Podizanje višegodišnjih zasada

Октопод, свака ти част! Још не могу да вјерујем да си толико ископао. Ја копам рупе 1,2 широке и 0,6 метара дубоке. Ископам за дан три и рачунам како сам добро радио - 2,5 запреминска метра земље избацим.
 
Hvala brate, ne verujem ni ja :D

u principu ide lakše jer nije ledina, jesenas sam poorao jednobrazdnim, pa tri četri puta tanjrao, pa pre 3, 4 nedelje valjda opet poorao dvobrazdnim, dva puta u istom danu potanjirao i sad kopam. Prvi ašov je mekano jako, drugi onako.

Ja razmerim 4x4 ašova, oni ko lopata, ne sa špicem, zabadam ašov do kraja i vadim na stranu, sve u krug tako, kad obrnem krug, povadim sredinu ašovom, zatim obrnem drugi krug ašovom do kraja zabadam i vadim na drugu stranu, onda ono što ostane to bude sve razbijeno, zamahujem motikom i izvlačim ka sebi međ noge doke ne povadim sve. Ovaj deo sa motikom mi najteže pada za leđa.


U njivi sam bio od 12 sati do 16 kad krene već mrak, gledao sam baš na sat, za jednu rupu mi treba od 5 do 8 minuta, ja sam malo i tvrdoglav dečko, kad nešto zapnem ima da umrem, 5 rupa prvo iskopam i stigne me malo, onda zapalim cigar dva, pa 10 u naletu, onda jedem, pa još 10ak i begam :)

slikaću baš sutra, idem da kopam još nešto preko 20, a i izmeriću metrom da ne budem lažov, cenim ako ašov ima 20, 25 cm, 4x4 je 80x80 do metar sa metar, a jedan i po do dva dubine su opet sigurno pola metra jer tu mislim na dve visine a ne širine ašova.
 
meni zlo kad trebam da kopam 50x50x50 ,a ne metar sa metar :) i to moje uvek malo krajcujem, mada se trudim da vise idem u dubinu, nego u sirinu....

Sent from my ALCATEL_one_touch_990 using Tapatalk 2
 
@oktopod - iskopaj jednu rupu za experiment!
To jest...nemoj kopati te velike od kubik.
Nego iskopaj jednu rupu veličine basketa...tek toliko da kad postaviš stablo u rupu, možeš komotno pokriti korenov sistem i utabati zemljište okolo!
Videćeš...neće biti razlike nikakve u razvoju tog experimentalnog stabla!
 
E gotovo, danas sam završio :D Merio sam rupe, ipak su 80x80 a dubina je od 35 do 50 cm, kako koja, uglavnom je 40 cm. 72 komada :D

Znam da nije neka razlika, nego hoću odozgo kad nabacm đubrivo da bude što šire oko debla, da tako malčiram protiv trave..da stane više đubriva a da bude površinski, ne blizu žila.
 
danas sam posadio samo 10 komada, radim sam a dok sam došao na plac iz noćne, svratio po par sadnica, povadio određen broj kalemova, spremio se..već je bio 1 sat a u 4 pada mrak.

Dubina se pokazala dobrom, širina malo nepotrebno ali nema veze.

Imam jedan možda problem, lik mi je uvalio treset a ne glistenjak, lepo piše na džakovima, srećom nije neki šumski nego proizvodi firma Trese doo iz velike plane...pa me zanima dal je ovo đubrivo pametno stavljati uopšte? Piše da je za gajenje pečuraka, voća, povrća i sejanaca, visok procenat humusa, crne je boje bez mirisa, a ima i sitne ostatke drveta. Ja sam stavljao tanak sloj na dno rupe, 2 do 3 vangle zidarske, par cm zemlje, sadnica, zemlja 15 cm, u krug dve šake veštaka, zemlja, tanak sloj treseta, zemlja, tanak sloj treseta, zemlja.

Jel valja to tako da znam za dalje dok nije kasno? Jel valja da ga razbacam po površini oko sadnice? šta je uopšte treset?

Edit našao sam na vikipediji sve o tresetu, kaže da je dobar za poljoprivredu ali da treba da se spali jer postoji opasnost od jajašaca i gljiva...jel ima neko iskustva sa ovim čudom, da zovem ja lika nazad po to ili ipak da koristim?
 
Poslednja izmena:
Treset nastaje od mahovine i drugog bilja koja se najčešće taloži u močvarama jer u tim uslovima ne dolazi do potpune razgradnje. Neće da škodi ali neće ni da pomogne bog zna šta jer nema dostupnih hraniva a proces razgradnje je dosta dug. Jedino ako je baš loša struktura zemljišta on će malo to da popravi. Dobro drži vodu i balansira vodno-vazdušni režim ali je dosta kisele reakcije. Najviše se koristi u proizvodnji rasada, ili u raznim smešama ili sam treset kome su dodata hraniva. Ne znam kakav je taj tvoj treset ali u principu treset sadrži visok procenat organske materije ali ne i humusa. Tako da su glistenjak i treset dosta različite stvari i ja nikako ne bih bio sretan da mi je neko prodao treset umesto glistenjaka
 
zvao sam sad lika, kune mi se da nije treset već su džakovi od treseta, da je đubrivo kao što mi je rekao, pileće, stajsko, humus od pečuraka, trava, lišće od kajsija i kroz to radile gliste.

Priča zvuči na mestu iz više razloga.

On je iz Leštana, tamo ima proizvodnja pečuraka i ljudi uzimaju humus posle berbe, ovo na pakovanju piše da je treset za pečurke.
On drži piliće i stoku.
đubrivo je sitno i krupno sa ostacima slame i trave a ne šiblja.
Na pakovanju piše da su granule od 2 do 8 mm, a ovo svakako nisu granule.
Sutra i on sadi trešnje i zove me da vidim da će i on to isto da stavlja na svoje.

Savetuje mi da ne dodiruje koren niti samu sadnicu barem 10 cm okolo, tako sam i radio, zato sam i kopao široke rupe. Kaže da stavim i sloj gore preko zemlje jer čuva od smrzavanja a na proleće ću moći da okopam prstima.

Kad sve saberem, mislim da me ipak nije lagao zbog svega gore navedenog, ima mi smisla. Gledao sam sad i slike po netu, sa telefona pa ne vidim lepo, ali ne deluje mi da je to to, mada ima par slika da je slično, al opet taj internet tj google images ti izbaci i slike gole ženske kad kucaš kajsija :)
 
Šta god da staviš u rupu, neće mu škoditi sigurno...
Samo nemoj da je u dodiru sa korenom, nek je malo dalje 10-20cm!
Neko kaže da se nesme ništa stavljati, neko kaže da treba...a ja nisam primetio nikakve razlike, probao sam razne varijante...

Inače i ja sam bio danas u akciji, posadio 20 stenley za 2h...al samo klasika tj. basket rupe...:haha:
Sutra me čeka novi izazov...još 30 kom

pozzz joe!
 
ne stavljam na koren ni uz stablo, zato sam kopao široke rupe, da može da stane više đubriva a da nije uz stablo a i da ne bude debeo sloj. Ja sam posadio samo 9 komada, čini mi se da sam brže kopao rupe :D
 
Ma kopanje rupe ide kao od šale...više koči sadnja, mincanje pravca, pa traži sitnu zemlju da se nasipa oko žila...blablabla...
Još 1-2 dana koliko tolko lepo vreme, pa gledaj da pobodeš...i nek je sa srećom.

Ja sam danas isto bio tesan sa vremenom, dvoje radili...a počeo u 12h
Ono razmeravanje, je ubitačno...što se tiče vremena
Samo 26 basket rupa iskopano, voćke zatrpane, zaliveno...al nisam stigao nagrnuti ostalu zemlju, a kamo li postaviti zaštitne mrežice... sutra nastavak radova



i naravno basket rupa...:haha:


pozzz joe!
 
Ja danas posadih još samo 9 komada, ostalo mi još 30, to se nadam sutra i preksutra da ću stići ako krenem zorom, danas padala neka kiša a i ja hronično umoran pa se jedva pokrenuh oko podneva...

Pretražio sam malo po netu i našao sliku humusa i to je tačno to što mi je ovaj lik prodao, ama baš bukvalno isto kao sa ove slike:

 
Humus možeš koristiti slobodno za voćke, kad je već žene šibaju za cveće i slične namene, zašto nebi i za voćke...
Nego stajsko đubrivo i slično...nije poželjno trpati u rupe, a pogotovo ako je relativno sveže!
A treset može ići komotno bez problema, po mom mišljenju!

Gledaj sutra da ubrazš posao, jer loše vreme stiže...i ja ću da pritisnem sutra, jest da me sve boli...al nemam izbora.

pozzz joe!
 
Ja danas posadih još samo 9 komada, ostalo mi još 30, to se nadam sutra i preksutra da ću stići ako krenem zorom, danas padala neka kiša a i ja hronično umoran pa se jedva pokrenuh oko podneva...

Pretražio sam malo po netu i našao sliku humusa i to je tačno to što mi je ovaj lik prodao, ama baš bukvalno isto kao sa ove slike:


Pa ovo je pregorelo dubre od pecuraka .
 
Upravo tako Risto, s tim što ovaj kaže da ima i pregorelog stajskog i pilećeg, ali sve nešto više sumnjam u to, nema veze sa glistenjakom već običan humus. Na žalost to se razgrabi u Leštanima, meni obećavali mnogi da će da mi nabave za dž ali ništa od te priče...

Znači toga mogu da trpam do mile volje količine? :D
 
Pozdrav svima!
Završio sam danas...
29qazo8.gif

Nije nešto extra ispalo, al može da prođe...bitno da je zabodeno zemlju, a kasnije šta Bog da...


pozzz joe!
 
lepo je joe, zavidim ti na mirnom snu, ja juče nisam sadio jer je celu prethodnu noć i do podneva padala jaka kiša, blato je bilo i po travnjaku ispred kuće, kamoli u njivi u oranici, pa nisam hteo pošto poto da idem i da se zaglavim a i koju zemlju da stavljam na sadnice...idem sad sa 25 komada i kabanicom i sadim ih makar umro, za sutra mi ostaje još manje od 10, svih 35 sigurno ne bih stigao pa da ne gubim vreme na vađenje kalemova sadnica i da se ne suše džaba..

Sutra u selo stiže i kamion sa sadnicama, pa ću kupiti 18 komada koje mi fale da popunim 3 reda po 23 komada, a još 3 reda na žalost verovatno sledeće godine. Svestan sam mana sađenja pola ove pola sledeće godine, ali barem će mahom biti sve moji kalemovi, a možda se i zainatim pa kupim još 70 komada pa aj jovo nanovo, bojim se da neću moći da sadim jer stižu mrazevi.
 
Nazad
Vrh