Pneumatske sejalice za kukuruz

North army
Zarko jel Vi mislite da zadnji nagazni tockovi regulisu dubinu setve kod sejacica za direktnu setvu ?


Kod sejalica ovog tipa dubinu regulisu nagazni tockovi koji idu skoro paralelno sa diskovima a zadnji su specijalno konstruisani tako da razbijaju tvrdu zemlju i pokrivaju zrno. Dok kod nasih obicnih sejalica i pritom mislim na sejalice sa obicnim ulagacima kao sto si ti imao na Beker ili sad na novokupljenu dubinu regulisu zadnji nagazni tockovi i zato se oni stavljaju da budu siri, jer svojom sirinom odrzavaju stalnu dubinu.

I jos da dodam da nagazni tockovi treba da zavise od osobine zemlje od toga dali je ona meka tvrda suva ili mokra a ne prema tome dali lepse izgledaju jedni ili drugi. Njihova je funkcija da zrno optimalno pokriju da obezbede optimalno i ujednaceno nicanje.
 
Poslednja izmena:
Ako je išta "nauka" u ratarstvu onda su to sijačice . Samo da nam džep dozvoljava tu bi trebalo pratiti .
Mene na većini parcela muči pokorica i kad bi mogao da biram uzeo bi sa ovakvim ili sličnim nagaznim točkovima :

DSC01542%20CROPPED-e-mail.jpg


ovde se vidi razlika :

Image0377.jpg


Jes da je to sve sa slika a ne iz iskustva ali ipak je to nauka , ako ništa ovo ću sigurno da uradim :

GetStoredBlogImage
 
Dali je nauka ,verovatno jeste.Ali je najvažnija operacija zasigurno.Lošije oranje ,lošije spremanje, lošije špricanje,sve se može na neki način nadoknaditi i korigovati .Međutim greška u setvi ,nemože.Najodgovorniji posao kad se radi uslužno.Čak i kad seme nevalja i nenikne dovoljno ,gazda krivi mene .Odemo na njivu i tražimo ga i nemoš ga naći i opet ispadneš grbav.
 
Pokorica moze nastati i pored ovih dodataka.
Udari jaci pljusak i slepi zemlju. Govorim o tipovima zemljista zastupljenim u mojoj okolini.

Ova zadnja slika nema veze sa razbijanjem pokorice.
Ljudi stavljaju lance da bih se bolje zagrnulo seme.
 
Ako se radi u vlažnom zemljištu i odvali teški pljusak ,ima da uhvati 10 cm betona bez obzira.Ako se seje u suvo i osunčano teško koji pljusak može stvorii pokoricu.Naravno sklonost ka pokorici zavisi od meh. sastava zemljkišta.Moja mašina ima nazad te brkače tako da se iza neznaju redovi .Mislim da to odmaže i pticama da ga nađu.
 
Radi se o tome da kod mene ponegdje pokorica će se stvoriti i bez pljuska ako se sije na imalo vlažno zemljište a tu ovakav lanac ili nazubljeni točkovi pomaže. Kad smo već kod pokorice , kada pljusak pada na suvu zemlju nema je , a kad pada na već vlažnu zemlju biće pokorica.
 
Radi se o tome da kod mene ponegdje pokorica će se stvoriti i bez pljuska ako se sije na imalo vlažno zemljište a tu ovakav lanac ili nazubljeni točkovi pomaže. Kad smo već kod pokorice , kada pljusak pada na suvu zemlju nema je , a kad pada na već vlažnu zemlju biće pokorica.[/QU!
Pljusak kad se istrese nije bitno da li je zemlja bila suva ili nije.
 
praecismajssaaningmedvde.png


Voleo bih ako bi gospodin panonstib mogao da prokomentarise ovu sejalicu mislim da je ovo nesto novo ali nije mi bas jasno jer nisam dovoljno strucan, a i nemam bas puno iskustva sa ovakvim masinama.
Sad sam gledao na njihovom sajtu ako sam dobro ukapirao ova sejalica seme naduvava na setvenu plocu i uduvava u setvenu cev kako su oni napisali ''upucava ga u zemlju''
 
Poslednja izmena:
praecismajssaaningmedvde.png


Voleo bih ako bi gospodin panonstib mogao da prokomentarise ovu sejalicu mislim da je ovo nesto novo ali nije mi bas jasno jer nisam dovoljno strucan, a i nemam bas puno iskustva sa ovakvim masinama.

Nažalost nisam dovoljno stručan da dajem stručna mišljenja ima ovde na forumu doktora za mehanizaciju pa će te za podrobnije informacije morati njemu da se obratite.Ja ću Vam objasniti samo ono što je u mom domenu.Ovo je Vaderstad precizna pneumatska sejalica pod oznakom Tempo serije TPF.
img0216high.jpg

Može se koristiti u No - till obradi kao i u klasičnoj ili konzervaciskoj obradi.Kod No - till obrade ispred setvenog ulagača se postavljaju čistači.Ulagač je kopija Kinze-ovog ulagača sa malim izmenama.Setveni aparat je pneumatski koji se malo razlikuje od nama dobro poznatih setvenih aparata Nodet - Gougis pneumasem II. Poseduje velike kutije za seme i male za mikro granule za neke fungicide.Ispred Diskosnih ulagača nalaze se ulagači za mineralno djubrivo.Pogon turbine je pomoću kardana ili pomoću elektro motora.Ovo su neke karakteristike od šestoredne sejačice sa depozitorima za mineralno djubrivo:
tempo.png

Za više informacija obratite se doktoru mehanizacije.
 
Danas pazario setvene ploče za Nodetku, komplet za soju 84x4,5, i par komada da ukompletiram za suncokret 22x3, i kukuruz 22x5,5, proizvođač Metalorad-Odžaci, cena 10€ po komadu, a u sezoni cena ide i do 15€ po komadu. Puškice sam prošle godine uzimao isto na Najlonu, mislim da je cena bila 350 din komad. Kod ove dve baterije orginal od Nodetke, su već bile stavljene plastične čaure u točkovima, tako da su prošle sa standardnom puškicom taman.
Tesla ploče imaš i kod vrške ja sam uzimao 1000 din kom.Ok sad kad si već uzeo te Metalorad.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh