Pneumatske sejalice za kukuruz

Zna li neko od cenjenih kolega koji razmaci se mogu postici izmedju zrna u setvi soje sa Majevicinom Majom?Da li se bolji sklop biljaka po hektaru moze postici setvom sa "dvorednim" plocama na Olt-Nodet-Agria sejalicama?
 
Znam samo da je becerica vise semena bacala od Majevice,obe na 70 becerica se jednim redom rupa a za maju ne znam ali znam da je bilo redje u odnosu na becericu.Videcu kako ce sejati agrija sa zubcanikom 16 zuba i ploca 120 rupa,pise da moze da ima razmak u redu od 1,5cm pa na vise a sa zubcanikom 24 (standard)2,4cm.
 
2sb7rqq.jpg


- - - - - - - - - -

ovako to izgleda s tim da su dva ulagaca izmedju tockova manja tjs kraca :)
Nisam znao za to,znaci da obratim paznju na to kad budem trazio da kuoim...hvala
 
Znam samo da je becerica vise semena bacala od Majevice,obe na 70 becerica se jednim redom rupa a za maju ne znam ali znam da je bilo redje u odnosu na becericu.Videcu kako ce sejati agrija sa zubcanikom 16 zuba i ploca 120 rupa,pise da moze da ima razmak u redu od 1,5cm pa na vise a sa zubcanikom 24 (standard)2,4cm.
Bekerica bacala vise od Majevice, pa da li je moguce?Da nije bio namesten slabiji pritisak pa je bacala po nekoliko zrna. Pa ja hocu bekericu da prodam upravo zbog setve soje.

Ima li neki clan foruma majevicu pa da nam kaze kakva su mu iskustva sa setvom soje?
 
Imam diskosnu 7 godina. Sto se tice soje radim ovako - dodao zubcanik sa 28 zuba a koristim ploce sa 70 rupa. Gledajuci u deklaraciju koliko je tesko 1000 zrna, kolika je klijavost i necistoca semena, ispada odlicno. Naravno da uzimam u obzir i grupu zrenja. Za 2 grpu koju ja sijem to je to. Za 1 grupu gde treba vise semena da se baci, stavljam ploce sa 80 rupa. Ako je 2 grupa zrenja u pitanju, i zelim da posejem 400000 klijavih zrna, racunam ovako- ako u 1000 zna ima 170 g. ja moram posejati 400x170g = 68kg/ha. Na tu kolicinu dodajem 10, 12,13... %, zavisno od klijavosti i od cistoce. Tako da recimo, ako dodajem samo 10%, ja posejem 75 kg po ha. To je moja kombinacija koja se pokazala dobrom.
 
Imam diskosnu 7 godina. Sto se tice soje radim ovako - dodao zubcanik sa 28 zuba a koristim ploce sa 70 rupa. Gledajuci u deklaraciju koliko je tesko 1000 zrna, kolika je klijavost i necistoca semena, ispada odlicno. Naravno da uzimam u obzir i grupu zrenja. Za 2 grpu koju ja sijem to je to. Za 1 grupu gde treba vise semena da se baci, stavljam ploce sa 80 rupa. Ako je 2 grupa zrenja u pitanju, i zelim da posejem 400000 klijavih zrna, racunam ovako- ako u 1000 zna ima 170 g. ja moram posejati 400x170g = 68kg/ha. Na tu kolicinu dodajem 10, 12,13... %, zavisno od klijavosti i od cistoce. Tako da recimo, ako dodajem samo 10%, ja posejem 75 kg po ha. To je moja kombinacija koja se pokazala dobrom.
Posto nisam imao prilike da vidim Majevicinu tabelu setve ni za soju ni za kukuruz da li bi mogao da mi slikas i okacis ovde ili posaljes na pp. Kako si zadovoljan sa diskosnim ulagacima?
 
Imam diskosnu 7 godina. Sto se tice soje radim ovako - dodao zubcanik sa 28 zuba a koristim ploce sa 70 rupa. Gledajuci u deklaraciju koliko je tesko 1000 zrna, kolika je klijavost i necistoca semena, ispada odlicno. Naravno da uzimam u obzir i grupu zrenja. Za 2 grpu koju ja sijem to je to. Za 1 grupu gde treba vise semena da se baci, stavljam ploce sa 80 rupa. Ako je 2 grupa zrenja u pitanju, i zelim da posejem 400000 klijavih zrna, racunam ovako- ako u 1000 zna ima 170 g. ja moram posejati 400x170g = 68kg/ha. Na tu kolicinu dodajem 10, 12,13... %, zavisno od klijavosti i od cistoce. Tako da recimo, ako dodajem samo 10%, ja posejem 75 kg po ha. To je moja kombinacija koja se pokazala dobrom.

Na koji razmak sejes kada si morao da menjas zupcanik i ploce od 80 rupa?

- - - - - - - - - -

Sejes Rakovicom? Kojom brzinom, na koliko obrtaja motora?Cisto orjentaciono me interesuje. Hvala na odgovoru.

Sa rakovicom sejem 3 spora na pola gasa a zadnje gume su mi 12.4-36 cola.Kukuruz prva brza standardne gume
 
Znam samo da je becerica vise semena bacala od Majevice,obe na 70 becerica se jednim redom rupa a za maju ne znam ali znam da je bilo redje u odnosu na becericu.Videcu kako ce sejati agrija sa zubcanikom 16 zuba i ploca 120 rupa,pise da moze da ima razmak u redu od 1,5cm pa na vise a sa zubcanikom 24 (standard)2,4cm.

Valjda je dovoljno i ~3,5 cm (ako je 50 cm medjuredni razmak) ili ~2,5 cm (ako je 70 cm medjuredni razmak). Bar je to preporuka strucnjaka.

http://agroservis.rs/ul-arice
 
Na koji razmak sejes kada si morao da menjas zupcanik i ploce od 80 rupa?

- - - - - - - - - -



Sa rakovicom sejem 3 spora na pola gasa a zadnje gume su mi 12.4-36 cola.Kukuruz prva brza standardne gume
Razmak je tesko odrediti, gledam broj isejanih zrna za odredjenu grupu zrenja. Mnogo se seje i semena sa tavana, gde se ne zna niti klijavost niti cistoca semena. Zbog toga je stavljen i zubcanik sa 28 zuba. Ostala je fabricka varijanta sa 32 zuba, al imam i ovu. Kod kasne setve, presejavanja i slicno, obacezno 28 zuba i ploce sa 80 rupa.Ja sejem iskljucivo deklarisano i sejem na vec opisan nacin.
 
Lepo sam napisao jedne godine sam sejao sa becericom,tretirali jednu kolicinu semena sa Nitraginom seme nabubrilo i becerica nije mogla da seje.Dosao kolega sa foruma sa majom i posejao oboica smo videli da Becerica vise baca to jest gusce u redu dok maja ne moze manje od 2,5cm i dok koje preskoci na duznom metru se vidi razlika,a takodje sam taj nedostatak maje video i u zetvi.Seme i klijavost su druga prica bas zbog toga insistiram na manjem razmaku od 2,5cm u redu.Preporuke struke je druga prica......Ne znam trebalo bi da postoji varijanta da i maja seje gusce.
 
Lepo sam napisao jedne godine sam sejao sa becericom,tretirali jednu kolicinu semena sa Nitraginom seme nabubrilo i becerica nije mogla da seje.Dosao kolega sa foruma sa majom i posejao oboica smo videli da Becerica vise baca to jest gusce u redu dok maja ne moze manje od 2,5cm i dok koje preskoci na duznom metru se vidi razlika,a takodje sam taj nedostatak maje video i u zetvi.Seme i klijavost su druga prica bas zbog toga insistiram na manjem razmaku od 2,5cm u redu.Preporuke struke je druga prica......Ne znam trebalo bi da postoji varijanta da i maja seje gusce.
Baca gusce od 2.5 cm i netreba.Ja sa majom sejem 6-7 god kako sebi tako i usluzno setva je uvek bila odlicna.
 
Tacno tako, ja ni deklarisano seme soje ne sejem dok mu ne proverim klijavost. U susnim godinama klijavost soje zna jako da padne pa ako naredne godine sejete to seme obavezno iskontrolisite klijavost.
 
Nazad
Vrh