasirio,da se to djubrivo istopi u zonu korenovog sistema.Otprilike samo sranja pravim.

Bice to dobro ne brini, dok krene vegetacija to ce da sidje u zemlju.
Ja sam pocetkom novembra oko svake mlade sadnice bacio po 300g ruske 16:16:16, ne bas uz samo stablo, pravilno rasporedio na oko pola kvadrata oko stabla, svaka je dobila i govedji stajnjak. Kad krene vegetacija icice KAN po 200g i to im je to do jeseni.

Sljivama u 4god sam ubacio po 500g ruske, starijim sljivama u 7god po 1kg ruske 16:16:16, Svaka je dobila i stajnjak...
 
Nebrini nista ako nebude suse nista joj ne fali. Nisi trebao bas uz stablo. Dobra je formulacija. neki ne djubre nicim pa opet nije smak sveta. Uzivaj.
I ja mislim da nije losa formulacija,stajnjak sam stavljao u rupe prilikom sadnje novembra 2013 g.pa se nadam da ce i jesenas dobiti neku kolicinu stajnjaka.Nisam trebao bas uz stablo,a dali je pametnije i sigurnije da ja to malo razvucem oko vocke iako se polovina vec otopila?
 
Sto se tice formulacije i djubrenja evo jedan podatak iz literature:

Проф. Др Радисав БлагојевићМастер инж. Владимир БожићМастер инж. Марија Станковић

За ђубрење вишње препоручују се следеће оријентационе норме хранива:Однос између азота (N), лако приступачног фосфора(Р205) и лако приступачног калијума (К20) треба оријентационо да буде 1:0,4:0,8. Значи, да оријентациона норма ђубрива учистим хранивима по 1ха вишања треба да буде: 150кг N :6​0кг Р205: 120кг К20.


Znaci visnji treba najvise Azota, zatim Klijuma a po najmanje Fosfora :ppozdrav:
 
Ja bih ti preporučio da malo razvučeš. Ima još dosta vremena , a i nema padavina. Da ti posle ne bude žao... U principu Biljka usvaja đubrivo preko onih makih sitnih žilica na krajevima korenja, a one nisu uz samo deblo. I što je starija voćka sve su dalje ,orprilike u širini krošnje. Treba ipak to malo rasporediti...
 
Zaboravih gore da napisem NPK je uzemno djubrivo, znaci kad se baci treba da se unese u zemlju (riljanjem, okopavanjem, frezovanjem itd.). Ako se baci povrsinski onda slaba vajda od NPK djubriva...
 
A da li je daleko da bacim po 150g u brazde sa obe strane i samo da zatrpam sa motikom, mislim da mi je lakse tako, posto do sada nisam tako probao? Visnje ulaze u drugu vegetaciju, a orao sam "od sadnica"
 
Mislim da je to u brazde daleko, u drugoj vegetaciji koren ne može da bude širi od 30 do najviše 40cm u prečniku, a ti bi trebalo da pođubriš na oko 20cm od sadnice, možda nešto da pobegne i malo dalje, a brazde sigurno nisi mogao da pustis toliko blizu. Takođe nikakva vajda od djubrenja uz samo stablo, mada je generalno problem kako dati djubrivo u prvoj vegetaciji a da se ne omase zile i da ne bude na samom stablu. Moje misljenje je da kad se sade treba djubrivo ubaciti po malo 50-100g u same rupe ili ako ne onda u rano proleće ništa, jer je za NPK sem YARE kasno u prolece. U tom slucaju dati KAN ali tek kad krene vegetacija, jer biljka ima dovoljno snage i bez tog djubriva da krene, a onda joj treba dati vetar u leđa da malo bolje izgura, znači kan u aprilu ali ljudi po 100 g u prvoj vegetaciji i maksimalno 150-200 u drugoj vegetaciji, ne preterivati. Takođe sam mišljenja da treba u prvoj vegetaciji više ići sa folijarnom prihranom a manje sa granulisanim đubrivima. Rastopite UREU 5kg na 1000 litara vode, i oprskajte folijarno, garantujem da će biti isti učinak kao 50g na svakom stablu. Tako raditi na 15-20 dana, malo Ureu malo vuxal malo neka druga prihrana i izgura se prva vegetacija, tj. sa tim stati u junu ili julu, jer više i ne treba, ona dotle sta je uradila uradila je. Inače 3x16 djubre nije za voće, tj. zakišeljava zemljiste tj. skida ph za 1 pri jednom tretiranju u nekom vremenskom periodu, tako da je puno bolje 8/16/24 ili bilo koja slična formulacija a KAN naknadno dodati u proleće, jer je ovaj odnos odozgo za NPK ispravan i treba u jesen dati najviše kalijuma, pa za 1/3 manje fosfora, i još manje azota, a onda azot nadomestiti na proleće, poželjno u 2 navrata jer mu delovanje traje kratko i voditi računa da se KAN usvaja tek nakon 15 dana, u odnosu na vreme bacanja, pa preračunati kad vam je najpotrebniji.
 
Ne razumem iz kog razloga 16:16:16 zakiseljava zemljiste a 8:16:24 ne zakiseljava? U oba slucaja u toku zime voda ce sprati Azot u prolece nece biti nikakva korist od njega, ostace samo Fosfor i Kalijum...
 
To su nam rekli na nedavno odrzanom predavanju u Doljevcu, gde su ucestvovali neki poznatiji profesori, iskreno ni ja to do sada nisam znao, i bas su naglasili ruske 3x16.
 
Sta kazete za ovaj sastav u pitanju je organsko djubre od pilecih granula a cena je bogami paprena ako ima nesto bolje da znam da kupim a cena ovog djubreta je 55 Din po kg


Ukupan azot (N) 4%
Ukupan fosfor (P2O2) 4%
Kalijum (K2O2) 4%
Vodorastvorljiv magnezijum (MgO) 0,5%
Vodorastvorljivo gvožđe (Fe) 0,8%
Vodorastvorljiv bor (B) 0,2%
Ugljenik u organskom obliku (C) 41%
Organske materije 70,7%
Huminske kiseline 5%
Fulvinske kiseline 12%
Vlaga 12%
pH vrednost 7

sad Dali je To nece smetati jednogodisnoj visnji
 
@ZICAPROM
Da li su objasnili koji je konkretan razlog zasto 3x16 zakiseljava zemljiste? Ako postoji neki argumetn od jeseni menjam formulaciju...

@Jocica
Organsko djubrivo zakiseljava zemljiste, pise u svakoj literaturi...
 
Nazad
Vrh