Podizanje novog malinjaka - sadnja

Izvinjavam se ako je već bilo reči o tome, gde se može nabaviti pouzdan i kvalitetan sadni materijal?


Za jagodasto voce vazi pravilo... sadnice nabaviti iz rasadnika ...ALI POUZDANOG ... Vodite rcuna jer mnogi rasadnicari kupuju sadnice od svakojakih i prodaju po duplim cenama ...jer nemaju toliko sadnica iz sopstvenog rasadnika koliko mogu da prodaju....?

A pravilo kaze SLOBODNO kupite sadnice i sa plantaze ,pod uslovom da je ta plantaza dala dobar prinos . ( npr malina 4-5kg /m/d, jagoda 500 + g/zivicu... itd)

Ako to nije tako onda nemojte uzimati ni ako vam se ponudi fraj i da vam ponude jos i kesa 500-1000 jevreja ... samo im se lepo zahvalite i odustanite od sadnjee.

- - - - - - - - - -

Koju sortu maline preporucujete za sadnju ove jeseni?

Imam 1,3ha zemljisne povrsine koja je dobrog kvaliteta i nije podlozna podzemnim vodama.


POLKUUU....???? naj profitabilnijaaaaa jjeee .. Ako imas znanja ili ga istinski zelis steci onda ti predlazem MIKEER ....??? u protivnom VILAMET je zakon...?
 
@pole

Mislim da cu poceti sa Vilametom, nije mali zasad pa zelim da pocnem sa necim već isprobanim (na tom tlu). Ali mi je zanimiljiva Polka, slabo informacija ima o toj sorti... kakva su tvoja iskustva i koja je generalno razlika u odnosu na recimo Miker ili Vilamet?
 
OK, a koji je to rasadnik na primer? Gde bi ste vi uzeli da nemate komšiju, poznanika i slično a tek počinjete ili me uputite na nekog od vas da pošaljem dečka...može i na PP.
 
posadio sam maline u prolece sada su porasle preko 1,5m polegle po zemlji a oko njih trava ne mogu da ih frezujem. zanima me vase misljenje da li da postavljam stubove(kolce) sada ili na prolece posto ih imam spremne i da li da ostavim maline tako u travi do proleca samo da ih isprskam od pepelnice truleza korena i buba, bacim djubre i da li da stavim stajnjak sad ili u prolece ili da pokusam da nekako isfrezujem medjuredni prostor i okopam oko njih. unapred hvala na pomoci.
 
posadio sam maline u prolece sada su porasle preko 1,5m polegle po zemlji a oko njih trava ne mogu da ih frezujem. zanima me vase misljenje da li da postavljam stubove(kolce) sada ili na prolece posto ih imam spremne i da li da ostavim maline tako u travi do proleca samo da ih isprskam od pepelnice truleza korena i buba, bacim djubre i da li da stavim stajnjak sad ili u prolece ili da pokusam da nekako isfrezujem medjuredni prostor i okopam oko njih. unapred hvala na pomoci.

Moja malina je jednom, silom prilika, bila malo duze u travi, i nije mi se svidjalo kako je izgledala.Nisi rekao kolika je trava u malinjaku, ali ne bi smela da bude malina u travi....bilo bi dobro da je sredis i zbog prskanja, bice ti lakse....Sto se tice stubova, mislim da bi bilo bolje da ih stavis kad opadne list tamo negde u novembru, mada ni sada nece skoditi.Djubrivo nemoj sad bacati baci pola u novembru, pola u januaru, a stajnjak ostavi za prolece :)
 
Moja malina je jednom, silom prilika, bila malo duze u travi, i nije mi se svidjalo kako je izgledala.Nisi rekao kolika je trava u malinjaku, ali ne bi smela da bude malina u travi....bilo bi dobro da je sredis i zbog prskanja, bice ti lakse....Sto se tice stubova, mislim da bi bilo bolje da ih stavis kad opadne list tamo negde u novembru, mada ni sada nece skoditi.Djubrivo nemoj sad bacati baci pola u novembru, pola u januaru, a stajnjak ostavi za prolece :)

bas je urasla u travi najvise ima one puzavice nzm kako se zove ali maline ne izgleda lose ima tamno zelenu boju listovi su joj zdravi jedino me buni sto sam vec nabrao maline nesto malo jer je prva godina a sad opet imam plodove i to dosta njih koji su izasli na ovogodisnjim stabiljkama da li je to moguce zato sto je leto bilo dosta hladno i kisovito pa malina pomesala godisnja doba? :D Neznam kako da je isfrezujem a da ne ostetim malinu posto je po zemlji ako imate neki savet dajte. koje djubrivo se baca u zimskom periodu tj koje se pokazalo najkvalitetnije.
 
Pa posto nemas stubove i zicu, ostaje ti da cupas travu u redu, a izmedju probaj da kosis, rucnom kosom ili necim drugim samo da ne zakacis malinu......Prskanje bih ti preporucio jedno sad sa Quadrisom i nekim insekticidom i jos jedno tamo kad krene list da opada sa nekim preparatom na bazi bakra.Sto se plodova tice i ja sam imao po koju malinu u prvoj godini, mislim da nije nista lose.Sto se tice djubriva tu mozes da radis analizu, ako neces mozes da ides sa 8:16:24(ili nekom slicnom formulacijom kao 5:16:24, 8:12:24 isl) ali to tek tamo u novembru kad budu kise ili sneg i samo nemoj da uzmes suboticko djubrivo, nije nizasta.....
 
ociscena trava, doduse namucio sam se bas :/ za djubrivo cu videti prvo da posaljem zemlju na analizu. prskao sam sa quadrisom, insekticidom, protiv susenja mladih izdanaka i prehrana preko lista. sad me zanima sta vi preporucujete kako da stavim stubove posto sam na internetu nasao nesto kao V sistem i bas mi se svidja e sad me zanima da li je to pogodno za wilamet i jel bolje od standardnog spalira za maline? i ako neko ima iskustva sa V sistemom da mi objasni to.
 
Postavi stubove normalno.....V sistem nigde nisam video i mislim da je beskoristan u vilametu, cak i ako nemas sistem za navodnjavanje nije potreban......bice ti mnogo komplikovan za postavljanje, treba postaviti to kolje pod uglom, trebace ti vise drveta i neces dobiti nista novo......
 
a sta mislis na ovakvo postavljanje?
155p5ki.jpg
 
kao naprimer? ja sam dosta citao i pise da kod v spalira ima dosta vise roda, lakse je za branje, mladi lastari rastu izmedju dva reda malina i tako ih stite, a obican spalir je tezi za branje, vezivanje, rast mladih lastra, manje roda sitniji plodovi. nzm mozda moji izvori grese mozda je V spalir za neku drugu sortu ali ne za wilamet?
 
Sistem kao i svaki sistem ima svoje prednosti i mane u datim okolnostima. Licno ga nisam isprobao ali jeste moj komsija. Prednost mu je kod malinjaka koji nemaju sistem kap po kap zbog odgoja lastara, a nedostatak je sto sunce ne zalazi u sredinu na unutrasnje grane. itd...
 
postavi ga kao i svi.....vidi samo razliku izmedju njuh.....V sistem meni izgleda teze za prskanje i ne znam sta se radi sa rodnicama koje rastu unutra.takodje na njemu ne mozes postavljati precage.....batali to i olaksaj sebi zivot....
 
odlucio sam da postavim kao i svi standard :D jedino me sad buni rekli su da se moze desiti da malina rodi 2x u godini, meni je sad rodila tj neki lastari radjaju a neki tek cvetaju a koliko ja znam ti lastari koji sad rode moram da secem tako da sam ih obelezio koncem ali ti lastari su najveci trenutno, ovi ostali sto ne radjaju su negde 50-100cm sad me zanima ako ja posecem ove lastare sto sad radjaju sta cu raditi za sledecu godinu kad ovi ostanu mali? :/
 
pozdrav svima!
kada je "poslednji rok" za sadnju jesenjeg zasada maline i do kada se mogu nabaviti sadnice za jesenji ili eventualno proletnji zasad.
nadam se da nisam zakasnio sa nabavkom,nisam zvao po oglasima da se ne izblamiram,reko bolje prvo da pitam::sramota::
 
pozdrav svima!
kada je "poslednji rok" za sadnju jesenjeg zasada maline i do kada se mogu nabaviti sadnice za jesenji ili eventualno proletnji zasad.
nadam se da nisam zakasnio sa nabavkom,nisam zvao po oglasima da se ne izblamiram,reko bolje prvo da pitam::sramota::

Rezervisi sadnice kvalitetne BLAGOVREMENO, u suprotnom moze Vam se desiti nabavka LOSIH sadnica.
Sadnja moze poceti od polovine Oktobra pa sve do kraj Aprila ako imas kpk ...nebitno je kad.
 
pole kaži mi,za analizu zemlje dali treba nositi i uzorak sa 60 cm ili je dovoljno sa samo 30cm,posto ima plitak koren. i dali je obavezno baciti stajnjak ili može na netu sam video stajnjak u peletima,posto neznam gde bi nabavio vecu kolicinu pregorelog stajnjaka, ili može i veštak da se baci
 
Nazad
Vrh