Podizanje zasada višnje

ja nema sanse da podrijem 1 h sa pet litara nafte,a da bude uradeno kvalitetno
 
Evo kao sto obecah u temi "visnja" nekoliko stavki za podizanje jednog ha visnje:
-Stajsko djubre 50 tona = 10 prikolica po 20 e sa rasturanjem 200 e
...
Повољно ти је ово стајско ђубре. Ја плаћам ону малу тракторску приколицу без горњих страница 50 марака са превозом. Рачунам да ту стаје мало више од тоне.
 
Ha. ha sve sam cuo, ali da se sadnice kupuju za 15 dinara... Doduse od cigana, a ja se cudim ko mi prosle godine preskakao ogradu i krao sadnice, ili su mozda oni postali rasadnicari.
 
Повољно ти је ово стајско ђубре. Ја плаћам ону малу тракторску приколицу без горњих страница 50 марака са превозом. Рачунам да ту стаје мало више од тоне.

Obicna jednoosovinska traktorska prikolica napunjena do vrha uvek je kostala kao 50kg vestaka 15:15:15 (u mojoj okolini).
 
Ha. ha sve sam cuo, ali da se sadnice kupuju za 15 dinara... Doduse od cigana, a ja se cudim ko mi prosle godine preskakao ogradu i krao sadnice, ili su mozda oni postali rasadnicari.

15 din su sadnice tj izdanci koji se vade po visnjarima... te sadnice se lako razlikuju od skolovanih...
Mada ima i toga sto kazes koliko hoces, i meni su jedne godine iscupali 450 kom, svake godine cujem da neko zakuka...
 
u redu je da je ta cena za nakopane izdanke iz starih zasada, koji pri tome ne mogu da budu ni previse visoki ni razgranati, ni sa nekakvim bog zna zilama, osim ako su stari 2 godine, a to onda znaci da je zasad zapusten i verovatno biolestan, ali da li iko ozbiljan moze da kaze da su takve sadnice odlicne i da se mogu meriti sa onim iz rasdnika, pogotovu kalemljenim. Da su skolovane, pa OK, takva sadnica vec ima dosta bolji koren, jace stablo, cak mozda i nesto prevremenih grana, mada vrlo malo, i to je najeftiniji vid sadnice, a mislim da se ispod toga ne treba spustati, pogotovu ako nekom preporucujete da podigne hektar ili vise zasada, jer za takvu obradu on vec mora da nabavi i nekakvu vocarsku mehanizaciju a sadi sadnice koje jos 5 godina nece da donesu nikakav ozbiljan rod. Druga stvar je ako hocete posto poto da podignete sto jeftinije zasad, onda mozamo krenuti tako sto cemo zasaditi kosticu podloge za klaemljenje i eto vam zasada, ali glavno je pitanje KOLIKO GODINA TREBA DA PRODE DA DOBIJEMO SOLIDAN ROD. Ovi sto sade jabuke uvoze iz Italije sadnice koje jos u prvoj godini nesto radaju, a mi treba da savetujemo sadnice koje nece ni da prorode jos 3 ili 4 godine. Slazem se da treba naci sredinu i ne treba ici u krajnosti, ali mislim da se ovde pominju i neke druge krajnosti.
 
Poznajem ljude koji preko godine ne unistavaju izdanke u visnjama, na jesen plate dnevnice nadnicarima da ih povade. Lepo ih preberu ostave one najbolje i sad ih prodaju po 40din. Na veliko daju i za 30din, znaci nisu to ni cigani koji kradu niti bilo kakva prevara vec domacini koji prodaju izdanke iz licno svojih visanja. Ne vidim nikakvu prevaru u tome, ni podvalu.

@ZICAPROM
Slazem se sa tobom u mnogo cemu. Uzmimo primer sertifikovanih i kalemljenih sadnica, u 1ha staje od 900-1000 komada one su oko 1e po komadu to je 900-1000 evra za sadni materijal + sadnja. Znaci nisu to neke nenormalno velike cifre kao sto neki pisu.
Budimo realni. :ppozdrav:
 
@tintoreti pogledaj prethodnu stranicu videces da je zicaprom napisao da je placao sadnice 142din sertifikovane, sto znaci da je jedva preko evra.. A ja znam gde ima i jeftinije..

@gorski car ne vezano za zadnjih nekoliko postova, pitam cisto posto me interesuje, nemam iskustva sa tim. Kad posadis izdanak na njivu, posle koliko godina imas prvi rod? Tj. da li gubis godinu sto nisi posadio sadnicu ili rodi u isto vreme? Ili pre?
 
Razlika je upravo i samo u tome, da izdanačka sadnica, pogotovu neškolovana, dolazi na rod dosta kasnije u odnosu na školovanu ( 1godinu otprilike) i u odnosu na kalemljenu jaku sadnicu sa prevremenim granama (otprilike 2 godine), i upravo u toj računici ljudi treba da se pronalaze, i to je ustvari srž cele polemike oko sadnica, da li veće ulaganje u startu opravdava rod koji dolazi ranije ili ne, a posle 5-6 godina će i jedan i drugi voćnjak lepo da izgledaju i da daju isti kvalitet plodova naravno , ali opet mislim da ni tada sadnice koje su zasađene iz izdanaka ne mogu da daju količinu koje će davati sadnice koje su u startu bile jače, a izjednačiće se po rodu tek kad se kompletno isformiraju i jedne i druge a moje mišljenje je da je to na 7 ili 8 godina. Moj zaključak iz svega ovoga je da voćar, ako već ulaže u pripremu zemljišta, sadnju, održavanje 3-4 godine do roda, obezbedi potrebnu mehanizaciju i sl, onda nikako ne bi trebalo da škrtari na kvalitetu sadnice, naravno ne mora da se ispucava sa 2 eura po sadnici ali...
 
@tintoreti pogledaj prethodnu stranicu videces da je zicaprom napisao da je placao sadnice 142din sertifikovane, sto znaci da je jedva preko evra.. A ja znam gde ima i jeftinije..

@gorski car ne vezano za zadnjih nekoliko postova, pitam cisto posto me interesuje, nemam iskustva sa tim. Kad posadis izdanak na njivu, posle koliko godina imas prvi rod? Tj. da li gubis godinu sto nisi posadio sadnicu ili rodi u isto vreme? Ili pre?

Ako posadis jednogodisnji izdanak on je godinu dana mladji od prporene sadnice (skolovane) samim tim gubis jednu godinu.
Ali se to kasnije izjednaci.
Sa kalemljenim sadnicama stvarno nemam nikakva iskustva, niti sam nekog video da sadi kalemljenu oblacinku, uglavnom svi sade izdanke(bar u mom kraju). Mislim da kolega @Nesko bese ima kalemljennu moze da nam napise iskustva.

Da me ne shvatite pogresno, pristalica sam kvalitetnog sadnog materijala za svako drugo voce osim Oblacinske Visnje, iz razloga sto iz iskustva znam da se ova divlja vocka veoma lako razmnozava izdancima, prima se lako kao vrba i raste odlicno, naravno pod uslovom da izdanci pri sadnji imaju dobar koren :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Da, ALI gubis vreme. A vreme je novac. Svake godine si sve stariji, a propustiti godinu da prodje a da ne zaradis/napredujes itd. mislim da je pogresno razmisljanje.
 
U tim prvim godinama i onako nema zarade koja moze da pokrije troskove ulaganja. Nedaj boze neke nepogode da ih ubije mraz ili leg (sto se desava) i opet nista od zarade, a godina prodje, sve si stariji a nisi ostvario zaradu. Ove godine svaku visnju koja nije bila na ocednoj zemlji, oko koje se zadrzavala voda svaka je udavljena od vode i osusila se, dakle postoji mnogo nacina koji mogu da te ostave bez profita.
Da ne pominjem godine kad je visnja bila dzabe i svi su je redom pocupali sejali psenicu i kukuruz... Znaci ulozis onoliko koliko je potrebno bez nekog preterivanja, manje puknes ako dodje do neke nevolje.
Na visnji je bila dobra zarada 2012te godine, vec 2013 je cena pala za 50%, 2014 je pala jos 50% u odnosu na 2013. Pametnom dovoljno...

Napisao sam svoje misljenje i to je to nemam nameru da ulazim u neku dalju diskusiju, do sledece jeseni odjavljujem se sa ove teme. :ppozdrav:
 
Izdanak izbija iz korena, postavlja se pitanje da li je uopste dobro prskati izdanke :sta: i kako se to odrazava na samu visnju kroz visegodisnju primenu herbicida :sta:
Znam neke ljude koji izdanke pskaju totalom, inace nisam pristalica toga...
 
Poslednja izmena:
gramakson ubija samo zelenu masu,cim odrveni nema efekta
Bas zato i pitam,dok su mladi izdanci tretirati ih gramoksonom,a on je takozvana hemijska kosa,znaci da spali ono sto vidi i nespusta se ispod povrsine tj u koren da ne bi unistili sadnicu!!Medjutim na mladim izdancima nema listica preko kojih bi gramokson delovao,zato mi Tintoreti kaze da nema vajde!Ja sam celog dana na poslu tako da i rezidba i secenje tih izdanaka bice cupavo,a za sve to da platim?ocu,al nemam odakle!
 
Nazad
Vrh