Plug - osnovna tema

Ne znam.Moram se konsultovati sa nekim ko se razume u IMT 610-14 plug.Moguće da ima neku falinku a da je ja ne primećujem.
 
Ја сам дао Бранку 40 е по комаду радио ми је по узорку и презадовољан сам....искрено не верујем ником!Све су то трговци и муљачи...
 
Za taj FOP 610-14 najbolje su mi se pokazali Zelenkini raonici sa izmenjivim špicem. Imaju ubedljivo najbolju geometriju. Šteta što je on batalio kovački zanat...
 
Дукеј, можда сам профулао тај детаљ јер не знам шта значи када је на "Беларусу" та "ручица хидраулике гурнута до краја", ал' да л' ти то ореш без котача или са котачем на плугу? Ако је одговор ово прво, ја бих ти уместо одговора поставио питање - а ш'о не ореш са котачем, да из процеса искључиш фактор хидраулике и његовог реаговања на овакву или онакву тврдоћу земље.

Мој аустро-угарин из Л серије се котрља на котачу и на нормалним дубинама орања (све дубље од два'ес', два'ес' пет сантима) нема обичај да искаче из бразде и се будаласа на друге начине. Када је суво, зна да изваљује "телевизоре", да натера трактор да окреће точкове у месту, али не почиње да "израња". Наравно, ако је ленија виша од њиве, онда банално због геометрије, када трактор почне да се пење на ленију, плуг почне да "израња", ал' то није нешто неочекивано.

У вези раоника: код мене су на првој и трећој глави Хуђикови самооштрећи раоници са изменљивим длетом који после ове сезоне иду у пензију, а на другој глави је привремено постављен оригинални ВН-ов "Перманит", или како се већ зове, који је заменио "погинулог у акцији" сабрата ове двојице са прве и треће главе. Оно што могу да приметим је да су Хуђикови раоници (судим по углу самог длета) другачије геометрије у односу на оригинални - више су пободени у земљу, баш онакви какви су постали и твоји после твог "тјунинга". Не сећам се каква је разлика у зароњавању у земљу била код Хућикових раоника у односу на фабричке, али знам да сам неку разлику осетио када сам им лане обрнуо длета и уместо на пола потрошених врхова, окренуо нову, неупотребљавану страну. Иде лепо у земљу, али је и за нијансу већи отпор.
 
Orem sa točkom.
A što se hidraulika tiče, kod mog rusa hidraulik ima dve regulacije - pozicionu i regulaciju zavisnu od vučnog otpora - izbor se vrši malim "preklopnikom" ispod sedišta. U oranju koristim ovu drugu regulaciju (zapravo samo nju uvek koristim). Tu hidraulik reaguje zavisno od sile koju dobija od toplinka sa kupe pluga. Položajem ručice kojom se upravlja hidraulikom se određuje osetljivost reagovanja hidraulika. Što je veća osetljivost hidraulik pre reaguje na silu sa toplinka i podiže plug, i obratno - što je manja osetljivost potrebna je veća sila kojom toplink deluje da bi hidraulik reagovao i podigao malo plug da ne potone previše. Naravno, što plug više potone većom silom deluje preko toplinka na hidraulik. Tako se na ovaj posredan način (preko sile toplinga) reguliše dubina oranja. E sad, već pomenuh položaj ručice i da se njim reguliše osetljivost, spuštanjem ručice se smanjuje osetljivost reagovanja odnosno dopušta se veća dubina rada pluga. Pored ručice postoji jedna skala sa brojevima 1-6 , jedinica je gore (tu je osetljivost najveća - posredno dubina najmanja), a šestica je dole (logično - tu je dubina najveća). Kad sam rekao da guram ručicu do kraja, mislio sam da je guram čak do 5-6, odnosno do najmanje osetljivosti hidraulika ili posredno do najveće dubine rada.
E sad, ovaj sistem nije tako savršen iz više razloga, prvi je što taj sistem sam po sebi nije osetljiv kao npr. Fergusonov (IMT-ov). Drugo, u sistemu poluga kojima se plug vezuje za traktor ima dosta lufta pa ta regulacija zna prilično da kasni i varira. Treći razlog je što ni zemlja na jednoj parceli često nije jednako zbijena pa da se može smatrati da sila u toplinku idealno odgovara nekoj dubini. Npr. za tragovima kombajna ili gde je cele sezone išao traktor sa prskalicom je zemlja zbijenija i onda tu hidraulik pre reaguje i bude plići rad pluga, naravno i obrnuto - u mekšim delovima hidraulik dopusti dublji rad pluga. Zbog toga koristim točak da mi u mekšim delovima plug ne bi previše potonuo.
 
ОК, капирам - систем који у теорији ради оно што и "куглица-коцкица" система госн. Харија Фергусона.

Пази сад, разбијање шаблона: а да "погасиш" читав тај систем око топлинка, да ич не реагује ни на какве "спољне надражаје" и подесиш хидраулику да, док је трактор у бразди, буде у пливајућем положају, дубини задаш положајем котача на плугу, а сам плуг поравнаш "по ПС-у" и тако цепаш?
 
Pa tako bi i trebalo da se radi kad ima točak na plugu, ako se radi sa plivajućim hidraulikom onda točak gubi svaki smisao
 
Orem sa točkom.
A što se hidraulika tiče, kod mog rusa hidraulik ima dve regulacije - pozicionu i regulaciju zavisnu od vučnog otpora - izbor se vrši malim "preklopnikom" ispod sedišta. U oranju koristim ovu drugu regulaciju (zapravo samo nju uvek koristim). Tu hidraulik reaguje zavisno od sile koju dobija od toplinka sa kupe pluga. Položajem ručice kojom se upravlja hidraulikom se određuje osetljivost reagovanja hidraulika. Što je veća osetljivost hidraulik pre reaguje na silu sa toplinka i podiže plug, i obratno - što je manja osetljivost potrebna je veća sila kojom toplink deluje da bi hidraulik reagovao i podigao malo plug da ne potone previše. Naravno, što plug više potone većom silom deluje preko toplinka na hidraulik. Tako se na ovaj posredan način (preko sile toplinga) reguliše dubina oranja. E sad, već pomenuh položaj ručice i da se njim reguliše osetljivost, spuštanjem ručice se smanjuje osetljivost reagovanja odnosno dopušta se veća dubina rada pluga. Pored ručice postoji jedna skala sa brojevima 1-6 , jedinica je gore (tu je osetljivost najveća - posredno dubina najmanja), a šestica je dole (logično - tu je dubina najveća). Kad sam rekao da guram ručicu do kraja, mislio sam da je guram čak do 5-6, odnosno do najmanje osetljivosti hidraulika ili posredno do najveće dubine rada.
E sad, ovaj sistem nije tako savršen iz više razloga, prvi je što taj sistem sam po sebi nije osetljiv kao npr. Fergusonov (IMT-ov). Drugo, u sistemu poluga kojima se plug vezuje za traktor ima dosta lufta pa ta regulacija zna prilično da kasni i varira. Treći razlog je što ni zemlja na jednoj parceli često nije jednako zbijena pa da se može smatrati da sila u toplinku idealno odgovara nekoj dubini. Npr. za tragovima kombajna ili gde je cele sezone išao traktor sa prskalicom je zemlja zbijenija i onda tu hidraulik pre reaguje i bude plići rad pluga, naravno i obrnuto - u mekšim delovima hidraulik dopusti dublji rad pluga. Zbog toga koristim točak da mi u mekšim delovima plug ne bi previše potonuo.
Дукеј како је код тебе намештен преклопник за регулацију овако gledano по овој слици, и топлинг у коју рупу стављаш?
pozicioni-regulator.jpg

55. Za uključivanje regulisanja silom premestite
preklopnik I napred do podudaranja sa prorezom na poluzi 3 i
umetnite u prorez, okrenuvši ga u položaj II (ulevo od pravca
kretanja traktora). Ručicu 2 regulacione slavine okrenite
nazadm dok ne nestanu trzaji od korekcije položaja oruđa..
Za uključivanje regulisanja pozicijom premestite
preklopnik I napred do podudaranja sa prorezom na poluzi 4 i
umetnite u prorez, okrenuvši ga u položaj I (udesno od pravca
kretanja traktora). Ručicu 2 regulacione slavine stavite na
maksimalnu brzinu napred u pravcu kretanja traktora.
Ako se regulisanje silom (pozicijom) ne koristi u radu,
preklopnik 1 izvadite iz proreza u položaj N - "Neutral".
 
Poslednja izmena:
Što veći napadni ugao vrha raonika na zemlju teže se vuče plug ali zato bolje zaranja. Na rusu kad namestiš da se zadnji deo pluga oslanja na točak a prednji kraj na topling (tri brazde) onda ga jako nisko nosi i nema mogućnosti da produbljivaš prednji kraj pluga kad je potrebno a potrebno je ponekad ponaročito kod oranja uvratina pošto kako traktor ide preko neravnina tako i plug izdiže prednji kraj i zaranja dok kod plivajućeg to može da se lepo koriguje.Takođe kod izoravanja do komšije kad treba da pustiš jednu ili dve brazde (a trobrazni ili višebrazni plug) onda možeš da produbiš tojest da prednji kraj pluga spustiš dublje i time dobijaš ravnije oranje tako što će glave imati više zemlje na sebi i time lepše složiti te zadnje brazde.

Ovo zapažanje se odnosi na traktore mtz 820 pošto se o njima vodi polemika.
 
Što veći napadni ugao vrha raonika na zemlju teže se vuče plug ali zato bolje zaranja. Na rusu kad namestiš da se zadnji deo pluga oslanja na točak a prednji kraj na topling (tri brazde) onda ga jako nisko nosi i nema mogućnosti da produbljivaš prednji kraj pluga kad je potrebno a potrebno je ponekad ponaročito kod oranja uvratina pošto kako traktor ide preko neravnina tako i plug izdiže prednji kraj i zaranja dok kod plivajućeg to može da se lepo koriguje.Takođe kod izoravanja do komšije kad treba da pustiš jednu ili dve brazde (a trobrazni ili višebrazni plug) onda možeš da produbiš tojest da prednji kraj pluga spustiš dublje i time dobijaš ravnije oranje tako što će glave imati više zemlje na sebi i time lepše složiti te zadnje brazde.

Ovo zapažanje se odnosi na traktore mtz 820 pošto se o njima vodi polemika.
Da dodam, uslovi za oranje nisu dobri, zemljište je presuvo, ustenčeno te zato i hoće da se javljaju kose vuče, lošija zaranjanja i držanje radne dubine, raonici, vrhovi, plazovi, grudi daske.....se brzo troše i habaju.
 
@ratatatui

Preklopnik mi je u položaju II (okrenut ka levom točku).
Toplink je u srednjoj rupi na traktoru.

@ sale ratar

Jasno mi je da je veći otpor pluga sa većim napadnim uglom raonika. Ali se zato plug bolje zabada u zemlju. Treba naći kompromis između ta dva aspekta. Eksperimentisao sam dosta sa tim napadnim uglom (podmetanjima oslonaca ispod raonika) na IMT 756, IMT 757 i Leopardu (svi dvobrazdni). Negde sam povećavao taj ugao (Leopard) a negde smanjivao (IMT 756). I ovaj sad što imam Vogel je dvobrazdni. Međutim sad sam video u uputstvu za Lemkena da se povećanjem tog ugla otežava postizanje veće dubine. Deluje logično, ali dok nisam pročitao nije mi bilo palo to na pamet...

Što se tiče visine nošenja pluga - kako sam okrenuo kolenastu na vogelu, sa standardnim položajem podiznih poluga (leva poluga 475mm) traktor mi je jako nisko nosio plug. Onda sam levu polugu skratio toliko da sa desnom još uvek imam prostora da izravnam plug i kod veće dubine, i sad traktor dovoljno podigne plug za bezbedan transport.
 
Gledao sam jednom prilikom pre više godina njihove raonike u Rumi na vašaru i baš su dobro odrađeni a cena koliko se sećam 50% veća nego kod ostalih što i nije mnogo ako su dobri raonici.
 
Ja nemam mnogo da orem pa ne mogu da kažem koliko su trajni ti raonici (kvalitet materijala), ali geometrija im je dobra. Malo su savijeni po širini raonika i baš je potrefljen napadni ugao raonika. Navareni su sa donje strane, ja sam orao sa njima dve sezone i nema nekih uočljivih tragova trošenja (al' opet, ograđujem se tu jer koliko ja uzorem za sezonu neko toliko uzore za dva dana). Evo par slika:

 
Иступили се шпицеви на раоницима па сам их склепао док не поорем иће нови
Photo0936.jpg
 
Nazad
Vrh