Podizanje novog malinjaka - sadnja

Hm nesto mi se cini velika kolicina 4000 sadnica mislio sam oko 3000-3500 sadnica.Mozda najbolje da uzmem pola-pola vilamet-miker.Stim sto bih mozda mogao vilamet i besplatno da nabavim.Mislio sam da postavim i sistem kap po kap ako ne odmah onda godinu kasnije posto tu ima vode ljudi je nalaze na oko 4m u proseku.Inace malopre sam isao da se raspitam kod agronoma i kaze da ako je registrovano gazdinstvo onda je besplatno a ako nije onda je 2000din.Nije registrovano gazdinstvo jer mora da bude minimalno 0.5ha moze manje ako je stocarstvo_Ovo su zvanicne informacije
[TABLE="class: contentpaneopen, width: 709"]
[TR]
[TD]Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije, od 2004. godine započelo je proces registracije poljoprivrednih gazdinstava, sa ciljem da tačno prepozna korisnike agrarnog budžeta kako bi racionalnije sprovelo mere za podsticanje razvoja poljoprivredne proizvodnje i uspostavilo direktan kontakt sa proizvođačima bez posrednika. Upis poljoprivrednih gazdinstava je dobrovoljan, besplatan i nije vezan za rok, tako da je se od 2004.godine, do danas u Republici Srbiji registrovalo oko 345.000 poljoprivrednih gazdinstava.
Jedini uslov koji treba ispuniti za registraciju je da poljoprivredno gazdinstvo poseduje najmanje 0,5 hektara poljoprivrednog zemljišta na kome se obavlja poljoprivredna proizvodnja. Poljoprivredno gazdinstvo može biti upisano u registar i kada raspolaže i sa manje od 0,5 hektara poljoprivrednog zemljišta, ali kada se na tom zemljištu obavlja stočarska, živinarska, voćarska ili vinogradarska proizvodnja.
Poljoprivrednim zemljištem se smatraju: njive, vrtovi, voćnjaci, vinogradi, pašnjaci, livade, ribnjaci, trstici, močvare, kao i drugo zemljište koje po svojim prirodnim i ekonomskim uslovima može da se koristi za poljoprivrednu proizvodnju.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

I kazu da treba sa 5 mesta da uzmem uzorak sa dubine 30cm iz sredine i sve pomesam i ukupno oko pola kilograma zemlje da donesem na analizu.
Znaci da sada uradim duboko oranje?Ne znam koliko stajskog treba opet zavisi od zemljista imacu mozda 2 prepune prikolice ovcijek stajnjaka,a sta mislite o curecem stajnjaku valjda je ko kokosije sto je valjda povoljno?
 
Niko nista da napise neko slovo?Zanima me da li je mozda pogodno zemljiste gde je detelina?Posto u tom polju imam prilaz a ovako hm moras sve kroz tudje da ides
 
Eto malo sam istrazivao i moze pogodna je jer suzbija korov ,mada moze biti i dom za neke stetocine ali u svemu moze biti nekih stetocina,tako da samo napred,inace i ujednacava nivo azota.
 
Poslednja izmena od urednika:
Gde je bila detelina,tu ni korov ne raste a kamo li malina.Detelina je jedna od kultura koja najviše osiromašuje podlogu.Može malina ali preduslov je dobro đubrenje stajnjakom pa tek onda...
 
Pozdrav ljudi ,mene licno zanima gde kupiti 4000 sadnica villamet sada za jesenju sadnju da je zasad kvalitetan a ujedno i povoljne cene
 
Cuo sam od ovdasnjih malinara da nije bas dobro da se sadi malina na parceli gde je bila detelina. ali ono sto nisam mogao da saznam je da li mogu da je zasadim na njivi gde je bila psenica? Neki kazu moze, neki ne... misljenja podeljenja. Njiva jos nije poorana, jos uvek je strniste. da li mozete neke smernice da mi date, molim vas? ne bih da ispustim ovaj besplatan rasad... hvala unapred.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav i ovdje za sve malinare.::vino:: Planiram u narednih mjesec dana podignem plantazu malina na povrsini 5-6 dunuma.
Uradjena je analiza zemljista, zemljiste tretirano herbicidom sirokog spektra protiv korova prije mjesec dana,ociscena okolina parcele od korova, dobijena preporuka sa poljoprivrednog instituta za prpremu zemljista za sadnju (priprema zemljista u toku).

Jos uvijek se nisam odlucio za sortu i jos se dvoumim. Mislim da cu sigurno ici Willamet min 70% a mozda 30% Polka ili Tulamin. Cijenio bih Vase misljenje, predloge i sugestije.

Po instrukcijama sa instituta prije 7 dana bacio sam 500Kg NPK 7:20:30 po citavoj parceli 6 dunuma (ledina), prije 5 dana zaorano na 30cm, sutra ce se frezati velikom frezom, nakon toga cu u nedelju u trake od 0,8m (planiram da cu imati oko 1700m takve trake) baciti nekih 15 tona stajnjaka, umjetnog gnojiva 10:20:30 nekih 150 Kg i cisto malo krecnjaka zbog kiselosti pa sve to zafrezati malom frezom kako bi se izmjesalo. Preporuka je malo drugacija vezano za raspored djubrenja ali zbog dostupne mehanizacije morao sam ovako. Po njihovom ovim bih dobio jako dobru i bogatu podlogu za malinu koju cu saditi kroz mjesec dana.
 
da li bi valjalo sadnice umakati u rastvor slavola zaradi boljega prijema?
Mislim da nema potrebe za time... Ja sam dosta malina zasadio kod sebe a i kod druguh... Praktikujrem da sadnicu neposredno pred sadnju "umocimo" u rastvoren (govedji) stajnjaku u kantu (25-30L)... Jako se dobro pokazalo a ujedno nikakvo kostanje...
 
Podrav mmeganm, vidim da smo zemljaci gdje ti je ta parcela i koju sortu si zasadio posto pretpostavljam da si to vec obavio,samo naprijed ima posla ali ko hoce i ko to voli nista nije problem najbitnije je sve ispostovati i uzeti zdrave sadnice,ja licno imam manju parcelu od nekih 12 ari sorta meeker,po meni je to vec ozbiljniji zalogaj 6 dunuma za pocetak ali u svakom slucaju za pohvalu,zelim ti puno srece u ovom poslu:ppozdrav:
 
Pozdrav ljudi ja treba da zasadim nekih 10ari maline Vilamet samo za mene normalno ali nzm za sadnice da li da kupim od nekog bice zarazene ili da vadim od mojih ali slabo nesto ima sadnica posto kosimo redovno,a moji vec imaji nekih 30ari koje obradjujemo 25 i kusur godina....Inace maline su mi u Dragacevu i gore bas dobro opstaju...pozz svim malinarima
 
Vilamet ali ako nemas za originalne uzmi obicne one su oko 10 din i ja vadim 50a i sadim opet jer se posusile a sad sam kopao bunar a uzecu ovo po 10din nisam nailazio na zarazene uzmi od poznanika nekog
 
Poslednja izmena od urednika:
Moram da vidim sa ujakom on ima u Ivanjici dobre su mu maline nisu zarazene pa da navadim kod njega,ako nista moracu da kupim..
 
Izvini Jelisije, nisam neko vrijeme bio aktivan na forumu i nisam dobijao obavjesti na mail za poruke... Zivim u Trnu a maline sam zasadio u Ivanjskoj, ili Potkozarju ako znas taj kraj... Gdje se ti nalazis. pozz
 
posadio sam oko 100kom.sadnica Vilammeta i 100 sadnica Mikera,to je na juznoj strani Kopaonika,na oko 700 m n.v.,vode imam dovoljno,ali tu je jedno 8 -10 godina bila detelina,po me interesuje:
1.sta je potrebno uraditi na prolece i kada?
2.to sto je bila detelina,neko mi kaze da je dobro,a drugi da je lose.pa?
ja se ne razumem mnogo oko malina,ali ovaj forum mi je dosta pomogao,i nadam se da cu dobiti savete,i da kada poceti sa zalivanjem malina?
 
Ja ti mogu reci da je podloga djetaline dobra! Tako su meni rekli ljudi koji vec imaju mnogo godina malinjak!Al opet 100 ljudi 100 cudi!
 
eh,ja pasadio maline ,pa posle nasao ovaj forum koji sam uglavnom procitao i neke stvari shvatio,ali neke i nisam.Nemam mnogo sadnica maline,100 mikera i 100 vilameta posadjeno u jesen 2013 godine,kada grane prolece da vidim koliko se primilo,i sta tada?da li tada moze neko prehrana ili vestacko djubrivo?
Vode imam dosta,pa sam mislio kada poceti sa zalivanjem?
kako tece njen normalan razvoj u prvoj godini?
kada postaviti stubove?,imam bagrenjak pa mi to nije problem.
sve su to pitanja koja me muce,voljan sam da probam sa malinama,doduse oprezno,sto se vidi iz broja sadnica!!!
hvala svima unapred,svaki savet mi je dobrodosao:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh