Podizanje zasada višnje

Ja sam se danas otelio pored (ovogodisnjih) visanja. Sad mi na nos izlazi odluka da sadim na 1.5 metra od medje, pa ne mogu da idem tanjiracom. Medju redovima sam isao vec dvaput tanjiracom i jednom frezom, a po obodu sam samo jednom isao frezom i danas trimerom. Zakasnio sam sa kosenjem debelo, jedva je trimer isekao onaj odrveneli korov, stabljike štira su bile kao palac debele. Inace, fino gura visnjar, u proseku su lastari oko 30-40 cm dugi. Od 160 visanja moracu da zamenim, tj presadim 3, jednu deda zakacio tanjiracom, jedna prenisko pustila lastare, jedna izgleda kao oprljena let lampom. Vise nego zadovoljan sam, sve u svemu.

Planiram jos jedno freziranje, NPK na jesen i to ce biti to za ovu godinu. Do sad sam imao 3 preskanja fungicidima (2 ridomilom i jedno mankogalom), dva cipkordom (u maju je bila najezda nekih gusenica, smotavaca, sta li su :sta: ) i jedno folijarnom prihranom. Nisam djubrio uopste jer je na njivi 10 godina bila detelina :osmeh:

Malo sam nesiguran oko zastite dal sam je dobro odradio, posto prvi put samostalno radim oko visnje, a kasno sam upao na ovaj forum da razresim nedoumice... znam da ridomil nije bas "po propisu", ali to sam u datom momentu imao...
 
Pa trudim se da slobodno vreme posvetim visnjama, pa ih obilazim, freziram, prskam, djubrim i pazim ih ;)

U toku prosle nedelje je okopano oko svakog stabla, a gde je bilo vise trave i isfrezirano, a za kraj isprskano folijarnim djubrivom 20:20:20.

Oko 37 ari placa za 300 komada. Na vratinama imam po vise od 6 metara, a na krajevima po 4-5 metara, pa ima prostora za sve..

Ovo je jedna od najlepsih u placu, zadovoljan sam rastom za samo 4 meseca..

IMG_20130704_202244.jpg
 
@MareS: Jako lijepo izgledaju, a da bi takve i dalje bile uzmi akaricid i oprskaj ih protiv grinja. Ima simptoma napada.
 
Becarino i ja sam na mojima primetio grinje,ali sad isprskao sa Dimetogalol (insekticid i akaricid),i videcu dali ce se povuci
Mare prelepo izgledaju,koje je rastojanje u pitanju?Pozdrav
 
Evo i mene posle letnje pauze na forumu. Moj jednogodišnji višnjar lepo napreduje. Jedini problem su mi bile i ostale srne. Zadnjih dana sam primetio da više ne brste vrhove mladara već listove ispod. Padalo mi je na pamet da nisu skakavci ili nešto drugo. Molim kolege forumaše za komentar.
img3144.jpg

img3145.jpg

img3146.jpg

img3147.jpg

img3148.jpg
 
Odprilike je ista situacija i kod mene. Nije idealno, ali nije ni lose. Za prvu godinu zadovoljavajuce.Kod mene primetio sam da ima manje srna sad od kad sam stavio diskove i mazao mrezicu uzeklom mascu, mada opet svrate ponekad.
Samo sto ja nisam pustao te prve grane previse da rastu vec sam ih povijao i posle toga je sve otislo na provodnicu koja je odmah krenula da pusta drugi sprat i da nastavlja dalje... Slikacu kad budem imao vremena.
Tebi se ovde sama namece kotlasta kruna za orezivanje sledece godine.
Meni ima par njih malo je se list osusio na donjem delu sadnice, predpostavljam da se radi o previse djubreta ili premalo vode. Uglavnom to se desilo kad je bila ona vricina od 40c. Sada dosta lakse disu nego tad. Iako nije bilo kise odavno, veselo deluju jer su dobile jedno zalivanje pre 15-ak dana i ako nebude planirane kise ove sedmice, ide druga tura zalivanja, i to bi trebalo da bude dosta za ovu godinu.
 
Ove jeseni podižem zasad višnje na malo većoj površini i molim članove foruma za mišljenje u vezi sa unošenjem stajnjaka. Strnjiku sam zaorao odmah posle žetve. Da li da rasturim stajnjak i onda da duboko zaorem, ili da prvo izorem pa onda da rasturim stajnjak i zatim to pređem sa dva prohoda tanjiračom? Da li je oranje na 40 cm dovoljno?
 
Molio bih ako neko ima iskustva neka pomogne
Sadio bih Oblacinsku visnju na povrsini od 75ari pa me zanima dali je neko radio gustu sadnju na razmaku 4x2 ili ti 4x1,5.(pre sam za 4x1,5) znam da ce morati ostrija rezidba ali mislim da ce se isplatiti zbog broja sadnica.ulaganje nije problem (mislim nije da nije problem neko ako vec sadim da bude kako treba) a imam mogucnost navodnjavanja.
Ako neko ima takav zasad ili iskustva molio bih da podeli samnom:pcelac::
 
KAD TI SE NEDA::jako_besan::Kranem juce da orem parcelu za zasad visnje ono ni da pipne traktor tvrdo,izbacuje neke gromade od zemlje boze sacuvaj.Orao sam jednobrznim plugom.Pozovem kolegu sa 150ks i on mi to resi ko od sale(mada se i on dosta namucio i sve pod redukcijom)Odem danas da tanjiram ono nemogu da razbijem zemlju(crna smolnica)
Sada moram da cekam zimu i mraz da uradi svoje pa na prolece da krenem sa sadnjom ako da Bog
 
Ko ti je uopšte rekao da oreš 20 dana pre sadnje? To se radi ili jesen ranije ili u maju, junu...
 
KAD TI SE NEDA::jako_besan::Kranem juce da orem parcelu za zasad visnje ono ni da pipne traktor tvrdo,izbacuje neke gromade od zemlje boze sacuvaj.Orao sam jednobrznim plugom.Pozovem kolegu sa 150ks i on mi to resi ko od sale(mada se i on dosta namucio i sve pod redukcijom)Odem danas da tanjiram ono nemogu da razbijem zemlju(crna smolnica)
Sada moram da cekam zimu i mraz da uradi svoje pa na prolece da krenem sa sadnjom ako da Bog

prošle godine na jednoj parceli sam imao sličnu situaciju tanjrača skoro da nije mogla da obije vrhove brazde strašno , međutim freza 2 metra i tri prolaza (zadnji pliće ) i parcela ko šećer . Samo opušteno prava mašina sve sredi.
 
U nekom ranijem postu (cena višnje ) Gorski Car je pominjao sertifikovane sadnice za izvoz u EU . Da li je neko upoznat malo bolje sa tim , i da nas u "skladu sa evropskim standardima " ne zavrnu jednog skorijeg dana u smislu - nemaš sertifikat možeš da baciš robu ili da daš po nekoj smešnoj ceni.
 
Poslednja izmena:
Imam problem sa zecevima u zasadu, sta mislite da li ce pomoci ako okrecim visnje?:sta:

Evo izvoli probati ovako nešto :ppozdrav:

Kod mene je pomoglo rzgoni/plaši zečeve vjerovatno i srna a kritine u blizini nema ni za lijeka :bravo:

Jednostavno praznu flašu od koka kole ili neku drugu veliku flašu napraviš peraje (paziti strogo da budu u jednom smjeru inače ne vrte i ne stvaraju zvukove) probušiš dno i protuiš metalnu šipku koje na vrhu treba da je zaobljena (ne oštra) tako da lakše okreće i ne stvara otpr

Šipku zavešeš za neki malo jači stub što je više to bolje i vjetar čini ostalo u stvari plaši sve životinje

Kod mene funkcioniše 100% ranije sam imao problema sa krtinama i zečevima sad sam se oslobodio te napasti :ppozdrav:
lE9FqaO.jpg


VE0MjSh.jpg
 
Nazad
Vrh