Plug - osnovna tema

Ako sve bude kako treba u subotu će mi doći g-din Petar Grbić da pogleda moj dvobrazni plug da li mu nešto fali i da mi objasni kako da ga uštelujem sa mojim 539. Čovek ima sigurno mnogo više iskustva od mene i da najzad znam gde postoje cake ili greške koje sigurno pravim. Inače ja njega namestim tako da nemam kosu vuču i da lepo prevrće i slaže ali samo pod jednim uslovom. Moram desnu poteznicu da skratim odnosno da navijem lanac baš dobro. E sad me baš interesuje da mi čovek objasni sve u vezi ovoga.
Kolko su ga ljudi vredjali i pricali mu da nista ne zna zato sto je rekao da rus moze da ore bez tocka.Covek je radio preko 30 godina u IMT i siguran sam da ce da resi tvoj problem, obavezno javi do cega je bio problem!!
 
Sto rekli uzmi ovaj moj odgovor sa rezervom, nisam probao, ovde jedan ima neki stari trobrazni plug, nije velik, odokativno je negde kao 756, sa 577 bez prednje vuce ga moze vuci samo niz brdo. E sad...
Najbolje ako imas od nekog da posudis pa probas ali prava mera mu je 756 sa dve glave.
Ti novi jesu mekani.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Pisao sam već jednom ovde na forumu za moj slučaj sa plugom 756.
Naime, 2010. kupim nov dvobrazdni imt756vk plug u jesen. Odem da orem za pšenicu, išlo lepo sve, kad sam započeo treći hektar vidim ja nešto se traktor sve više muči, vuče u stranu. Izadjem iz brazde, zagledam, nišanim.... Kad ono cela zadnja brazda uvila se ka levoj strani. Odem kući, skidaj dasku, rasturaj, kad ono uvila se glava - kozlac. Dam stricu da ispravi, imaju na poslu dobru presu, kad me zove kaže ovo bre nešto mnogo mekano... Ispravimo, namontiramo, kad posle par hektara iskrivi se prednja. Opet ista priča. Posle dva hektara iskrivi se nosač zadnje brazde, pa nosač prednje, pa trgne gornja greda... Ma užas koje sam probleme imao sa njim. Dve godine sam ga koristio i na kraju sam razoravao sa njim neku parcelu što je zarasla i tad sam ga urnisao i takvog prodao za 200 evra. Kupim stari 757, i od tada orem sa njim, prosek oko 40 ha godišnje.
 
Tako sam i mislio, ali, velim, da pitam iskusnije…
Znači, biće 756.2. Vrede li novi nešto? Čuo sam da je navodno lošiji kvalitet metala nego na starim….
Jedan moj komsija iskrivio 756.2 verovatno uzet u limesu.

Uzmi vogel noot 756.2 u agrotecu i nemas da brines.Ore i teska zemljista bez problema.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Ja imam 755.2 visoki klirens uzet u Jugometalu nov evo ga radi bez greske vec 10 god...

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Mislim da je komsija lose ustelovao plug cim zateze spaner i gura rucicu napred.Jos case duplak onaj 55c kako vec je bio model i otiso bilo suvlje malo i iskrivio plug.
 
Mozda nemas gde da ga iskrivis, tj laka zemlja?

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Ma kako nemam imamo mi i crnu zemlju,zakacio sam bio neki panj koji je zakopan traktor poceo da skace ja mislio sjebo sam ga kad ono nista..proletos sam a njim belezio gde cu temelj vadio neko kamenje i nista mu nije

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Evo ovako. G-din Grbić bio juče kod mene po dogovoru (nije mogao u subotu jer je bio na onoj manifestaciji SPIT). Uspeli smo da sredimo situaciju sa plugom. Ali ima nekih nedostataka koje treba da saniram ili izmenim da bi to bilo baš baš kako treba. Kako mi je on rekao svuda po malo ima nekog lufta. Prvo treba da saniram ručicu za izbrazd, jer ona četvrtka kroz koju ide zavrtanj je malo lošija pa ima lufta na onom ravnom delu od osovine. Drugo moram da promenim topling jer u onim jabučicama ima isto dosta lufta a treba mi i ona dvostepena osovina koja treba da prođe kroz one rupe od toplinga i rupa na mestu gde se on kači za plug. Dobro topling stvarno treba da promenim jer on je od vremena kad je i traktor kupljen (1983). Odradio je svoje. Treba mi i štelujuća ručica za izravnavanje na poteznici, jer mi je otišao deo navoja pa ne može dovoljno dobro da se šteluje. E sad, pre 2-3 godine sam uzeo nove raonike sa onim izmenljivim špicem, ali je izgleda onaj na zadnjoj glavi izkrivljen i više se zabada pa plug poskakuje. Rekao mi da uzmen nove raonike bez tog kljuna ali da budu od bor-mangan čelika. Takođe je potrebno da zamenim i ona dva lanca koji drže poteznice sa unutrašnje strane (jer su kratke za gornji položaj hidraulike) koji se kače ovamo do kardana. E kad ovo zamenim i saniram onda će ponovo doći i probati tada plug ponovo i valjda ga onda namestiti da više nemam problema. Ne znam možda će neko reći da je bolje da kupim drugi plug ali se meni to sad ne radi. Uglavnom čovek mi rekao da plug nije nigde kriv. A ovo što treba da se promeni je bilo sve izvesno jer traje već godinama. od prve ugradnje što se kaže. A vala dosta je služilo. Tako da videću da ovo sve nabavim i zamenim pa onda da ga probam. Interesuje me samo da mi kažete koja dimenzija crtala za njega idu (koji fi) i trebalo bi da su nazubljeni. Ako uspem i njih još da promenim bilo bi dobro - ali i ne mora jer može i ovako još da služe.
 
Ne moraš ni stavljati crtala,možeš napraviti onaj nož koji se namesti na raonik i služi da odseca zemlju.
 
Poslednja izmena:
Pa to si mogo i sam da uvidis.Zameni raonike pa vidi na ravan beton stavi plug ako lepo leze raonici i nece plug da se prevrne sigurno je prav.
 
Što se ručice za zabrazd tiče, bolje je preradi na cupantu. Ona kocka koja naleže na osovinu se može upasovati da pasent leži i na osovini i na ručici, ali je onda podešavanje teško. Ok, kad se jednom namesti onda se više ne dira, ali dok se ne namesti... A klin kroz topling je standardni IMT klin, pasuje i na setvospremače njihove i ima ga na svakom vašaru.
 
Nazad
Vrh