Podizanje višegodišnjih zasada

Baš to futureframing, znači sad idemo u drugu temu, zaboravljamo da ironman nije ni upotrebio reč "blokira"...o moj bože...

Ja sam ti naveo poređenje...ali tad sam mislio da je možda i rekao blokira, sad vidim da nije, tako da aj manite me više nebuloza, ako imaš nešto da kažeš - reci, ne šetaj sa teme na temu a to što kažeš prazan burek.
 
Naravno da jeste kad je to njegova osnova, spriječava = blokira, isto mu dođe ako se slažete? Izneću citate prepune tih izjava Ironmana, ako treba? :) A lično mislim da ne treba, jer bi trebao kopirati skoro sve njegove izjave do ovi skorašnjih gdje krene sam sebe demantovati. Možda bolje da prepustim njemu da sam sebe citira u demantu samog sebe, kako mu je vrlo dobro krenuo? ccc :)

Ironman, zar je to najjača izjava koju možeš smisliti kolega? Au što si plitak... :)

Oktopod, vidiš da mu ne dođe isto.

Futurefarming, slažem se uredniče, tema se razvodnila i bezveze dalje ponavljati citate, kad neko očigledno zaboravi šta piše ko kakva baba, pa demantuje sam sebe, pa sam sebe sad pojede. :)
 
a sto tu temu ne odvorimo u posebnu temu gde bi se pricalo o tome, kao i generalno o upotrebi stajnjaka i vest. djubriva
 
Ama čoveče Vocar, ti ništa što si tvrdio da je rekao nisi citirao, na kraju ispada da to nije ni rekao, onda postavljaš pitanja koja su druga tema i tako u krug...daj mani se više
 
Što si se iznervirao bez potrebe? Nije druga tema, nego si sam dao primjer?
Citirao sam ga dok on nije počeo sam sebe. Treba li da ponovim/citiram njegove gluposti? :) Ima ih dosta. Već neke jesam.
 
E, vocar, a da ti nacrtam ?

Ne vredi *** si ti, ni crtez ne bi mogao da shvatis.
Mozda ako bih ti i obojio, a?

Nego ovo je gotova tema, pokazao si da o vocarstvu pojma nemas, ali ne bi bilo lose da pokazem da ni o semantici nista ne znas kad si toliko navro na tumacenja znacenja reci?
Mislim dok sam pri sutu da te razbucam skroz pa da menjas nik, ovaj si potrosio.
Vazi?

Ne samo da nije dozvoljeno već zaista nema smisla ovako se obraćati sagovorniku na forumu!
 
Poslednja izmena od urednika:
Hehehe kakvi trzaji apatije :) Razbucali su tebe mnogi na ovom forumu. Samo si se još jednom dokazao kako si plitak, a najviše oko voćarstva. Rekao sam ti, radujem se svakoj narednoj diskusiji s tobom, ne da bih te omalovažavao, jer to nije moj način za razliku od tebe, nego skrenuo pažnju gdje si plitak pa da upotpuniš znanje. Ovdje se svi učimo, a ti trebaš da učiš još mnogo. Prateći redovno neke teme koje me zanimaju, vidio sam da si ih dosta upropastio. Ne zato što si očigledno napiren ko balon, nego što uvjeravaš ljude da i ono što znaju kao ne znaju, a ti si se ovdje kao i u drugim temama pokazao da neke osnovne stvari ne znaš :)

Zato ti još jednom kažem, drži se onog što znaš i nemoj više sam sebe demantovati, jer si u najmanju ruku smiješan :)
 
a sto tu temu ne odvorimo u posebnu temu gde bi se pricalo o tome, kao i generalno o upotrebi stajnjaka i vest. djubriva

O prihrani mineralnim đubrivima imamo temu - http://poljoinfo.com/showthread.php?775-Prihrana-voćaka a o đubrenju organskim đubrivima se može otvoriti nova tema u istom podforumu (Agrotehnika, pomotehnika i navodnjavanje).

Ovoj priči je ovde kraj, ako ima potrebe za daljom smislenom diskusijom molim da se otvori posebna tema.
 
оволику количину ароганције и снисходљивости нисам одавно ''видео''. требало би бити мазохиста па пратити разговор а камо ли полемисати. занимљивост је у томе што се шаље из места између две планине за које се мештани нису могли договорити како се која зове него су и једној и другој дали исто име. узгред и подршка, до јучерашњег лаика-воћара, је више преседан него занимљивост. ђубрење нам је, малте не, основа у теми за подизање вишегодишњих засада. често смо изложени грешкама у раду и погрешном мишљењу које неко неће да призна а што је још горе изложени смо и причи некога ко не зна да не зна.
подизање вишегодишњих засада је пријатна тема која нас је, барем би требало, едуковала за нешто где не треба правити грешке. једноставно нема се времена. прича чланова који немају елементарне културе не помажу нам у подизању вишегодишњих засада. дају себи право да са омаловажавањем, уз подршку или... , тумаче нечије ставове што је у најмању руку безобразно. подизање вишегодишњих засада нам је занимљива тема, барем нама који их подижемо и хоћемо нешто да научимо. они научени, ако не желе да деле знање, не морају ни правити пометњу ни ''занимљивости'' поздрав!
 
Poslednja izmena:
Meni je ova tema među najzanimljivijima, i izvinjavam se svima ako je od moje strane bilo nekih neprimjerenih riječi koje se ne mogu ubrojati u retoriku foruma kojeg vrlo cijenim. Ovdje se zaustavljam, a sve što sam rekao i uputio u zadnjim postovima, stojim iza toga.

Sad razmišljam, kad bih i ako bih uskoro proširivao voćnjake i podizao novi zasad, opet bi se javila najveća dilema, koju voćnu vrstu izabrati? Nije to lako. Da li se rukovoditi prihodom ili intenzitetom poslova...za koju ste vi opciju? Pitanje je za sve.
 
Ja bih najradije sadio šljivu i to Čačansku lepoticu i to 4x2,5 i to samo da povijam grane i da radim zelenu rezidbu nakon berbe. Samo pitanje je dokle će je braća Rusi otkuplivati? Mada i breskva nije loša a i njen program zaštite je dosta jednostavan.
 
Da, tacno kako sam rekao, Vocar ne moze da ukapira dok mu se ne nacrta a nisam siguran da i tad moze da shvati.
Evo, ponovo cu pokazati dobru volju i pokusacu sa crtezom, ako ne uspe mogu i da obojim.
kapilari.png




Deo posta obrisan i citiran u temi: http://poljoinfo.com/showthread.php?2808-Uredjivanje-dela-za-vocarstvo(primedbe-i-sugestije)
 
Poslednja izmena od urednika:
Za sliku svaki komentar je suvišan. :)

Deran, da li misliš da je lakše raditi zaštitu breskve od šljive? Ja nemam breskve u zasadima.
 
@ Deran - ako vec razmisljas o breskvi bolje po meni razmisljati o nektarini koja se bolje prodaje ima vecu cenu a i veliki deficit te ogromne kolicine iste uvozimo. a zastaita i sve ostalo je ista. Predlog saditi neke rane sorte jer imaju najvecu cenu i isplatiljive su iako imaju nesto nizi rod i sto kasnije sorte koje dobro podnose transport i skladistenje i lako i dobro se odvajaju od kostice. Jer dosadasnji sortiment i breskve i kajsije kod nas se vezivao za 2-3 nedelje maksimalno. Treba taj period povecati kao naravno i kod ostalih vocnih vrsta.

Sto se sljive tice nadam se da ce je Rusi otkupljivati i lepoticu i ranu, a ako prestanu pa tad cemo vec biti u EU ili blizu pa cemo isto to prodavati po EU mozda i po boljim cenama.

Tresnja je po ceni i ne bas pretaranoj "muci" oko nje no.1. za trenutno podizanje zasada. Ali tamo gde se moze obezbediti pre svega velika radna snaga za berbu ( jer je berba kratka i mora se tacno odraditi kad treba ) a i plasman jer ne podnosi bas dugo skladistenje i transport. Takodje i kod nje ici na Burlat recimo ili sto ranije sorte zbog cene.

I kajsija ( moja omiljena vocka ) je veoma zanimljiva no kod nje mozda i najveci problem kasni prolecni mrazevi ( te ici na kasnocvetajuce sorte ns rodna, roksana... ) , plasman proizvoda : izvoz, preradu u sokove, dzemove , rakiju... Rane sorte ne podnose transport uglavnom te su samo lokalnog znacaja , sa ipak dobrom cenom kad ne izmrznu. Ili ici na sto kasnije sazrevanje ( cvetanje ) za preradu i izvoz. No vise o njoj u posebnoj temi...

Mada i sve popularnija Dunja se moze uzeti u obzir...
 
Hteo sam da kažem Ironman-u i Voćaru da je otvorena nova tema sa organskim đubrivima:bravo:i sada tamo možemo pisati!
 
Šta je sa tobom kolega? :)
Opet nisi shvatio?
Pa nije bas da nisam ocekivao ali ipak sam se nadao.
Ne vredi, beznadezan slucaj.
Nego ajd stvarno te molim za to oslovljavanje sa kolega.
Znam ja da tebi cini cast da me tako oslovljavas, tako stices iluziju da smo po necemu slicni, ravnopravni, ali meni je zasita ispod casti da me neko kao ti oslovljava na nacin da me degradira. Jer biti u ravni sa tobom zaista smatram degradacijom.
To je samo molba, nista vise, nemam ja nacina da te sprecim ako ti je potreba za iluzijom da smo mi zaista neke kolege tako jaka da ne mozes da joj odolis.

---------- Poruka napisana u 17:46 ---------- Prethodna poruka je at 17:00 ----------

Hteo sam da kažem Ironman-u i Voćaru da je otvorena nova tema sa organskim đubrivima:bravo:i sada tamo možemo pisati!

E super, eto divne prilike da vocar konacno objasni sta je hteo da kaze posto to ovde nije uradio.
Evo i linka da se ne folira kako nije video.

http://poljoinfo.com/showthread.php?5609-Prihrana-vo%C4%87aka-organskim-%C4%91ubrivima

Sta mislis, hoce li ? :)
 
rosuljac, baš kad pomenu, zašto je dunja u poslednje vrijeme toliko popularna? Ovdje se u poslednje vrijeme počelo dosta pričati o njoj.

Skoro sam gledao jedan prilog na televiziji, pa samo u kratko.
Najavljuje voditeljka proizvođača koji je zasadio dunje i svoju proizvodnju namjenio izvozu. Pa prilog počinje itd, a onda daje izjavu proizvođač.
U toku izjave kaže otprilike: "Zasadio sam dunje, jer nje baš i nema mnogo na ovim prostorima. Zasadio sam 200 komada..." Niti kaže otkuda sadnice,
ni koja sorta, ni kako ga je zasadio ništa. Al mi je bilo zanimljiv dio izjave kad kaže, "Ma zasadio sam je...sve ću ja to u rakiju, a ostali dio ću dati u izvoz..."

Slatko sam se nasmijao, ali ne tom čovjeku i njegovoj težnji da uspije i stvori nešto u životu, što uvijek volim da čujem, vidim i pomognem, nego
voditeljki i kako je prilog najavljen.

Možda bi trebalo otvoriti i jednu temu na ovom forumu o uslovima, količinama i načinu izvoza u EU, Rusiju i ostale zemlje. Čisto informativno, jer i to je jedan
od važnih segmenata kad su u pitanju odluke o količinama i vrstama voća u višegodišnjim zasadima.
 
Sa 200 sadnica ce tesko on to u izvoz ici ce sve u rakiju 100%.Na jugu je sade jer je otkupljuje u Hanu nektar ili next u fabrici hani sokova. Cena 45 din bila ako se secam. Lepo radja, ne trazi preveliki rad i zastitu, retko je neko nesto posebno i orezuje. sadi se lekovacka provereno dobra nasa sorta i oprasivac Vranjska. Simpo takodje u Vranju otkupljuje velike kolicine a istu i sadi na velikim povrsinama, i ulaze u proizvodnju rakije. Dunja za izvoz ? Mozda ali nebih se preterano tome radovao. Ja je licno sadio zbog rakije i ostaih preradjevina nekih 110kom zafalilo mi jos 50-60 tad nisam mogo da nadjem jer se sve rasporodalo, kog god rasadnicara pitam kaze nenormalna potraznja za dunjom, a i za mene dosta. Cena litre ide od 700-1000din za dobru dunju bez secera i primesa i vestackih aroma. Mislim da je ljudi sade zbog jake cene rakije, a i da se ne lazemo zato sto misle da se oko nje najmanje radi, znam neke koji je jedva bakrom okupaju i cak ne rezu a beru velike kolicine, te je odlicna za vikend poljoprivrednike. Mada ja bi preporucio guscu sadnju uz rezidbu pa i zelenu, i svakako sve mere zastite.
posle kajsijevace, dunjevaca je najbolja rakija po meni :)
 
Nazad
Vrh