Podizanje novog malinjaka - sadnja

hvala Slavisa uradicu kako si mi rekao a za njival Ca sam cuo i to je moj profesor prosipao po istom zemljistu kad je radio neke oglede....raspitacu se kod njega za to dejstvo njivala i obicnog kreca...verujem da je istina sto pricas za ovu hladnjacu u ratini jer sam vec cuo da su korektni ali da traze kvalitet,bar sam tako cuo...
 
vidi sa profesorom ili ovi sto ti radili analizu,hladnjaca je korektna traze kvalitet ali vidim da ces ti to ozbiljno da se bavis a oni su zainteresovani za takvu robu,samo miker ce da ti predloze a to i ne moras da ih poslusas osim ako ti slucajno ne ponude sadnice,ja sam im dovozio robu 2-3 god dok nisam napravio malu hladnjacu ali su bili bas fer dok smo saradjivali.njival je u rudniku plana kod paracina.jel si nasao neke sadnice vec ili trazis?
 
sadnice sam nasao i imacu otplatu nakon 2=3 godine jer je to lik kod koga sam radio pa mi izlazi u susret ako ne propadne dogovor al ne verujem...koju povrsinu imas pod mikerom?
 
miker sam povadio jer se lose pokazao na susu i mala razlika u ceni,sve mi vilamet a i njega nesto vadim nesto sadim,bas u banji-dubrava sad vadim i sadim ponovo 50ari ali sadicu kupine i maline a u selu imam dosta vilameta ni sam neznam tacnu povrsinu jer svake godine sirim a ono se nesto susi i tako u krug dok me ne zalepi neka godina,od prilike sad za branje u selu imam oko 3h a to su sve manje parcele i losije jer susa radi svoje,u selu cisternom vucem vodu a ovde sam iskopao bunar i sad cu da sadim kupinu a deo njive sledece god malinu pod kap po kap i sencenu mrezu i orosavanje jer sam nasao dobru vodu
 
uhvatilo se nesto vremena pa da postavim kako sam ja sadio svoje maline:veseljak::

img20131008164436.jpg



pa smo malo frezali::traktor::
img20131011165352.jpg




img20131011175527.jpg


Bacanje stajnjaka i kreca u trake sirine 0,5-0,8m u koje ce se saditi malina, baceno i 160kg Yare 10:20:30, prethono prije oranja baceno 500kg NPK 7:20:30
img20131013085048.jpg




img20131013091723.jpg



img20131013091839.jpg




Dobro pofrezano i izmjesano, stigle sadnice 6500 Willametta i 350 Polke.
img20131029142429.jpg




Prije sadnje dezinfekcija (Ridomil Gold)
img20131104104635.jpg



Brazda za sadjenje

img20131106103323.jpg



img20131106111607.jpg




img20131106123528.jpg



img20131107161326.jpg


sutradan jos malo pofrezao medjuredni prostor ... (rado cu postaviti video kako 533 freza sa frezom zahvata od 2,00m)
20131109125439.jpg
 
Pitanje za sve,kako od starog malinjaka uzeti sadnicu i posaditi i da li se može to uraditi sad u martu?!
 
Pitanje za sve,kako od starog malinjaka uzeti sadnicu i posaditi i da li se može to uraditi sad u martu?!



To je bar jednostavno. Pošto se malina razmnožava iz korijena oko glavne biljke u pravilu ima po nekoliko mladih izdanaka. Malo s lopatom izdigneš zemlju i lagano iščupaj i eto ti sadnice. :)
 
Poz svima...

U zadnje vreme, posmatrajuci moje rodjake koji imaju veliki zasad maline i kupine, razmisljam o tome da krenem u sadnju iste...

Jedino sto me uznemirava u ovom momentu je plasman, koji je u Srbiji koliko vidim dosta nesiguran.

Ovo je odlicno mesto gde se moze sagledati jedna slika kako to izgleda u razlicitim delovima zemlje.

Kako ja, mlad covek koji ima zelju i volju i uslove za pocetak takvog posla, da budem siguran da necu propasti, ili pak izgubiti sve sto sam ulozio u taj posao...
 
Bil Gejts je mogao da propadne ili izgubi sve što je uložio u posao. To je stvar koja se podrazumeva ako pokrećeš sopstveni posao.
 
Bil Gejts je mogao da propadne ili izgubi sve što je uložio u posao. To je stvar koja se podrazumeva ako pokrećeš sopstveni posao.
U pravu si potpuno za Bila i njegov pocetak. Zato sam i poceo da se bavim izradom softwera. Tu je potrebno uloziti svoje znanje i trud bez mnogo novcanog uloga...i od tebe zavisi cena po kojoj ces prodati...
 
Kako se i ja bavim softverom. Potrebno je imati novu ideju. A za malinu je potrebno samo rmbaciti dok ne crknes...
 
Izvinjavam se ako je već bilo reči o tome, gde se može nabaviti pouzdan i kvalitetan sadni materijal?
 
Imam jedno pitanje. Nasadio sam maline u prolece 30a ali sam pogresio sto prvo nisam poslao zemljiste na analizu. Da li sad nekako mogu da posaljem i hoce li to biti tacno posto sam stavljao vestacko djubrivo na koren maline, da li je moguce izvaditi zemlju u medjurednom prostoru jer je razmak 2,2m u redu a tu nije nista bacano od djubriva, malina je wilamet ako nesto pomaze :) Hvala na odgovoru.
 
Naravno da može, raspitaj se dobro a imaš i ovde u temama kako se pravilno uzima uzorak, moraš sa nekoliko mesta i nekoliko dubina da uzmeš.
 
Koju sortu maline preporucujete za sadnju ove jeseni?

Imam 1,3ha zemljisne povrsine koja je dobrog kvaliteta i nije podlozna podzemnim vodama.
 
Koju sortu maline preporucujete za sadnju ove jeseni?

Imam 1,3ha zemljisne povrsine koja je dobrog kvaliteta i nije podlozna podzemnim vodama.

evo vidim niko ti ne odgovara ja ti preporucujem da malo pogledas teme o malinama imas 3-4 pa ih procitaj pa vidi,najvise se gaji vilamet kod nas pa miker i polana...vilamet je jednostavniji za nijansu ali mu je manja cena ali bolje ti je vilamet s obzirom da 1,3 ha nije malo i imas puno posla..ne srljaj u zelji za lovom pa da ne ispadne da si nesto propustio...ja se vec 6-7 meseci raspitujem sta i kako ali tek podizem zasad,bar bi trebalo,na prolece,vecinu stvari sam zavrsio sto se tice sta i kako podici i koliko ce da me kosta sad samo da krenem sa krecom ,stajnjakom,mineralnim i oranjem i td...uglavnom svi cce da ti kazu da se raspitas,al eto vilamet ti ja preporucujem...poz
 
I moji rodjaci imaju dosta Vilameta zasadjeno bas u njivi pored moje.

Da li je pametno uzeti sadnice sa te njive. To je inace prva zasadjena njiva - sadnice su kupljene iz rasadnika jos 2001 godine.

Imao bih samo trosak radnika koji bi povadili sadnice :)
 
Po meni je dobro uzeti sadnice iz blizine parcele gde cemo saditi nov zasad jer su se te biljke vec prilagodile na uslove koji tu vladaju, bilo vremenski ili sto se tice zemljista
 
pa ako hoces da uzimas tako od nekog proizvodjaca sadnice a ne sertifikovane onda ti je bolje da uzmes sto blize prilagodjene sto kaze remiks,ali pazi ja imam primer da je lik uzeo sadnice i dosta mu se posusilo,on krivi susu ali mislim da nije to u pitanju...kako ces da uzmes sadnice?mislim kada ces da sadis???
 
Poslednja izmena od urednika:
Oni su dugogodisnji malinari. Imaju jednu parcelu koju je podzemna voda unistila za vreme poplava, planiraju da je ponovo zasade.

Kada bude vadjenje sadnica u oktobru… ili kad vec, bicu informisan.

Oni me savetuju da podignem svoj zasad vec nekoliko godina.
Imao bih dosta pomoci od njih i zato se sada razmisljam.

Prosle jeseni je jedan drugar uzeo sadnice sa te njive i posadio 15-ak kilometara dalje i ove godine bas lepo izgledaju… ali decko ne izlazi iz malinjaka. Nema ni jedne travke… pre par meseci je stavio kpk i stubove.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh