Plugovi-dodaci

2f129b0b870958fb15f0450251412bd9.jpg

Od kako sam montirao tocak na plug, za mene je oranje postalo dosta lakse. Hidrauliku sam rasteretio, tocak radi svoj posao. Raduje me sto je cela njiva uzorana na jednaku-zadanu dubinu. I sto je najvaznije nema vise nerviranja kad hidraulika odradi svoj posao, pa zbog veceg otpora zemlje promeni dubinu oranja.
 
Naravno da je najbolje kupiti nove i kvalitetne, problem je samo naći kvalitet a novih ima u ponudi koliko hoćeš. Drugi problem je to što za neke plugove, posebno starije iz uvoza, nije moguće naći nove, ja sam imao tu situaciju sa Rabe obrtačem i sadašnjim Eberhardt, na obrtaču je još gore jer gdje naći lijeve lemeše? Desni se možda i mogu preurediti od nekog domaćeg pluga. Kod mene ni prerada nije mogla, dužina lemeša i rupe nisu problem ali šta kad se ugao lemeša ne poklapa kao kod mene na Eberhardt, probao sam da stavim lemeše sa IMT756 i rupe naravno ne odgovaraju no ni ugao pod kojim lemeš stoji na kozlacu nije isti, IMT lemeš gleda na lijevo ako razumiješ na šta mislim.

Nema se tu šta mnogo mudrovati, ako može da se nabavi nov a da valja a ne kao ovo smeće gore sa slika koje se razdvoji po slojevima ili iskrivi ili troši kao da je od sira, najbolje i najlakše jhe uzeti nov, samo pritegneš zavrtnje i udri, ne gubiš vrijeme.

Pravljenje lemeša je mnogo danguban posao. Ako radiš od ploče tu bi idealan bio Hardox lim od nekih 8-10mm jer je nenormalno otporan na habanje, krivljenje i lom (Hardox lim ima tvrdoću od 500HB i više!!) i on je u ploči takav, dakle nema potrebe da se kali ili doradjuje, u odnosu na njega manganski lim ili gibanj su plastelin. Problem kod Hardox lima je što je veoma težak za bušenje i za to su vam potrebne specijalne burgije, obične nemaju nikakve šanse. Ako radiš od gibnja, treba naći gibanj a da nije predebeo i previše zakrivljen, treba ga ispeglati, ukrojiti, pripremiti mjesto zavarivanja, zavariti, naoštriti, obrustiti neravnine...gomila posla. Nažalost, često smo prinudjeni na tu petljavinu.
Ja ne znam ko radi najkvalitetnije za IMT i Leopard plugove, tako da mi je kovac iskovao raonike od gibnja. Ne znam sta je radio,uglavnom opravio je bas dobro. Nabavio sam gibljeve od nekog kombija, isekao ih i odneo kovacu da ih iskuje. Uradio je sve to lepo i uzeo 3000din za 2 raonika. Uzorali su do sada 20ha i sigurno mogu jos toliko. Jedino sto su vrhovi malo vise potroseni jer nema spiceva.
Ali, ako se ima gde kupiti kvalitetan, zasto se dzabe muciti kad se za priblizne pare moze kupiti gotov proizvod:ppozdrav:.
 
2f129b0b870958fb15f0450251412bd9.jpg

Od kako sam montirao tocak na plug, za mene je oranje postalo dosta lakse. Hidrauliku sam rasteretio, tocak radi svoj posao. Raduje me sto je cela njiva uzorana na jednaku-zadanu dubinu. I sto je najvaznije nema vise nerviranja kad hidraulika odradi svoj posao, pa zbog veceg otpora zemlje promeni dubinu oranja.

Žare, nemoj da se ljutiš, al kakvo je to oranje kad polovina žetvenih ostataka ostaje vani nezaorano??
 
Kod nekog sve odgore pa opet rodi i dogodine, bitno je djubre, a zetveni ostaci do proleci mahom istrule.
 
Pravljenje lemeša je mnogo danguban posao. Ako radiš od ploče tu bi idealan bio Hardox lim od nekih 8-10mm jer je nenormalno otporan na habanje, krivljenje i lom (Hardox lim ima tvrdoću od 500HB i više!!) i on je u ploči takav, dakle nema potrebe da se kali ili doradjuje, u odnosu na njega manganski lim ili gibanj su plastelin. Problem kod Hardox lima je što je veoma težak za bušenje i za to su vam potrebne specijalne burgije, obične nemaju nikakve šanse. Ako radiš od gibnja, treba naći gibanj a da nije predebeo i previše zakrivljen, treba ga ispeglati, ukrojiti, pripremiti mjesto zavarivanja, zavariti, naoštriti, obrustiti neravnine...gomila posla. Nažalost, često smo prinudjeni na tu petljavinu.

Hardox ti je dobar samo za daske , otporan na trosenje i preskup da bi se upotrijebio u poljoprivredi, vidio da se busi samo emulzijom ne treba specijalna svrdla , treba samo znati kako se busi, mislim da je receno oko 2E kg plus porez , sve zavisno od tipa hardoxa.
 
Kod nekog sve odgore pa opet rodi i dogodine, bitno je djubre, a zetveni ostaci do proleci mahom istrule.

Ima i nema problema , ako zetveni ostaci ostaju gore onda mnogi kukuruzni nametnici imaju gdje da prezime. Tako da paljenje kukuruzovine nije popularno ali ..... Neko ce reci pa ima neobranih kukuruza i do 5 mj :)
 
To sve istruli do prolece. A ono sto zaores, pola vadis sledece godine.
Sta nagodinu izoravas napolje?

Po kukuruzovini bacis 80kg/kj uree i zaores... Nagodinu da ores metar duboko neces naci ni "k" od kukuruzovine. Bez koristenja uree kad se dogodine ore zemlja gdje je prosle bio kukuruz, tu i tamo neki panj izbacim napolje... Ako se sve izorava napolje sto je zaorano prije godinu dana, vasa zemlja je kvaliteta NULA...
 
Hardox ti je dobar samo za daske , otporan na trosenje i preskup da bi se upotrijebio u poljoprivredi, vidio da se busi samo emulzijom ne treba specijalna svrdla , treba samo znati kako se busi, mislim da je receno oko 2E kg plus porez , sve zavisno od tipa hardoxa.

Ovdje gdje radim (termoelektrana) Hardox se mnogo koristi za razne noževe na bagerima i slično i ne mogu da ga buše bez specijalnih burgija. Nisu ni oni svi isti, broj posle oznake govori o kojoj se tvrdoći radi, što je veći broj to j ei tvrdoća veća. Ovdje koriste Hardox 500 i 650 i buše ih samo kad se baš mora a i tad ide posebna burgija i mnoooooogo emulzije.

http://www2.ssab.com/Global/HARDOX/Datasheets/en/159_HARDOX_600_UK_Data Sheet.pdf?epslanguage=es
 
Sta nagodinu izoravas napolje?

Po kukuruzovini bacis 80kg/kj uree i zaores... Nagodinu da ores metar duboko neces naci ni "k" od kukuruzovine. Bez koristenja uree kad se dogodine ore zemlja gdje je prosle bio kukuruz, tu i tamo neki panj izbacim napolje... Ako se sve izorava napolje sto je zaorano prije godinu dana, vasa zemlja je kvaliteta NULA...

Ajde procitaj lepo sta sam napisao. Nemoj samo da pametujes. Nisam napisao sve, nego pola. Jednostavno ne moze sve da istruli za godinu dana. A urea se ne baca kod mene, zato sto je kisela zemlja. Tako su mi rekli iz strucne sluzbe, posto ja ne volim mnogo da se pravim pametan, nego slusam ljude koji su zavrsili poljoprivredne fakultete, ili ljude koje rade po 150-200ha zadnjih 20 godina.
 
Ajde procitaj lepo sta sam napisao. Nemoj samo da pametujes. Nisam napisao sve, nego pola. Jednostavno ne moze sve da istruli za godinu dana. A urea se ne baca kod mene, zato sto je kisela zemlja. Tako su mi rekli iz strucne sluzbe, posto ja ne volim mnogo da se pravim pametan, nego slusam ljude koji su zavrsili poljoprivredne fakultete, ili ljude koje rade po 150-200ha zadnjih 20 godina.

Ok, moja greska al opet kako se pola vadi napolje, pobogu? Moja zamlja je naj kiselija u drzavi, po hektaru trebam zaoravati 9 tona kreca da ju makar malo popravim pa i bez uree strune kukuruzovina od jeseni do jeseni bez problema... Kazem ti, samo poneki panj ostane sto nije strunuo tako da ga i ti malo preterujes s tih "pola" sto izoravas napolje 10 11 mjeseci nakon zaoravanja. Inace, ja sam ovaj podebljani ;)
 
Dobro nije bas pola. Ali ostane. Vadi tuluzinu napolje.
Ja sam naprimer ove godine tanjirano I gruberisao kukuruziste. Pa posejao psenicu. Ono sto je ostalo gore, nestace vec na prolece.
 
Normalno da to zavisi od kvaliteta zemljista,tacnije od aktivnosti mikroorganizama.Mi nikad nismo nismo bacali ureu pred zaoravanje kukuruzovine,a sledece godine prilikom oranja,retko gde se nadje nesto.
 
Ok, moja greska al opet kako se pola vadi napolje, pobogu? Moja zamlja je naj kiselija u drzavi, po hektaru trebam zaoravati 9 tona kreca da ju makar malo popravim pa i bez uree strune kukuruzovina od jeseni do jeseni bez problema... Kazem ti, samo poneki panj ostane sto nije strunuo tako da ga i ti malo preterujes s tih "pola" sto izoravas napolje 10 11 mjeseci nakon zaoravanja. Inace, ja sam ovaj podebljani ;)
znaci zavrsio si poljoprivredni fakultet da znas ustelat plugove i orat sa 549 sa tockom. svaka cast. dobro utrosen novac. :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Ovdje gdje radim (termoelektrana) Hardox se mnogo koristi za razne noževe na bagerima i slično i ne mogu da ga buše bez specijalnih burgija. Nisu ni oni svi isti, broj posle oznake govori o kojoj se tvrdoći radi, što je veći broj to j ei tvrdoća veća. Ovdje koriste Hardox 500 i 650 i buše ih samo kad se baš mora a i tad ide posebna burgija i mnoooooogo emulzije.

http://www2.ssab.com/Global/HARDOX/Datasheets/en/159_HARDOX_600_UK_Data Sheet.pdf?epslanguage=es
znas li kolega gdje ima da se kupi hardoxa u bih?
 
Nije kolega Bobo završio fakutet nego je citirao kolegu Manjevic. Ima nji dosta kod mene što su završili pa nemaju pojma,ti većinom rade u poljo apotekama.ja ureju uopšte ne koristim jer je kisela zemlja do bola pa opet kad je zaorem nema je iduće godine.vjerovatno zato što sijem biorazgradive kuruze razvijene u labosu cia-e a preotete od kgb-a.
 
Nazad
Vrh