Pneumatske sejalice za kukuruz

Koliki promer rupe treba da ima setvena ploca za kukuruz od 22 rupe,mislim koji se najbolje pokazao?!Moja je 4.5 mm ,original iz Majevice poslali sa masinom
 
Koliki promer rupe treba da ima setvena ploca za kukuruz od 22 rupe,mislim koji se najbolje pokazao?!Moja je 4.5 mm ,original iz Majevice poslali sa masinom
Videćeš u radu ali sve ti zavisi od kalibracije semena postoje ploče i sa 5,0mm i 5,5mm meni su takođe dali kao i tebi sa 4,5 mm uz Laru predpostavljam da su vodili računa da dobro drži zrno na ploči sa tim prečnikom ja sam ugradio senzore pa ću tako lakše i da ustanovim dali sve paše.
 
Videćeš u radu ali sve ti zavisi od kalibracije semena postoje ploče i sa 5,0mm i 5,5mm meni su takođe dali kao i tebi sa 4,5 mm uz Laru predpostavljam da su vodili računa da dobro drži zrno na ploči sa tim prečnikom ja sam ugradio senzore pa ću tako lakše i da ustanovim dali sve paše.
Ne drzi ako je krupno seme pogotovo domace sorte kukuruza pa na uvratinama moraz drzati pola gasa kada okreces
 
Videćeš u radu ali sve ti zavisi od kalibracije semena postoje ploče i sa 5,0mm i 5,5mm meni su takođe dali kao i tebi sa 4,5 mm uz Laru predpostavljam da su vodili računa da dobro drži zrno na ploči sa tim prečnikom ja sam ugradio senzore pa ću tako lakše i da ustanovim dali sve paše.
Clan Oldtimer je ima duze od nas,njemu su kasnili sa isporukom kaze pa je uzeo od 4mm nove,i nije do sad imao problema,tako da verujem da ce biti O.K A za suncokret od 18 rupa,opcija je 2,5 mm To cu kupiti na vasaru!
 
Ja sam pre 3 godine kupio sejalicu, i skoro pa nikakve ideje o njoj nisam imao. Kad sam isao da kupim ploce, nisam se bas ni raspitao sta mi treba. Uglavnom kad sam trazio ploce za kukuruz, od 22 rupe (toliko sam eto znao!), pita me covek koliki otvor. Naravno nisam imao pojma, i covek mi je onda objasnio da danasnje seme nije krupno kao pre, i da veliki otvor moze cak i da steti, tj da zaglavi sitno seme. Ja sam poslusao, uzeo ploce od 4 mm, i do sada je sve bilo ok. Isto tako sam poslusao, i uzeo od 2 mm ploce za suncokret. Opet, bez problema.
 
Ja kada sijem usluzno uvijek nosim ploce od 4.mm imao sam slucaja da stvarno bude sitno sjeme da sam moro stavit manje ploce ali to je bilo samo sa pijonirom b23 dosta ima i uticaj sa kojim se traktorom sije zbog obrtaja kardana ja sa rakovcom sijem i mora da bude veci gas nego u 539
 
da nema neko slucajno broj tel. od coveka koji prodaje delove u novom sadu(na klisi) za nodet sejalice?ako se ne varam firma mu se zove ekopan :sta:
 
Mada mi drug rece da ima taj i jos jedan jeftiniji cija je radnja kako sam razumeo na onom putu gde je "Matic" mesnica ili tako nesto. Kad odem javicu ovde gde sam bio i koje su cene.
 
Ploce kukuruza nebi trebalo drzati kao univerzalnu i setvu obavljati sa samo jednim promerom rupa, kod mene su u pitanju 2 promera od 4,5mm-18rupa i 5,5mm-22, tako pokriva svu kalibraciju i veci dijapazon sklopova biljaka po ha.
 
Znaci kad je skroz sastavim i osposobim onda odem na neku livadu i pustim baterije cisto da pre setve iskontrolisem da li mi se poklapa tabela sa stvarim razmakom.

Sto rece mucobieno ne moras otici nigde vec to probati u dvoriste na zemljanom terenu. Ako postavis lanac na gornjem i donjem lancaniku kao sto slika pokazuje zavisno od sifre i takodje odgovarajuca ploca sa odredjenim brojem rupa kao sto pokazuje tabela onda nemas potrebe ni probati bice sigurno ok!

Ja sam prosirio ploce sa 4.5 na 5 mm i zrna ne padaju ni na 800 o/h (Zetor 5011) Moje je misljenje da je taj precnik od 5 idealan jer niti padaju niti se zaglavi zrno u rupi. Kod ploca sa precnikom od 5.5 kad je sitnije zrno ne samo sto se zaglavi vec dosta zrna i prolaze kroz rupu pa ih samelje ventilator. Svi koji imaju vise iskustva mogu da cuju svako zrno kad predje kroz rupu i dostigne u ventilator.
 
Samo da ne zajeb** stanje kao drug kad je kupio sejacicu,razbucali je u najsitnije delice,izremontovali sve zivo i 2 godine muku mucili sto ne moze da seje po zadatom rasporedu 2 baterije seju,2 jok... na kraju majstori otkrili da nisu dobro uparili ploce tako da je koristio 2 ploce sa 18rupa i 2 ploce sa 22 rupe. :osmeh:
 
Jeb..ga ja ne sumnjam u tebe. Valjda ces o tome voditi racuna!:osmeh:
Jedan deda koji je radio dosta zemlje zaustavi me na njivi pre 2 godine da mu dam ako imam 1 kom onih plasticnih stapica iz zvona jer mu na jednoj bateriji stalno lomi. Bio sam u guzvi ali ajd ako je dosao da pogledam sta se desava, kad ono zet mu postavio plocu naopacke na jednoj bateriji i nikao da se okrene kardan tu. Kad sam otvorio i pogledao deda sta je u pitanju opsovao i zeta i njegovu familiju i sve zivo.
 
Stigle malo pre nove kutije za seme.
fotografija05561.jpg
 
Nazad
Vrh