Podizanje višegodišnjih zasada

oktopod ideja je dobra, samo postavalja se pitanje dali to ima potrebe raditi. Mislim da je preskupo, a evo i slike koju je kolega postavio. S ovim kad uzoreš nema čega da se brineš, još ako uradiš sve kako treba mislim đubrenje, kreč, sadnja itd. Onda je to pun pogodak.

20121005541.jpg

E ovako se ore njiva za voćnjak, školski nema šta::super::. Naravno samo teško je doći do ovakve mašinerije.
 
Ovo je strasno!!Mislim, da ste "ubili " zemlju za sledece 3-4 godine..Aerobne mikroorganizme (njima je potreban "vazduh" za razmnozavanj) ste zatrpili (urolivili) zemljom do nivo anereobnih mikroozrganizma ("njima nije potreban "vazduh").Defakto, samo ste im zamenili mesta.Ovom "akcijom ste ih sve "pobili".Preporucujem da pogledate postove koji se odnose na "Biodinamicku polj.proizvodnju"...biodinamika.org

S postovanje Misa
 
Ja razumem dfiskal šta si hteo da kažeš, vrlo dobro razumem, ali imam pitanje jer ne razumem sve, zašto se onda radi rigolovanje pre podizanja voćnjaka? Nisam ironičan, zaista me zanima pojašnjenje ako te ne mrzi..
 
NAravno, zeljenu povrsinu treba "ocistiti" ugrubo..do razumene dubine, aerobnih mikroorganizama.Ako je zemlja neobradjivana 10-15 godina..kakav je obicno slucaj, onda je to dar i ne treba nista dirati ,msm..orati,prevrtati,"ubijatij" jednom reciju trositi pare...itd.Sasvim je drugacija tehnika gajanje i negovanja ..nema sanse da ti objasnim u par recenica.Evo dacu jedan link koji mozes prelistati od 1-99 stranice..gde je to zaista kvalitetno objasnjeno..Odnosi se i na voce i na povrce...itd http://www.youtube.com/watch?v=NXIhw_WhNCY vrlo inerestantno...pregledaj sve klipove..NEma oranja, nema kopanja, samo Slavol , agrostemin ( od nasih preparata) ili Ruskih ..kako hoces.http://www.youtube.com/watch?v=3FZ49QDV9aw

S postovanjem Misa

Ps.Samo se kopaju "rupe" ( 40x40X40) na zalenoj daljin +, prevrelo djubre+slavol+agrostemin+ jedna saka jecma..i to je to...Jecam "ubija" antipode, agrostemin + slavol aktiviraju azotofikstaore,fosforfiksatore, kalijum fikstaore (NPK)...dobro zalijis...i kraj price.Oko biljaka prostre 1/2 bale sena i nema kopanja, trave..itd .Usteda je do 200 eu po hektaru.Logicno zar ne?Rupe mozes da kopas i dobrim kompresorom za vodu,msm za pranje automobila....jednostavno..hahhah



"
 
Poslednja izmena:
Zanimljiv klip :)

Ne znam šta sam ja onda uradio sa mojom zemljom jer sam razmišljao na taj način, tu su gajili baš krompir i slične kulture, ja sam na jesen poorao jednobrazdnim sa imt539 što sam dublje mogao, realno to je 30-40 cm, zatim tanjirao tri puta pa mesec dana pre sadnje opet poorao, morao sam jer je za mesec dana nikla divlja kukuruzovina od dva metra visine, nisam verovao...tako da sam zemlju dva puta promešao a sad u njoj ima i dosta slame od te kukurozovine :D ima i semenki od istih, to ću zaustaviti kad krene nekako...
 
Logicno..ZAto se i prska Slavolom,Agrosteminom kada samo prodjes tanjiracom i to plitko ..Biljke budu "ugruvana" i posle dva sata isprskas ovim sredstvima...mikroorhanizmi ih "pobiju" odnosno pucnu da ih "jedu"..ostala zdrava semena se aktiviraju i pocnu da klijaju..i rastu..itd..Ali onda dolazi mraz ,sneg ..sto predtavlja neprijatnu situaciju za ove mlade biljke, citaj korove ..I eto "pravog prirodnog Totala'..jednostavno zar ne..Da si ovo znao ustedeo bi 2 oranja...itd. ovo se odnosi na jesenje tretiranje...

S postovanjem Misa

P.S..Za krompir si video..NEMA ORANJA...samo malo prekrivanje humusum i slama 30CM...kraj price...hahahah
 
Ma nebitno dal sam uštedeo ili ne, zanima me da li sam pokvario zemlju...
 
oktopod ne sikiraj se nisi pokvario zemlju, čak šta više radio si zeleno đubrenje.

dfiskal sve je to fino ko se bavi amaterskom proizvodnjom odnosno malo bašte za kuću.

Pogodovo kad pripreme voćnjaka za sadnju, ako nisi duboko uzorao, stavio sve što treba stajnjak, mineralno, kreč itd možeš poslije samo da se slikaš. Sadnice koje su posađene u ledinu dobro napreduju prve dve-tri godine dok ne izađu žile iz rupe. E onda nastaju problemi, hrana sva potrošena, zemlja kisela, voćka opterećena rodom i eto problema. Zato se i duboko ore, prednosti su brojne kao npr. da se gornji sloj zamjni sa donjim odnosno da plodni sloj bude u zoni korijena itd.
 
Zamolio bih moderatora da ove prethodne postove prebaci u odgovarajuću temu, tipa podizanje višegodišnjih zasada, otelo se kontroli a vredno je razmene mišljenja :)

I meni je palo na pamet da sam kao malo uneo zeleniša u zemlju, mada iskreno ta kukuruzovina i nije neki zeleniš, a pitanje i koliko je pre toga ispila materije iz zemlje.

Evo kako je njiva izgledala kad sam došao posle 2-3 meseca tanjiranja, a po slikama rupe se možda može zaključiti gde je završila slama posle oranja, negde tačno na pola dubine rupe.



 
Poslednja izmena od urednika:
dfiskal sve je to fino ko se bavi amaterskom proizvodnjom odnosno malo bašte za kuću.

E onda nastaju problemi, hrana sva potrošena, zemlja kisela, voćka opterećena rodom i eto problema. Zato se i duboko ore, prednosti su brojne kao npr. da se gornji sloj zamjni sa donjim odnosno da plodni sloj bude u zoni korijena itd.

O Boze, divne li recenice....Pa ,narvno oko bilke je nabacen sloj slame, prevrelog djubriva...i to polako silazi u donje slojeve,nema kopanja oko biljke..nista,samo,opet se formira "ledina"..itd..miran si 5 godina..Sustina je je ne "okreci " zemlju..Neka ostanu areobni mikroorganizni na ,prvih 10-15 cm..(azotofikstaori,fosfofiksatori, kaliumfiksatori ...itd ) ostalo radi priroda.Ne zaboravi, nikada., da u nasem "vazduhu " ima 72% azota...O kojim NPK djubrivima ti meni pricas..ALo , bre...Ali da bi bi biljka preuzala, azot iz "vazduha" potrebno je 4-5% azoto u zemlji ..Logiicno???

"Plodni sloj na 40cm " u zoni korena je na nivo anaerobnih mikroorganizama...i tu je njihov "kraj"...Zato se i "zove u pomoc" vestacko djubrivo...i td..Ljudi ,malo citajt te i probajte...poslacu i sliku vinograda , sljivara. id..uradjenim po to sistemu..Imate na foromu ************** koko to sve izgleda..Em1 tehnologija, biodinamicka itd...


S postoavnjam Misa

Ps.s. posto je nemoguce napisita drugi link obrati mi se na PP

- - - - - - - - - -

Ma nebitno dal sam uštedeo ili ne, zanima me da li sam pokvario zemlju...

Ako me pitas za misljenje jesi "ubio zelmlju"...Ako me pitas. "Da li mozes da je popravis??" Mozes..i to jako uspesno...Koristi srpsku pamet Slavol, Agrostemin...itd.Svako "duboko" oranje je upeh proizvodjaca vestackih djubirva i insekticida,fungicida...itd



Misa
 
Pa taj slavol je u stvari preparat za prihranu preko lista? Da neću možda da zalivam trešnje sa njime?
 
Ako me pitas za misljenje jesi "ubio zelmlju"...Ako me pitas. "Da li mozes da je popravis??" Mozes..i to jako uspesno...Koristi srpsku pamet Slavol, Agrostemin...itd.Svako "duboko" oranje je upeh proizvodjaca vestackih djubirva i insekticida,fungicida...itd



Misa[/QUOTE]

@dfiskal Kada bi ovo malo opsirnije objasnio bio bih ti zahvalan :ppozdrav:
 
oktopod ovo sa tanjiranjem zelene mase nije loše, samo gledaj da to radiš kad je korov manji odnosno visine od 30 - 50 cm. Lakše je, korov je mekši pa se bolje razlaže, takođe neće se osjemeniti.

Комадара odlična ideja za provjeru kiselosti, svaka čast.

Ako me pitas za misljenje jesi "ubio zelmlju"...Ako me pitas. "Da li mozes da je popravis??" Mozes..i to jako uspesno...Koristi srpsku pamet Slavol, Agrostemin...itd.Svako "duboko" oranje je upeh proizvodjaca vestackih djubirva i insekticida,fungicida...itd

Misa

Tekst neću komentarisati, imam jedno pitanje. Kako bez oranja posaditi neku kulturu, ako je npr. prvo bila pšenica pa treba kukuruz ili obrnuto nebitno je, ili nešto posaditi sasvim treće.

Iznjeću samo jedan primjer koji je nama svima poznat, a to je. Svi dobro znamo da se zemlja u davna vremena orala drvenim ralom bez vještačkog đubra i tako je davala nekakav rod, zatim se izmislio drveni plug ko je povećao prinos, zatim metalni koji je takoće još povećao prinos. Što znači povećavanjem dubine oranja povećao se i prinos. O traktoru neću pričati.
 
Ma dfiskal ima poentu. Oranjem se narušava zemljište i to je tačno. Ali pre sadnje se treba poorati. Istina je negde na pola puta...

Rigolovanjem se razbija plužni đon koji je štetan jer se zadržava voda i napredak sadnice vertikalno je oslabljen, postoje ogledi koji su pokazali da se sadnica sporije razvija i ceo vek zaostaje u odnosu na onu koja je posađena u obrađeno zemljište. Naravno, oranjem se narušava struktura zemljišta, ali se isto tako unosi đubrivo a i prirodno nađubreno zemljište tj ono sa humusom se unosi u sloj zemlje gde će biti koren. Zato mislim da istina ipak malo vuče na oranje. Uostalom tako piše i u literaturi. Zalivađene površine se preporučuju tamo gde postoji opasnost od ispiranja i klizišta.
 
Naravno slažem se u potpunosti, još samo da nadodam da se oranjem zemlja prozračuje i biva rastresitija tako da biljke bolje napreduju, odnosno korijen se lakše razvija, a pogotovo korijen voćnih sadnica.
 
Upravo to, zato me ko prst u oko ubode komentar da je kolega upropastio zemlju, treba srčka da ga strefi, te da sam ja pokvario zemlju, ali mogu je popraviti...kažem, ima istine u oba, al nemojmo u krajnosti...no da sačekamo i objašnjenje.

edit: kao što rekoh, istina je na pola puta:

 
Poslednja izmena:
Da, tekst se odnosi na oranje posle podignutog zasada. Mada sam ja više samo za frezanje posle podizanja zasada. Taman i freza hvata oko 15-tak cm. Razlog protiv oranja posle podignutog zasada je taj da se naprave neravnine po voćnjaku koje kasnije smetaju i ne mogu se lako izravnati.
 
Jeste, ali ako se ore samo na jednu stranu, u jednom redu u jednom, u drugom u drugom smeru i to na jesen, na proleće te sačeka pesak a ne oranje :) jednom tanjirača i ravno skroz :)
 
Kod mene je to malo teško izvodljivo odnosno nikako, jer je razmak sadnje 4x2m, pa traktor može ići samo po istom tragu manje više 30 cm.
 
Nazad
Vrh