Podizanje zasada višnje

ja ipak nebih isao na opciju gramaksona i sl,pitanje je sada sta se desava posle 2-3 godine primene na izdancima,ipak bi trebao da se savetujes sa nekim ko je bas strucan po tom pitanju razgradjivanja takvih otrova u stablu,da budes u potpunosti siguran moze li doci do nekih posledica posle 3-4 god koriscenja
 
Parakvati su zabranjeni odnedavno jer su se pokazali kao jako stetni. Tako da bolje je i vaditi ih budakom nego ici tom hemijom. A i da ide hemijom nista ne dobijas provereno. Ja sam ih koristio, uradi posao na 15 dana ali posle toga kao da nisi ini prskao. Kad je takav efekat na travi mogu da zamislim kako bi se pokazao na izdanku.
Sam nacin delovanja parakvata je dovoljan da zakljucis da od toga nema nista.:ppozdrav:
 
@Jucin
Komso, najbolje ti je da se posavetujes sa nekim zastitarom (iskusnim). Sa hemijom nemoj da se igras mozes da napravis neku stetu u vocnjaku koju neces moci da ispravis!
Vocnjak se ne sadi za 2-3-4-5god, nego na mnogo duzi period, upotrebom neadekvatne hemije na izdancima koji rastu iz korena mozes da ostetis korenov sistem.
Najbolji alat da se resis izdanaka je bocna freza, koju mozes da napravis sam za skromne pare, prodjes dva puta godisnje i miran si :ppozdrav:
 
Uz izvinjenje što vam upadam u prepisku,meni je plan bio da uzmem pipalicu ali tenutno zbog troškova(ograđivanje 3ha,kopanje bunara..) nema šanse ,a da ne budem godinu dve...možda tri... bez freze kupiću tako nešto što spominje Gorski Car
http://www.polovniautomobili.com/oglas5296616/rucna_izrada_traktorske_freze/
a ko je malo vičan majstoriji može jeftinije sam sebi da napravi nije to ništa komplikovano.
 
@Gorski Car-u,kako izgleda ta freza,koliko je to skromnih para,ko i gde pravi te freze,koji traktor treba da je vuce itd.Posalji mi neki broj tel.Hvala unapred!

Kupis diferencijal od nekog auta, motičice napravis sam. Treba ti malo cevi i maste.

Ja sam poceo da pravim za sebe, do sad sam koristio burazerovu. 20evra sam dao za diferencijal od lade, cevi imam, kad zavrsim bice slike. :ppozdrav:
 
Nadam se da nisam promasio temu, tice se predkulture za visnju. Radi se o njivi koja nije radjena sigurno 20godina. Sad cu da je cistim i svi mi savetuju duboko oranje i kukuruz, pa na jesen visnju. Ali u mom kraju kukuruz ima jako slabe prinose, bio bi tu cisto da razradi njivu, sto mozda i nije lose. A ja sam dosao na ideju da izorem plitko i posadim neko lekovito bilje, npr. Neven, pa tek na jesen duboko oranje i sadnja. Mislim da bi tu mozda bilo neke zarade ove godine, a i imam samo 539 tako da bih morao da placam neki veci traktor. Sta vi mislite?
 
To ti zavisi od puno faktora... Slika neka...

- - - - - - - - - -

Ja takodje pripremam zemlju za sadnju koja dugo nije radjena... Poceo sam sa oranjem ali me kisa prekinula. Resio sam da se ne majem puno, djubrenje, oranje, podrivanje...vec samo oranje na 30cm a djubrenje prilikom sadnje u rupama i kasnije oko sadnica a tek kad porastu na celoj njivi... Moj savet, tako cu i ja: oranje, tokom godine unistavanje korova i sadnja, bez neke kulture tokom godine, samo priprema zemljista...
 
Treba dosta iskustva i rada da se zemlja koja nije 20-ak godina radjena pripremi za jesenju sadnju, to uopste nije jednostavan i lak posao...
moj ti je savet da dobro pripremis zemlju, ako je potrebno i da preskocis godinu...
Nagledao sam se raznih pokusaja da se na parcelu koja nije radjena godinama, posle 1 ili 2 oranja odmah posade bas visnje... vecina se neuspesno zavrsila, cak znam jednu parcelu na kojoj se 99% sadnica nije primilo...

Ako imas mogucnosti najbolje je da platis nekom da ti duboko izore, 539 je tanak mnogo za oranje...
 
Nadam se da nisam promasio temu, tice se predkulture za visnju. Radi se o njivi koja nije radjena sigurno 20godina. Sad cu da je cistim i svi mi savetuju duboko oranje i kukuruz, pa na jesen visnju. Ali u mom kraju kukuruz ima jako slabe prinose, bio bi tu cisto da razradi njivu, sto mozda i nije lose. A ja sam dosao na ideju da izorem plitko i posadim neko lekovito bilje, npr. Neven, pa tek na jesen duboko oranje i sadnja. Mislim da bi tu mozda bilo neke zarade ove godine, a i imam samo 539 tako da bih morao da placam neki veci traktor. Sta vi mislite?


Posto ti je sada kasno da posejes neku ozimnu zitaricu, posej nesto od jarih (prolecnih) zitarica. Posle zetve dva prskanja totalnim herbicidom, na jesen duboko oranje i sadnja.
Kad bi sada posadio visnju, veruj mi da ne bi mogao da ih odbranis od korova, ipak njiva dugo nije radjena.
Kukuruz ne moj da sejes jer kasno stize i posle njega ne mozes da prskas totalom, a tebi je najvaznije da njivu ocistis od korova...

Posle zeve mozes i da uradis jedno plitko oranje(ugar) pa na jesen duboko. Tako bi razradio zemlju.
 
Poslednja izmena:
Hvala na savetima. Videcu sta cu. Isao sam nekom logikom da lekovito bilje raste i divlje pa ce sigurno uspeti na nerazradjenoj njivi, plus ne moram sad odmah da placam duboko oranje nego poorem ja. Razmislicu jos. Mozda uradim sve 3 opcije posto je velika njiva, ne znam
 
Dali bi bilo dovoljno jedno 300 gr.nekog NPK djubriva da bacim oko svake sadnice visnje,koja je sadjena u novembru 2013 g:sta:.?Kazu strucnjaci da treba od 500 do 800 kg.po hektaru!To bi bilo od 500 do 800 gr po stablu ako uzmemo neki standard od 1000 sadnica/HA.Nisam jos ni kupio djubrivo neznam ni koje cu bas,ali bogami cena je od 60 din/kg za 10/46/0,a 66 din/kg za 12/52/0!!:osmeh:Ili da kupim neku klasiku tipa 8/16/24 ili 15/15/15.Planiram i jedno prihranjivanje,valjda na pocetku vegetacije sa takodje 300 gr.nekog azotnog djubriva.:ideja:
 
Dovoljno je. To od 500-800kg je kad su u punom rodu. Prve godine po 200g a sad mozes i toliko. A koje djubre da bacis neka ti kaze neko drugi, ja nisam dovoljno strucan :sjasi: koliko znam trojno se baca do 15og januara, neka me neko ispravi ako moze i sad, posto sam kupio 16:16:16 i nisam stigao da ga bacim. Takodje je visnjama druga vegetacija
 
@jucin
Komso zakasnio si za NPK djubrenje, trebao si u oktobru ili novembru po 300g NPK mozes i rusku 16:16:16. Ako sada djubris sa NPK idi sa manjom kolicinom 200g pa kad krene vegetacija 300g KAN. Posto ti je mlad zasad voce jos u porastu mozes slobodno da bacis rusku 16:16:16.

Jos nesto da dodam po pitanju djubrenja, posle trece godine vocnjak se ne djubri oko stabla, nego se ciklonom razbaca djubrivo po celom vocnjaku. Bez dobrog i kvalitetnog djubrenja nema ni dobrih rezultata :ppozdrav:
 
Znaci moze sad ruska 16? Nije kasno? A sta ce mu kan u prolece kad nema ploda? Zar nije kalijum za plod?
 
Kasno jeste, ali bolje da nadjubri nego da ostane bez NPK djubrenja. Kad nema ploda djubris zbog razvoja biljke (prirasta) razvijas je za buduci period. KAN je azotno djubrivo nema kalijuma. Kalijum je potreban za prirast biljke, Azot i Kalijum su dva najpotrebnija elementa, Fosfor u manjoj meri, ali i Fosfor je bitan makroelement za razvoj korenovog sistema, tj ukorenjavanje biljke!


sadrzaj-elemenata-u-vest.gif



sadrzaj-elemenata-u-prir.gif




sadrzaj-elemenata-u-orga.gif
 
Poslednja izmena:
@jucin
Komso zakasnio si za NPK djubrenje, trebao si u oktobru ili novembru po 300g NPK mozes i rusku 16:16:16. Ako sada djubris sa NPK idi sa manjom kolicinom 200g pa kad krene vegetacija 300g KAN. Posto ti je mlad zasad voce jos u porastu mozes slobodno da bacis rusku 16:16:16.

Jos nesto da dodam po pitanju djubrenja, posle trece godine vocnjak se ne djubri oko stabla, nego se ciklonom razbaca djubrivo po celom vocnjaku. Bez dobrog i kvalitetnog djubrenja nema ni dobrih rezultata :ppozdrav:
Komso,hvala na odgovorima,ali na vise mesta sam procitao da se NPK djubriva mogu koristiti do kretanja vegetacije!I molim te da mi objasnis tu razliku izmedju 200 i 300 gr.primene djubriva?:sta:Jedino ako hoces da mi spasis neki dinar?:bravo:Verovatno cu da te poslusam,a druga stvar je da cu slikati 10 tak sadnica, a ti ces,uz zahvalnost,da mi objasnis nacin rezidbe:osmeh::ppozdrav: !
 
Postoje djubriva koja se daju u pocetku vegeracije ali ona ti nece spasiti neki dinar, Fosfor i kalijum su slabije pokretni elementi i zato se daju u tom petiodu jesenjeg djubrenja da bi za pocetak vegetacije spustila vise od azota koji dajes u to vreme, koji je pokretniji od ova dva druga makroelementa.
Rezidba,zastita, djubrenje, prihrana.......
 
Komso,hvala na odgovorima,ali na vise mesta sam procitao da se NPK djubriva mogu koristiti do kretanja vegetacije!I molim te da mi objasnis tu razliku izmedju 200 i 300 gr.primene djubriva?:sta:Jedino ako hoces da mi spasis neki dinar?:bravo:Verovatno cu da te poslusam,a druga stvar je da cu slikati 10 tak sadnica, a ti ces,uz zahvalnost,da mi objasnis nacin rezidbe:osmeh::ppozdrav: !

Mozes da djubris pred pocetak vegetacije ali vodotopiva YARA MILA djubriva koja su lakse dostupna biljci. Nisam koristio takva djubriva i ne znam tacno da ti objasnim sta i kako. Obicna mineralna NPK djubriva se bacaju u jesen, tako pise u svim literaturama za djubrenje.

Sto se tice orezivanja, kad budes resio da rezes ohladi neko pivo :osmeh: da ti orezem nekoliko komada i da ti objasnim na licu mesta :ppozdrav:
 
Mozes da djubris pred pocetak vegetacije ali vodotopiva YARA MILA djubriva koja su lakse dostupna biljci. Nisam koristio takva djubriva i ne znam tacno da ti objasnim sta i kako. Obicna mineralna NPK djubriva se bacaju u jesen, tako pise u svim literaturama za djubrenje.

Sto se tice orezivanja, kad budes resio da rezes ohladi neko pivo :osmeh: da ti orezem nekoliko komada i da ti objasnim na licu mesta :ppozdrav:
Jos jednom hvala na odgovorima,KOMSO,:osmeh:ali prvo cu da slikam sadnice da bi mi objasnio neke stvari,a zatim naravno i primena na licu mesta,uz *NEKO PIVO*:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh