Podizanje višegodišnjih zasada

Daj bože da je od korova, samo da nije od bagrema :D
 
Ja imam jednu parcelu u kojoj je bagrem izrastao,ali samo u toj parceli,i sad cu uzeti motorku i poseci drva i izmetriti i prodati,ima bar 150 metara drva,a za panjeve sam nasao resenje-ULT,koji ce me odrati,50e=1h
 
<span style="color: rgb(51, 51, 51); background-color: rgb(250, 250, 250); ">citajuci vase poruke primetila sam da imate dosta iskustva sa visnjama,pa bih vas zamolila da mi odgovorite na par pitanja. ja imam 2.5 hektara zemlje u selu kraj oblacinskog jezera,rekli su mi da visnja dobro uspeva u tom kraju. moja zemlja nije radjena oko 20 godina,nista nije sadjeno,pa mi molim vas recite kada bih htela da sadim visnje koja bi procedura bila i dali je kasno da sada sadim u narednih nekoliko dana tj. da se zemlja izore i nasade visnje? hvala vam unapred</span>

---------- Poruka napisana u 21:57 ---------- Prethodna poruka je at 21:47 ----------

hvala vam puno na ovim informacijama i oslucila sam da nigde ne zurim,ako to budem radila radicu kako i treba,sto se zemlje tice ona nema neko rastinje,bar ne vidjeno,juce sam ga gledala,ali su mi rekli da treba da se poore i da se prska protiv neke trave pa da se mesec dana pre sadnje u jesen ponovo poore pa tek onda sadnja,otprilike kako ste mi vi rekli. samo me interesuje kada se sadnice kupuju dali postoji nesto na sta bi trebala da obratim paznju?? i interesuje me kompletna procedura sadnje visanja,kako to ide??
 
Ja bih ovako:

Ako nema visikog rastinja sacekaj da trava, korov, naraste na oko 30 cm, to ce biti uskoro. Tada to dobro istretiraj totalnim herbicidom. Sacekaj par sedmica da herbicid deluje, da se sasusi korov pa ostatke pokosi ili izmalciraj nekako. Izvezi stajnjak ako ikako mozes. Rasturi ga po celoj povrsini i lovi zgodnu priliku ako takve bude, posle neke dobre kise ali da nije blato, (ako je ne bude, susno leto npr, sve pomeri za jesen) da uzores sto je dublje moguce. Posto je ozbiljna povrsina raspituj se postoji li mogucnost da ti neko to izrigoluje (specijalan plug koji ore na veliku dubinu a vuce ga neki jak traktor) Zatim poravnas oranje, obelezis mesta, nabavis sadnice i sadis.
Sadnice mozes da kupis i u svakom vocnomrasadniku pa i u okolini Krusevca ali oprezno sa njima. Jesu jeftiniji ali nisu svi pouzdani. Ja sam svoj vocnjak visanja (oko 0,5 ha) zasadio sadnicama iz Konjuha(taj kraj, Krusevac, Trstenik) i nemam zamerki.
 
meni je ta zemlja razbacana od prilike po 20-30-50 ara zemlje,i nisu sve njive iste u nekim imam i skoro izraslu sumu sto znaci da treba da se cisti. znaci vi mi preporucujete da sada koristim taj hebriced?? sta je to i kako se koristi? dali se prvo sada poore zemlja i to se koristi ili obrnuto,izvinite na ova sva pitanja ali mi ovi odgovori stvarno trebaju jer zelim ovim poslom bas da se bavim. sto se stajnjaka tice,njega sigurno mogu naci od seljaka, a sto se tice sadnica,ja imam u ponudi oblacinsku visnju iz okoline merosine,nadam se da su te sadnice kvalitetnije od tih iz krusevca?? i samo mi kazite kako sam razumela,preporucujete da se zemlja sto dublje poore??
 
Herbicid je sredstvo kojim se poprska cela povrsina i on unisti svu travu, korov i slicno.
Ne moze sumu jbg , to moras prvo da iskrcis a to je bogami ozbiljan posao :)
Ma to je prosto, kad budes kupovala u poljoapoteci piytaj prodavca i svak ce ti objasniti.
Koristi se pre oranja. Sad bi trebala prvo to da uradis, sad za nekoliko dana, par sedmica najvise kad svi korovi krenu.
E za sadnice iz Merosine. Moze top da bude i dobro ali i ne mora.
Oblacinskja visnja se inace ni ne kalemi, razmnozava se izdancima tako da je sasvim moguce da te sadnice budu sasvim ok, posto u Merosini stvarno ima dosta i to dobre visnje. Ako nekoga poznajes i verujes mu onda je to sasvim ok varijanta.
Posto Oblacinska visnja nije sorta vec ekotip (da te malo davim nazivima:)) to znaci da nije svaka Oblacinska visnja ista. Ima tu dosta razlike, (krupnija /sitnija) pa bi bilo dobro da poznajes toga koji ti to daje ili makar neko ko se razume da ode u njegov vocnjak kad budu zrele ili u tom nekom preiodu da to pogleda. Da posadis bolju a ne losiju.
A i bolje ti je da ne sadis sve odjednom, mislim lakse je organizovati.
 
hvala vam puno, ja sam bila organizovala za prekosutra traktor za oranje tako da mi je jako ovo bitno da sve otkazem i uradim onako kako ste mi rekli,samo mi recite dali taj herbicid deluje na stare visnje koje se trebaju vaditi?? jer u jednoj njivi imam visnje ali nije obradjivana 15-20god i puna je rastinja pa su mi seljaci rekli da je moram skroz ocistiti, i molim vas da mi kazete kako se prska taj herbicid?
 
Prska se obicnom prskalicom. Moze i ledjna ali to je prevelik posao. Traktorska prskalica je normalno resenje. Litar herbicida se pomesa sa 40 litara vode i prska. Na hektar treba oko 300 litara vode (sto nije lako rasporediti ali spretan traktorista i dobra prskalica mogu) Ima ih raznih naziva (Glifosav, Glifomark Raundup..) ali uglavnom su svi na bazi glifosata.
Deluje iskljucivo preko zelene povrsine biljke dakle preko lista. Ne deluije preko kore drveta niti preko zemljista, Za odrasle drvenaste biljke (te visnje npr) tesko da uspe, sigurno ne od jednog prskanja.
Moras ti to mehanicki uklanjati.
 
ok,kada se to bude uradilo,kada se onda zemlja treba poorati? i kazite mi kada je najbolje vreme da se prska sada ili da sacekam jos koji dan?
 
Praviloje da korovi budu oko 30 cm visine. Da imaju dovoljnu povrsinu lisne mase koja ce zahvatiti dovoljnu kolicinu hrebicida da ih unisti. Jos je rano za prskanje, ali pravi trenutak se ipak mora utvrditi na licu mesta.
Za oranje imas jos vremena :)
Sacekaj da to deluje a ti herbicidi ne deluju bas tako brzo, 15 20 dana im treba.
 
finansije mi nisu problem,ja vec radim i druge poslove, visnje su me zainteresovale zato sto imam 4.5 hektara zemlje koja se ne obradjuje vise od 20godina na mestu gde visnja i uspeva, ja sam se raspitivala kod seljaka ali mislim da oni to rade i dalje na primitivan nacin ili nece da mi kazu,ja time zelim profesionalno da se bavim i zato zelim da znam svaki detalj, izvinite ako smetam
 
Nije sramota pitati, samo napred lepo je kad neko ima zelju da se time bavi kao vi. Primitivno ili ne, nema tu neke velike tehnologije, samo treba dosta rada i truda. Sve obaviti na vreme i cekati rezultate. Pokusajte da se informisete i na drugim mestima sem foruma, kupite neku knjigu o uzgoju visnje ili slicno, to ce vam biti dobra smernica i iz nje cete dosta informacija nauciti , od analize zemljista, njene pripreme za sadnju do orezivanja i bolesti visnje, Srecno sa radovima....:ppozdrav:
 
U kojoj fazi treba sa jesenas posađenih voćaka poskidati sve sem gornje 3, 4 grančice koje će da nose krunu? Da li treba ostaviti preko leta sve da bi bilo više lisne mase ili odmah sad poskidati dok se otvaraju pupoljci?

Drugo pitanje, da li ostavljati bukvalno 3, 4 grančice na vrhu ili ipak neke koje su na većem odstojanju jedna od druge i nalaze se na suprotnim stranama debla?

kolega Oktopode, da li si dobi objasnjenje na ovo pitanje ?
da li je mozda pisano u nekoj drugoj temi ??

mene to isto zanima :osmeh:
 
nisam dobio odgovor, ali ću raditi kao do sada sa malim izmenama...do sada sam ostavljao napamet 3 pupoljka na vrhu a sada sam skinuo sve sem 5 do 7 komada u gornjem delu, čekam da vidim iz kog će koja grana na koju stranu da krene pa ću onda da se odlučim koje ću da ostavim, to će biti za par dana :)
 
U kojoj fazi treba sa jesenas posađenih voćaka poskidati sve sem gornje 3, 4 grančice koje će da nose krunu? Da li treba ostaviti preko leta sve da bi bilo više lisne mase ili odmah sad poskidati dok se otvaraju pupoljci?

Usamoj pocetnoj faz, prvih listica je najbolje ne dirati nista, kako bi se koren inicirao na vecu aktivnost sto znaci brzi razvoj usisne zone, dakle brzi razvoj korena. Kasnije sa vec formiranih 2,3 lista se uklanjaju nepotrebni lastari. Ako se ima vremena donro je i te nepotrebne ostaviti dok ne dorastu velicinu da se mogu saviti vrhom na dole (privezu se za deblo) cime se zaustavlja njihov rast ali ostaje lisna masa koja i dalje vrsi fotosintezu i hraniva bvaju usmerena na lastare koje su potrebni.

a li ostavljati bukvalno 3, 4 grančice na vrhu ili ipak neke koje su na većem odstojanju jedna od druge i nalaze se na suprotnim stranama debla?

Za formiranje vaze se ostavljaju tri susedna lepo rasporedjena lastara (zbila iz tako dabranih okaca prilikom prekracivanja sadnice)

Ostavljanjem tri lastara koja su na vecem vertikalnom rastojanju (vertikalnom) jedan od drugog se formira tzv "poboljsana vaza"
Pa biraj :)
 
@jecanalis ako si se bas odlucila za visnju moras joj se i posvetiti,ja malo pa malo odem u visnjar i okopavam,gledam,cak su mi bili ukrali 15-20 komada pa sam morao da opet sadim,sve sto ti je rekao ironman je na svom mestu,dali bi ti zelela da sadis kalemljenu oblacinsku visnju ili izdanacku?vidjao sam i gde kupuju kalemljenu,svakako da ti je izdanacka jeftinija,ja sam moj visnjar sadio 2,2x3 metra tako da znas odprilike koje rastojanje treba da bude,moras ih orezivati i dok se ne formira krosnja moras platiti profi rezace da ne zeznes nesto a kasnije mozes i sama mada ti ja ne bih preporucio da sama orezujes,pozdrav
 
kasno ironman, ja već poskidao one skroz dole, ostavio sam samo 5 do 7 komada od vrha na dole brojano
 
Ma nista strasno
I od toga ces iamti sta da savijes ako ti je do toga.
Ako neces onda pre nego sto odrvene poskidaj visak i nemoj vise od tri ramene grane ostavlajti...izaberi lepo rasporedjene ne mora bas da budu susedne ali nemoj ni da su bas predaleko jedna od druge.
Sve je to odlicno.
 
Nazad
Vrh