Plug - osnovna tema

Znači itekako, preveliki ugao rovi dno brazde i povećava otpor, a premali ugao pravi problem kod zaparanja, optimalno je manji ugao koji normalno zapara u zemlju.
 
Znači itekako, preveliki ugao rovi dno brazde i povećava otpor, a premali ugao pravi problem kod zaparanja, optimalno je manji ugao koji normalno zapara u zemlju.

Veća težina pluga također pomogne bržem ulaženju pluga na željenu dubinu. Tu su okretači, ili što netko kaže obrtači u prednosti pred ravnjacima, a težina pluga nema gotovo nikakvog utjecaja na vučnu silu.

Tko ima hidraulični toplink, također si može pomoći u početku brazde i položenijh raonika. Skratiti toplink, a nakon što se prva brazda ukopa, vratiti na normalnu duljinu.

Pristaša sam položenijih raonika (ne pretjerano položenih), jer sigurno ima još načina kako ubrzati postizanje pune dubine oranja, a štedi se traktor i gorivo. Ovo je moje mišljenje, a o tome sigurno ima i drukčijih razmišljanja.
 
Potpuno se slažem, samo što nemam hidraulični topling, a možda bi mi i bilo mrsko da ga stalno ravnam. Trenutno mi je ugao raonika 20 ° , a kod rođaka na novom Kunu 27°, kad sam kupio plug raonik je bio čini mi se 30 ili malo više od 30 °, previše je to, zaparanje je moglo i u asfalt ali dno brazde drpavo. Kad se podesi optimum da zapara sa manjim uglom dno brazde mora biti ravno osječeno i glatko.
 
Veća težina pluga također pomogne bržem ulaženju pluga na željenu dubinu. Tu su okretači, ili što netko kaže obrtači u prednosti pred ravnjacima, a težina pluga nema gotovo nikakvog utjecaja na vučnu silu.

Tko ima hidraulični toplink, također si može pomoći u početku brazde i položenijh raonika. Skratiti toplink, a nakon što se prva brazda ukopa, vratiti na normalnu duljinu.

Pristaša sam položenijih raonika (ne pretjerano položenih), jer sigurno ima još načina kako ubrzati postizanje pune dubine oranja, a štedi se traktor i gorivo. Ovo je moje mišljenje, a o tome sigurno ima i drukčijih razmišljanja.
Ne znam koji su načini još dostupni, ali začudili bi se koliko u istim uvjetima plugovi različito ulaze. 5 brazdi Amazone Cayron, znači plug sigurnih 2,5 t, ako ne i više, napamet pričam, na ugaženoj uvratini ne ulazi u zemlju....
 
Vrlo bitna stavka bez obzira na ugao raonika. Kad se plug parkira na ravan beton, plazovi moraju biti u vazduhu, to jest između betona i plaza mora biti lufta, što više lufta plug bolje zapara. Desi se da uvratine od puta znaju biti visočije pa peta plaza legne na zemlju a lemeš nemože da zapori. Ja sam još primijetio da ima uticaja na zaparanje pluga i pozicija toplinga na plugu. Promjenom pozicije rupe, gore ili dole se drugačije ponaša ugao kompletnog pluga od postanja pluga pa sve do zadate dubine rada.
 
А најбитније је знати започети орање, ако је увратина набијена односно угажена.
 
Miladine, čim odem u selo moram videti kako stoji plaz i da li ima lufta do betona ili ne.
Koja su tvoja iskustva sa rupama, na plugu imam dve rupe viša iniža, koja je karakteristika sveke od njih, koja se bolje pokazala za oranje?
 
Nazad
Vrh