Pneumatske sejalice za kukuruz

Nisi ti mene razumeo,te sa kopir tockom,paralelogramom,diskosne sa visokim setvenim aparatom rade posao,problem imaju klasicne sejalice pogotovo one sa novim raonicima.
 
Ne poznajem nikoga ko ima takvu sejalicu pa cu pitati ovde na forumu. Kakve su novije Gaspardo sejalice ( made in Romania ) u odnosu na stare made in Italy? Da li se primecuje nekakva razlika u kvalitetu materijala i kvalitetu setve? Mislio sam na obicne sestoredne MTI.
 
Nikola ima i za to rešenja nagazni točak jedan široki po svakom redu,moj drugar hteo da ih baci dole sa Maje kad je kupio ove godine sejalicu(polovnu) i da stavi dve metalne u V položaj,jedva ga odgovorio od toga i uvideo i sam da je bolje ovako ove godine.:ppozdrav:
 
Nikola ima i za to rešenja nagazni točak jedan široki po svakom redu,.
Kod nas potone i pored širokih nagaznih.... Zima je odradila posao pa nije trebalo u zatvaranju zimske brazde ići dublje od par cm (po meni max 5-6cm) a tako i u sledećoj pripremi (5-6cm). Ovo se odnosi na nas koji smo radili spremačem. Vidim kod drugara koji radi sa teškom tupanjčevom drljačom je suprotna situacija. Kod njega je upeglano još u prvom prohodu a o drugom da i ne pričam. Posejao je na 2-3cm a ispod semena beton. Nije dobro ni ovo moje na 8cm a msm da ni njegovo....
 
Sredili smo gresku kod Gaspardo Magice, promenili smo I plastike kod nje sve one iza ploce bili smo par puta kod njih u ALmexu, stavili nove plastike kad smo krenuli da vidimo isto je sejala negde po 4-5 zrna odjednom, onda smo uzeli smo ploce skinuli smo opet sve I uocilo smo da su jako lepljive ploce (to je bilo jos od prosle godine tretirali smo seme semaforom I mlekom negde a negde I sa pivom I nismo ostavili dobro da se osuse zrno nego nakon 15min susenja odmah smo stavili seme u sejalicu a seme odozgo bilo suvo ali ispod izgleda da nije I to se zalepilo za ploce kao lepak) pa smo sve detaljno oprali ploce I montirali I sad je Tacna ko svajcarski sat. :osmeh:
 
Ja sam primetio da mi su mi plastike na vratancima malo oribane i to samo zato je vakuum provlacio kroz rupe na ploci nitragin od setve soje i taj nitragin se susio i funkcionisao kao smirgla za plastiku. U pitanju je Gaspardo MT, isti setveni aparat kao kod Magice.
 
I ja imao problema ove godine sa semaforom sto sam farbao seme, ali problema sam imao samo kod DKC hibrida, i to najvise na 5031 i 4717. Toliko se nahvatalo na ploce da se rupa smanjila, i slabo je hvatalo seme. Povecavao vakuum i radio na vecim obrtajima, ali tu ce biti gresaka gde sam sejao te hibride. Sutradan reseno, i sa drugim semenom nije bilo problema.
 
Gde ima na se kupe zupčanici i biksne za reduktore koji se nalaze na pogonskoj osovini na koje se kače kardančici za pogon baterija, sejalica je pneumatska imt
 
@Barbu M

Nadam se da sam pomogao, jel.. ;-)
Čini mi se da sam jedini pomenuo mogućnost lepljivosti, zaprljanosti..
Predpostavljam bar da je moj post dao neko usmerenje i ideju pošto je ovde pitano za savet.
To sam nekad na sopstvenom iskustvu platio i zaključio.
Drago mi je što je problem rešen, volim da kažem ako znam, samo je upitno zašto to ljudi retko cene.
Ne poznajemo se, nije za zameriti..
Izvinjavam se ako sam samo "utripovao".. :)
 
Ja seme uvek farbam barem tri dana ranije pre nego sto cu sejati. I to ga ofarbam ujutru do 10 sati i tako stoji ceo dan na suncu i onda se zatvaraju dzakovi i cekaju setvu. Ploce nikad nisam prao a jedva da se nazire crvenkasta boja a kamoli da se nesto lepi i da su rupe zapusene...

Послато са GT-I9195 уз помоћ Тапатока
 
Prošle godine sam platio školu lošem izboru formulacije insekticida. Seme se lepilo i nije htelo ići. Pa sam zbog toga "pametno" tretirao seme stočnom kredom kad ono medjutim. Na raju sam morao novo seme da kupim. Više puta sam prosejavao seme da spadne kreda. Ove godine sam uspeo da ga posejem, sad šta će biti i da li traži bundaš, videćemo za koji dan.
 
I ja seme radim 2-3 dana ranije, svaka doza se rasiri na rasecen dzak od djubriva da odstoji ne suncu.
A ako je tmuran dan ili neka hitnost mnogo pomaze talk ili bebi puder da se ne lepi.
 
Kad god radio meni to nikada nije pravilo problem,koliko puta zafali pa na licu mesta mesam u dzaku i odma' sipam,samo gas...
 
Nazad
Vrh