Plugovi-dodaci

stigli raonici frankovi za imt 757.30 malo se razlikuju od predhodni hudjikovi, nisam imao prilke da radim sa njima jel ima ko kakvo iskustvo? ja uzeo da probam pa cemo videti kako ce se pokazati.evo i slike:
abcd0001gp.jpg
ekstra raonici isprobani na nekih 30 jutara super se pokazali sve pohvale
 
Da li su samooštreći?

U Rumi je Bell-impex imao štand ali nisu imali Frank raonike za IMT 757.
 
Sta mislite o plugu imt 757, 3*30 ostaje visina i duzina,suzava se na 30 zahvata, e sad razmisljam dali bi radio i orao kao klasican 756 sta mislite?Znam da su neki stavljali na 757 wogelove glave zahvata 30 i kazu da su prezadovoljni.
 
Ja sam već jednom postavljao takvo slično pitanje, i odgovor forumaša je bio da je bolje u tom slučaju staviti glave od 12", jer se glave od 14", stavljene na 12" zahvat, ne ponašaju dobro...
 
E to je nešto drugo, ja sam razumeo (a tako sam bio i postavio svoje pitanje svojevremeno ovde na forum) da se 757.30 samo suzi na zahvat 3x30cm, a da pri tom ostanu 757 glave. Odgovor koji sam dobio je bio da to ne bi valjalo, jer bi u tom slučaju 757 glava (koja je predviđena za 35-40cm zahvat) imala manje zemlje i da onda ne može da radi kako treba, tj. da su potrebne manje glave (daske) da bi lepo radile sa tom količinom zemlje koliko ima na 30cm zahvatu.
 
755-756 (10-12 coli) imaju iste glave,757-758 (14-16 coli)imaju iste glave.

Pitanje kako zamisljate suzavanje IMT pluga?

Glave od 757-758 stavljane na IMT 756 rade odlicno,vec sam to ranije probao.Mozda nebi bilo lose samo malo podkratiti dasku sa doljnje strane i malo skratiti raonik.Ali cemu sve to budzenje.
 
Zanima me misljene drugih zato sam to pitao,predpostavljam suzavanje na gredi,Tako da bi plug 757'3 imao zahvat 90 a ostaje njegova visina i duzina,raonik bi se skratio za oko 5cm zanima me kako bi taj plug radio dali bi u radu bio isti kao klasican 756 3*30.Mada mislim da se ne razlikuju daske puno od ta dva pluga?Mirko ti si probao samo sto bi u mom slucaju ram 757 bio suzen na 30.Dukej izvini ostaju glave od sedmice!
 
Razumem sta hoces.Klirens ce ti naravno ostati isti 72cm kao i na 756,757,758.Kada skratis poprecnu gredu smanjices i razmak izmedju glava pa ces dobiti isti razmak kao na 756,80cm.Znaci razmak od 1 metar kao sto je sad zaboravi.Skracivanje grede povlaci i razmak izmedju glava.Zaboravi na ovu kombinaciju.
 
Razumem sta hoces.Klirens ce ti naravno ostati isti 72cm kao i na 756,757,758.Kada skratis poprecnu gredu smanjices i razmak izmedju glava pa ces dobiti isti razmak kao na 756,80cm.Znaci razmak od 1 metar kao sto je sad zaboravi.Skracivanje grede povlaci i razmak izmedju glava.Zaboravi na ovu kombinaciju.

Ne bih se složio, ta kombinacija bi bila za neke slučajeve vrlo dobro rešenje. Jer 756 ima klirens 63cm, a 757 ima 72cm. Isto je i sa rastojanjem između glava, kod 756 je to rastojanje 80cm, a kod 757 je 94cm (ovo je po podacima iz knjige). Dakle ima smisla 757 prepravljati na 12" ako se očuva klirens i rastojanje između glava.

Za klirens je jasno da ostaje isti, a po mom mišljenju i rastojanje može da ostane isto (ili nešto malo manje), ako se greda ukroji sa novim uglom između ploča, a ne samo da se skrati na onu dužinu pri kojoj je rastojanje između dve brazde 30cm, a da pri tome ostane isti ugao između grede i ploča koje su na nju zavarene. (Malo je ovo konfuzno i nisam baš siguran da sam bio razumljiv. Ako je potrebno, mogu pokušati to da skiciram.) Na isti način je jedan moj poznanik suzio svoj 758.20 na 757.20, i dobio mnogo veće rastojanje između glava, i sad bukvalno nema šanse da se zaguši u kukurzovini...
 
Knjigu od IMT-a baci,imam je i ja i ti podaci su polutacni.Ja jos nisam imao 756 visoki klirens sa visinom 63cm,svi su bili 72cm,a mogu da ti slikam sutra jedan orginalan primerak kao nov i metar pored njega.Naravno mogu da slikam i 757 i rastojanje izmedju glava.
Ugao grede nemoze da se menja zbog srafova na plocama.Znam veomo dobro sta pisem,puno mi je dvoriste i radionice plugova.
U pola noci da me probudis znam sve mere napamet i kombinacije za plugove domace proizvodnje.
Znaci prepraviti 757 na 12 coli je moguce,ali to ima da bude teska budzevina i sklepotina.

Naravno odgovorno tvrdim iz prakse da 70% nezna koji je plug koliko coli,koliki je col,koliki je zahvat,koji je visoki a koji niski klirens,sta je klirens,sta je rastojanje izmedju glava,gde se meri zahvat pluga i ostale mere.Narod zna samo za 755,756,757 i dalje od toga nista.
 
Ok, ako mere iz knjige nisu tačne, hajde mi, molim te, reci kolika su rastojanja između glava na 756 i na 757. Hoću nešto baš da izračunam...

- - - - - - - - - -

Ne treba!

Sad sam nešto računao (prema podacima iz knjige za rastojanje između glava), i došao do zaključka da su uglovi između grede i ploča skoro potpuno isti na svim plugovima (756, 757 i 758 ). Odnosno, zadržavanjem postojećeg ugla između grede i ploče, i skraćivanjem grede da se dobije manji zahvat, dobija se praktično isto rastojanje između glava kao kod manjeg pluga. (Ako npr. želimo suziti 757 plug (čiji je zahvat 35 cm) na zahvat od 30cm po glavi, tako što samo skratimo gredu kod 757 pluga bez menjanja njenog ugla u odnosu na ploče, (toliko da zahvat sa 35cm padne na 30cm), onda praktično i rastojanje između glava pada sa 94cm na 80.5 cm, što je skoro isto kao kod 756 pluga, i taj zahvat onda više nema smisla.)

Ako kažeš da se ugao između grede i ploče ne može menjati zbog šrafa, onda si potpuno u pravu da ovaj posao ne vredi raditi, tj. priznajem da sam pogrešio!

- - - - - - - - - -

@ mirko 015

Sad mi pade još jedno pitanje na pamet. :osmeh:

Koliko god da sam video 756 plugova, ni jedan nije stajao pravo ako se stavi da stoji na ravnom betonu. Uvek je nagnut na neku stranu, bilo levo-desno ili napred-nazad, bez obzira i ako ima potpuno nove raonike na sebi. Čak i plazevi ne budu paralelni sa betonom. Znam da takav položaj pluga zavisi od oblika i stanja raonika, ali i kod novih raonika je to isto, pa me zanima da li je to možda zbog oblika tih raonika?

Onda razmišljam, ako ja plug štelujem da stoji pod vodenu meru u brazdi, onda to znači da dole u zemlji raonici međusobno ne stoje jednako u odnosu na površinu zemlje. Hoću da kažem, kad se plug osloni preko raonika na ravan beton i pri tom ceo plug stoji nakrivljeno, onda ga treba i u brazdi tako jednako namestiti da bude nakrivljen da bi obe glave jednako radile (iako se to po oranju i ne primeti).

To sam primetio samo kod 756 plugova, dok kod 757 i Leoparda to nije slučaj. Da li je to kod svih 756 plugova, ili sam ja imao takvu (ne)sreću da uvek naletim na ukezečene? (Ja imam dva komada, brat jednog, imao je komšija dok nije prodao jednog, a znam za još dva komada ... i ni jedan nije stajao pravo.) Da li može plug samostalno da stoji bez raonika, samo na kozlacu sa plazevima? (Ako može, da mu skinem raonike i otkačim ga na ravan beton, pa da vidim kako onda stoji, da li je i tad nakrivljen.)

Setih se još jednog pitanja! :osmeh:

Da li na plugovima koje sređuješ, (mislim na 756), podižeš malo donji deo raonika da bi plug išao lakše?
Ja sam praktikovao kad zavrćem raonik, da između donje ivice kozlaca i raonika podbacim neku tanju armaturicu, tako da se malo smanji ugao raonika u odnosu na zemlju. Praktično time dobijam "položeniji" raonik u odnosu na zemlju pa on onda lakše "klizi" i seče zemlju, umesto fabričkog položaja gde je raonik "uspravljeniji" u odnosu na zemlju i gde se više "podbada" u zemlju i kida je.
Sad sam hteo da zavarim na donji deo kozlaca tu tanku armaturicu, (da je ne podmećem stalno kad menjam raonike), pa me zanima koja debljina tog podmetača se najbolje pokazala, odnosno kako to ti radiš?
 
Poslednja izmena:
Imam godinama 756 3+30 sto se tice kvaliteta oranja ne bezi od ostalih plugova!Sta vise vuce se lakse od plugova istog zahvata necu marke da spominjem.Jedini moj problem je zaoravanje kukuruzovine ali i to cu da resim tanjiracom.Raonike kad kupim nove obavezno ih odnesem kod kovaca da ih povije i ja budem prisutan da mu kazem u kom delu.
 
Treba mi pomoć oko podešavanja pretplužjaka. Radi se o obrtaču, a na pretplužnjacima može da se podešava dubina i ugao(držači na gredi su šlicovani i može da se pomera levo-desno). Na kojoj dubini treba da bude pretplužnjak i kako treba da stoji pretplužnjak u odnosu na pravac plaza gledano od pozadi.
 
Ako je neko zainteresovan da ima ovaj nastavak (usitnjavanje,poravnjivanje i zatvaranje oranja) na svom plugu neka se javi na p.p

schollencracker-imp-zoom.jpg
[/IMG]

schollencracker-imp-zoom.jpg
[/IMG]
 
Nazad
Vrh