Pneumatske sejalice za kukuruz

Obe jesu za direktnu setvu, ali kada se skine prednji disk onda je za klasičnu obradu, a ovakav ulagač ima i Gasparrdo, Kuhn, Mater Macc pa čak i naša sejalica Maja.Znači ne mora biti za direktnu setvu.
 
Monosem NG
2zeknwg.jpg

sa kutijama za djubrivo sa diskosnim ulagacima i mikrogranulatorom za insekticide
x10s4z.jpg
 
naravnu, u dzepu mi se naslo 10 evrica planiranih za sir ali su ipak osli za kaparu, tako da stize krajem meseca ili pocetkom sledeceg :haha:
 
Jeste li sigurni da je ona velika sijačica sa slike za direktnu sjetvu ? Nekažem sigurno da nije ali postoje sijačice sa istim rasporedom "radnih tijela " čak i sa onim "diskom za otvaranje " koje su za klasičnu ili strip till obradu .

Kako su se pojavili široki nagazni točkovi , a kod nas je to uglavnom došlo na Gaspardo i Olt sijačicama svi su poletjeli za njima , a kad su koji bolji zavisi ot tipa zemlje i stanja.

Primjera radi kad se kupuje olt sijačica najjeftinija je varijanta sa klasičnim metalnim točkovima , zatim ide sa širokim gumenim , daleko najskuplja opcija je sa ovakvim duplim gumiranim .
 
Mislim da su ti gumeni tockovi samo dodatni trosak,imaju prednost ali i mane,nista nisu bolji od uski metalni tockova,samo su redovi poslije sijetve ljepsi,kod mene na gaspardo uski metalni i godinama rade bez problem!
 
Ti gumeni tockovi su izradjeni od gume koja ne lepi zemlju ili bar manje ( tako sam procitao) i zato su skuplji. Ja mislim opet kazem da sam to negde procitao da su uzi tockovi iz razloga da bi bolje sabili zemlju uz zrno sejane biljke jer kod direktne setve nema prolaza setvospremacem i zemljiste je takvo kakvo je. A siri tockovi bi trebali po mom misljenju da idu u parcelama gde je zemljiste mekse to jest u oranicama zbog odrzavanja setvene dubine. Tako je sa obicnim sejalicama koje mi skoro svi upotrebljavamo (nodet, monosem itd). Onda jos i ovo sejalice za direktnu setvu su neuporedivo teze zbog probijanja neorane zemlje a upotreba u oranicama bi po meni bespotrebno sabijala vec pooranu zemlju. Ja bar tako mislim.......
 
Treba rodjak da uzme sestorednu pn. sejalicu za neki dan, pa ga interesuje i mene i njega da li IMT 539 moze da sadi sa njom ili je potreban veci traktor ??
 
Siroki gumeni nagazni tocak ostavlja manje sabijenu zemlju od dva nagazna tocka u v-rasporedu ali prednost je kad kisa zapljeska posejanu njivu,na vrhu tog brezuljka koji ostavi siroki tocak kora je najtanja i tu najpre pukne i ima mesta gde da nice usev.Kod v-nagaznih tockova kisa kada zapljeska posejanu njivu, dok ne nikne usev,mozes samo moliti Boga da nikne kroz tu koretinu koja ostaje u tom V kanalu u koji se slije sva voda.

- - - - - - - - - -

Jel neko skoro menjao one caure u zadnjim "v" tockovima na sejalici?
Sve sto ti je potrebno imas u firmi Plamet.Mislim na puskice,osigurace, gumice.I naravno strugar da upasuje nove caure u tockove.
 
Danas pazario setvene ploče za Nodetku, komplet za soju 84x4,5, i par komada da ukompletiram za suncokret 22x3, i kukuruz 22x5,5, proizvođač Metalorad-Odžaci, cena 10€ po komadu, a u sezoni cena ide i do 15€ po komadu. Puškice sam prošle godine uzimao isto na Najlonu, mislim da je cena bila 350 din komad. Kod ove dve baterije orginal od Nodetke, su već bile stavljene plastične čaure u točkovima, tako da su prošle sa standardnom puškicom taman.
 
Nazad
Vrh