Plug - osnovna tema

Danas uzeo Čantavirske raonike sa izmenljivim vrhom.U odnosu na njihove klasične raonike sa običnim vrhom deluju dosta deblji i jači pa ćemo videti šta kažu.
 
Jesam više puta i bio zadovoljan sa svime sem sa špicem koji je pretanak i koji obavezno pukne i otpadne.To je na IMT plugu dok sa njihovim raonicima za Regent plug nisam ni malo zadovoljan.
 
Kako se kod jednog tu kod mene taj sa izmjenjivim špicem savio na vogelu 950, od tada ih ni nepomišljam kupiti, neznam koji proizvođač, poslije kupio čantavirske neofarbane sa neizmjenjivim špicem, mislim da već ore par godina i još su gore.....
 
Evo jedno teoretsko pitanje proizašlo iz praktične muke. :)

Prvo o muci. :mad: Prošle godine moj dvobrazdni ravnjak Vogel M950 je loše ponirao u zemlju pa su mi uvratine bile široke. Bila je suva jesen, nepovoljna za oranje. Ove godine su uslovi za oranje još gori (govorim za deo atara gde su moje njive). Zbog toga sam ispod raonika a iznad šrafova podbacio mali flah debljine 2.5mm. Time sam dobio da su se raonici malo oborili ka zemlji, tj. sad su malo više podbodeni nego što su bili. Vrh raonika je sad niži od pete plaza za nekih 2.5cm, a pre ovog podbacivanja flaha ta razlika je bila otprilike 1cm (nemojte me ovde držati za reč, nisam merio, toliko sam šacovao). Rezultat je odličan, plug ponire u zemlju čim ga spustim (gotovo kao IMT plug).

Međutim, i dalje imam problema sa dubinom rada. Kad naiđem na tvrde delove plug poplići rad (npr. sa 25cm ode na 20cm dubine) iako pokušam da to neutrališem hidraulikom. U uvratinama je još gore, bliže leniji jedva ode na 5cm-10cm-15cm iako je ručica hidraulika gurnuta do kraja (rus 82.1). Na mekanom nema problema, ide koliko hoćeš duboko...
Ok, pored jako tvrde i suve zemlje ima tu dooostaa i do samih raonika, nisu potrošeni ali su debeli, trebao sam da ih zamenim ili otkujem ali nisam... Međutim, drugari sa Vogelima me ubeđuju da su raonici dobri i da on mora u zemlju koliko treba...

E sad malo teorijski. :osmeh: Danas čujem priču kako se dvojica kolega pate sa dubinom na skoro novim (znači raonici ok) Lemkenima obrtačima. I u uputstvu od Lemkena nađu da se ugao raonika (tj. u njihovom slučaju kompletne plužne glave) može podešavati, tj. da se može podesiti veća zabodenost radi lakšeg uvođenja u zemlju. Ali da se ne preteruje sa tom zabodenošću raonika jer to "povećava vučni otpor i pogoršava uvođenje u dubinu".

Šta mislite o tom težem postizanju dubine sa jače zabodenim raonicima? Da li sam preterao sa obaranjem raonika ka zemlji, tj. da li je velika ta razlika od 2.5cm između vrha raonika i plaza? (Ovde je jasno da to zavisi i od ugla raonika u odnosu na horizontalu (a ne samo razlika u cm između vrha raonika i plaza) - podrazumevao sam originalni raonik sa novim vrhom.)
 
Poslednja izmena:
Evo slike iz tog uputstva.
8a65d5d551a0cd92047ebb9a85673490.jpg


Послато са SM-N9005 помоћу Тапатока
 
Мени се десило кад сам ставио нове раонике на рабеверка да су јако било пободени ка земљи па сам све плужне главе враћао назад и сад је у реду,можда је стари власник штеловао угао глава како су се раоници трошили што је добра ствар код плугова који то имају(раоник се искористи до краја)Дукеј док сам имао имт 756 3*30 чим купим нове раонике одмах са њима код ковача и већ сам знао какав угао треба да ми направи на раонику ту негде 3-4цм од резног дела целом дужином да се буквално повије јер су раоници дерали а не секли земљу....Мој савет је да прво направиш сабљу од раоника и да пробаш туп раоник као она тупа ствар јбг.....
 
Na 756 sam i ja to radio, zavario sam tanku armaturu na donju ivicu kozlaca pa su raonici odbijeni od zemlje. Tako je lepo sekao zemlju, a bez toga je bio jako podboden i kidao je zemlju...
 
Nazad
Vrh