Plug - osnovna tema

Cela kvaka oranja je da se gornji sloj sa zetvenim ostacima okrene dole da istruli a ne da ostane po povrsini. Svako ima svoje uslove i nisu ni priblizno isti cak ni u jednoj parceli pa se tako i mora stelovati bar priblizno. Negde skolski primeri nepiju vodu nego onako kako se mora u datim uslovima

Da ali ne da odvaljuju i kidaju spanere pa ih pojacavaju dok ne pukne i donja poluga, to i ne bi bilo cudno da je rijec o imt i jednoj brazdi vec o zapadnim traktorima i snagama 100+ks , i zapadnim dobrim plugovima koji koriste "strucnjaci" koji misle da sve znaju, a nepismeni da procitaju uputstvo a puni sebe da pitaju nekog da im odvrne nekoliko vijaka ili spanera i namjesti plug za njihov razmak guma , zamisli pooru i 100ha ali uz koju cijenu u gorivu, kosa vuca, kidanje spanera jer plug ne mogu da "dobiju" plug i losije radi , ili voze po pooranom da bi prva brazda hvatala kako treba, ali glavno da je poorano:osmeh:(to imam prilike da vidim u svojoj okolini).
 
Ja sam silom prilike počeo orati sam sa 12g i sve sam orao sa jednobraznim olt12". Sreća pa je bio jači traktor za taj plug pa se je nešto i oralo, a da se sad mogu vidjeti kako sam si naštimao plug sam sebi bi se smijao jer plug je stajao svakako.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
uvijek treba poslušati nekog iskusnijeg, ima knjiga o oranju koliko hočeš....npr, kada sam planirao uzeti kombajn, onaj priručnik za kombajnere sam pročitao nekoliko puta, malo čitao iskustva po forumu i tako, danas mi to nepredstavlja nekakav problem, i mogu se nositi s tim, i sa svim podešavanjima i kvarovima koje sve sam odradim.....o svemu ljudi različito pristupaju, neki su pametni i nežele učiti, al treba ipak pročitati koju knjigu, jer tamo su ipak pisali stručnjaci, al takvih knjiga je sve manje, npr imam knjigu o plugovima iz 67 godina, isto se tada podešavao plug kao i danas, nema neke velike razlike.....i puno vremena se uštedi na podešavanju, ako se pročita kakav treba biti trag kotača za koji plug itd itd, nego da se gubi cijeli dan ili nekoliko dana da se to na svojim greškama nauči.....
 
uvijek treba poslušati nekog iskusnijeg, ima knjiga o oranju koliko hočeš....npr, kada sam planirao uzeti kombajn, onaj priručnik za kombajnere sam pročitao nekoliko puta, malo čitao iskustva po forumu i tako, danas mi to nepredstavlja nekakav problem, i mogu se nositi s tim, i sa svim podešavanjima i kvarovima koje sve sam odradim.....o svemu ljudi različito pristupaju, neki su pametni i nežele učiti, al treba ipak pročitati koju knjigu, jer tamo su ipak pisali stručnjaci, al takvih knjiga je sve manje, npr imam knjigu o plugovima iz 67 godina, isto se tada podešavao plug kao i danas, nema neke velike razlike.....i puno vremena se uštedi na podešavanju, ako se pročita kakav treba biti trag kotača za koji plug itd itd, nego da se gubi cijeli dan ili nekoliko dana da se to na svojim greškama nauči.....

Svaka je na mestu. :bravo:
 
uvijek treba poslušati nekog iskusnijeg, ima knjiga o oranju koliko hočeš....npr, kada sam planirao uzeti kombajn, onaj priručnik za kombajnere sam pročitao nekoliko puta, malo čitao iskustva po forumu i tako, danas mi to nepredstavlja nekakav problem, i mogu se nositi s tim, i sa svim podešavanjima i kvarovima koje sve sam odradim.....o svemu ljudi različito pristupaju, neki su pametni i nežele učiti, al treba ipak pročitati koju knjigu, jer tamo su ipak pisali stručnjaci, al takvih knjiga je sve manje, npr imam knjigu o plugovima iz 67 godina, isto se tada podešavao plug kao i danas, nema neke velike razlike.....i puno vremena se uštedi na podešavanju, ako se pročita kakav treba biti trag kotača za koji plug itd itd, nego da se gubi cijeli dan ili nekoliko dana da se to na svojim greškama nauči.....

Ivane, nikako se ne slazem... Poznam ljudi i ljudi starijih od mene koji su orali zemlju dok ja jos nisam bio u planu i koji dan danas tvrde da na traktoru spaneri MORAJU biti utegnuti za pravilno oranje, da se koljenasta osovina ne smije pomicati po poprecnoj osi lijevo-desno da je to u tvornici namjesteno kako treba... Sta da slusas takve ljude a oni "iskusniji" i "znaju"...

Jedan takav "iskusan" orac dosao na aldumas kad sam kupio plug svogel glavama, odmah pipa raonike i kaze: "DA, moras raonike skidati i nositi kovacu, tupi su, tako su i prije davali sirove raonike na plugovima pa smo nosili kovacu." Raonici nisu s pluga skidani radi ostrenja ili kovanja NIKAD, samo sam ih lane skinuo da im provrcem rupe za spiceve i nista vise. A naorali se i potrosili se da ih doslovce pola fali. Ove godine na plug idu novi raonici i opet mir 5-6 godina...


Pricali smo i o kombajnima kad si gledao zmaja, pa sam ti mozda i rekao kad me kolega nazvao i pitao kako se podesava kombajn za soju a ima takav kombajn 5 godina dulje nego ja. Kazem mu da procita u uputama a on mi odgovori: "Ko ce to citat, ne pise tamo nista pametno..." Ja uzmem moje upute (koje sam kopirao od njega) i procitam mu podesavanje iz knjige i zahvali mi se. Kasnije mu kazem sta je bilo a on samo odmahuje rukom...
 
Ali i taj stari "neznalica" je iskusniji od početnika a svatko tko radi i gleda što radi shvatit će sam polako što je bolje a što nije. Ja sam tako orao u početku jednu njivu gdje se jako lijepi radi a još sam i pogodio uvjete tako da se plug zaoravao ko u pljevu i baš sam si pomislio kako bi bilo dobro da ima plug neku manju dasku ispred ove da masu sa vrha skida i baca u dno brazde, a nitko tada nije imao kod mene deflektore a kamo li pretplužnjake.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
Kolega, nisi me razumio... Taj stariji, "iskusniji" orac ne zeli ni poceti slusati savjete mene "nacitanog" i "zelenog" jer "u knjigama ne pise nista" a oni nepismeni da se jedva znaju i potpisati a njima krive knjige... Mene moj otac nije mogao nauciti podesavati plug jer i sam nije znao niti ga je zanimalo kako plug funkcionira. Desnih spanera smo se namjenjali, pamtim kao djete...

Kad sam poceo orati sam i gledao neke stvari poceo sam citati u knjigama kako se plug podesava a moj otac dan danas ne vjeruje kako 539 moze lako orati da se ne moras boriti s volanom a ne da plug bude "podesen" kao par stranica prije da prednji tockovu budu smotani skoro pun lijevi anslag jer, eto, "to tako mora"...

Ista stvar i kod mene s deflektorima. Otac je izlomio one plasticne davnih dana a ja kao klinac uzmem stari raonik od pluga i zavarim ga na zadnju dasku da vidim kako ce to raditi. PREPOROD. Odmah poceo sakupljati novce i s 13-14 godina kupim metalne deflektore na plug. Tek je tad plug poceo raditi kako treba.
 
I Mirko i Bobo su pomogali ljudima sa foruma. Nekome vise, nekome manje. Ako pogledate sve nase postove ovde na forumu, sami bismo sebi mogli da se smejemo za neke stvari koje smo pisali pre nekoliko godina. Niko naucen nije rodjen.

Smatram da ne treba niko od njih dvojice da bude kaznjen, i da prodju samo sa upozorenjem. Pa ti si Mirko bio najaktivniji clan ove teme, i pored toga sto si pomagao svima nama, znao si da budes i drcan pa si zato i uklonjen sa foruma. Evo cim si prestao sa takvim postovima, niko te vise ne dira, zar ne? I ja sam bio upozoren od strane nekih clanova da je ovo Vojvodjanski forum, i da vodim racuna o svakoj recenici obzirom da sam juzno od Dunava, al evo vec nekoliko godina nisam dobio ni jedno upozorenje od moderatora. To je najgore nesto sto coveku poljoprivredniku moze da se desi i ne treba ni pomisljati na opciju da se ni Rade ni Bobo banuju sa foruma vec upozore.

I sam kazes da ga Rade provocira sve vreme. Sa kojim ciljem jedan covek 60ih godina vadi neke postove od pre 100 godina i provocira? Kao neko deriste iz osnovne skole. I posle kada druga strana odreaguje (iako smatram da Bobo treba te postove da prijavljuje moderatorima umesto da reaguje na provokacije), onda daj odmah da se Banuje kako ga ovde ne bi vise bilo? Meni licno je Bobo mnogo pomogao i svaki put kada sam primenio njegov savet, bilo je bas kako je rekao.
 
Rade 037 reci ti meni jel ti nazivas oranjem ono na slici?Sto si postavio na poredhodnoj starnici i nastelovanim plugom???
Pa ja sam naj bolji orac u nasem ktaju...to svi znaju...

- - - - - - - - - -

Salim se...ja sam po zanimanju masinski tehnicar ali sam ceo radni vek proveo kao sofer, sada sam u penziji...pozdrav forumasi
 
Ajd prekinite vise,kao da ste svu pamet ovoga sveta pokupili,vi i vase oranje mnogi ovde na forumu vise i ne oru pa imaju vrhunske prinose,kakvo god je oranje,ravno ili ne ,zaorani zet. ostaci ili ne,samo da je zdravlja sve ce se to urediti i posejati a dalje je od prirode (sto bi rekli od boga).
 
Meni nisu bili jasni oni koji neoru, jer bez oranja nisam mogao zamisliti sjetvu, kao i prolaze podrivacem, mozda sto nemam takve strojeve, pa nemogu to odraditi i uvidjeti da je mozda bolje, do tada je oranje za mene zakon....i oranje je nauka, al doslovno, sve drugo se samo zakaci i vozi, a plug zakaciti je umjetnost!!
 
Ivane, nikako se ne slazem... Poznam ljudi i ljudi starijih od mene koji su orali zemlju dok ja jos nisam bio u planu i koji dan danas tvrde da na traktoru spaneri MORAJU biti utegnuti za pravilno oranje, da se koljenasta osovina ne smije pomicati po poprecnoj osi lijevo-desno da je to u tvornici namjesteno kako treba... Sta da slusas takve ljude a oni "iskusniji" i "znaju"...

Jedan takav "iskusan" orac dosao na aldumas kad sam kupio plug svogel glavama, odmah pipa raonike i kaze: "DA, moras raonike skidati i nositi kovacu, tupi su, tako su i prije davali sirove raonike na plugovima pa smo nosili kovacu." Raonici nisu s pluga skidani radi ostrenja ili kovanja NIKAD, samo sam ih lane skinuo da im provrcem rupe za spiceve i nista vise. A naorali se i potrosili se da ih doslovce pola fali. Ove godine na plug idu novi raonici i opet mir 5-6 godina...


Pricali smo i o kombajnima kad si gledao zmaja, pa sam ti mozda i rekao kad me kolega nazvao i pitao kako se podesava kombajn za soju a ima takav kombajn 5 godina dulje nego ja. Kazem mu da procita u uputama a on mi odgovori: "Ko ce to citat, ne pise tamo nista pametno..." Ja uzmem moje upute (koje sam kopirao od njega) i procitam mu podesavanje iz knjige i zahvali mi se. Kasnije mu kazem sta je bilo a on samo odmahuje rukom...


mislim na nekog tko zna što radi i kako namjestiti plug, a ne na nekog starog što cjeli život radi po svom i neželi čuti tuđe mišljenje, a knjigu nije ni otvorio, da vidi kako se to radi....

al da postoje plugovi koji se puno lakše i preciznije namjeste od drugih - POSTOJE, i to sam se sam uvjerio

uvijek bi spomenuo čovijeka kod mene, ima vogel noot original, l950, dvije brazde od 14" i vuče ga sa zetorom od 80ks sa DV, ima i predplužnjake......to je jednostavno pjesma, skoro u svim uvjetima može dobro orati, traktor ima snage, plug velik koji nemožeš zaštopati, ima brzinu u oranju, i to je posao......

isto kao što lemken doživljavam plugom koji ima svoje mjesto kao veliki proizvođač plugova, čovijeku se štopao i pored takvog pluga kupi imt 757.3 koji sve zaorava i nema problema, i vuče sa traktorom od "samo" 90 konja
 
Dok sam bio ucesnik hrvatskog foruma napisem da je bitno uzorat njivu,al da to ne mora bit idealno....da se ne trazi dlaka u jajetu....Kad su me pojedinci skolil moro sam napustit tu temu
 
Čitam ove vaše diskusije i pomalo se čudim.Lepo je kad se zna naštelovati plug da ide odlično i lako ali ima nas koji tome nismo baš vični ali mislim da je ipak najvažnije uzorati.Sad,bilo bi lepo da ono i na oko izgleda "pod konac" ali uvek je bolje uzorati nekako nego nikako.Možda ovako pišem jer nemam puno za orati zemlje i spadam u grupu "hobi paora" ali da mi je to profesija i da je veća površina u pitanju,sigurno bi se potrudio da od nekog naučim kako da ga naštelujem da radi "kao singerica".Prvo bih pozvao BOBU DA DOĐE U GOSTE I ODEMO NA NJIVU I NAMESTIMO PLUG,JA ZABELEŽIM FLOMASTEROM GDE ŠTA IDE I ONDA "BOG TE VESELIO" PLJUCKAM SA VISINE NA ONE ŠTO NE ZNAJU!
 
Ali barem bi imao dobru početnu orijentaciju a možda i bolje nego neki "znalci" koji namještaju godinama.
Imam ja zemlju gdje sam lani orao jedva 10cm duboko, kao da ideš plugom unatrag.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
Zorane, pa pocetno podesavanje mu pokazem da ni ne idemo na njivu al svaki komad zemlje je drugaciji za oranje, makar kod mene u selu i okolici. Rijetko se desi da poorem 3-4 njive da ne podesavam plug...

Petre, Svakom svoje... Neka je Macvanin, nista im ne fali. Samo da se djelite na "ove" i "one"... I da je "nase" bolje od "njihovog" pa makar "nase" zbilja ne valja...

Nije leskovacki plug problem, svakom se plugu doskoci. Najjaci su mi ljudi koji kazu da su pomotali jednobrazni plug i da ga ne mogu podesiti... Pobogu, radi se o jednobraznom plugu. Koliko taj mora biti usukan da ga se ne moze podesiti ;)
 
Nisi razumeo. Ne pravim nikakve podele, kada sam rekao ,,Znas li da je on Macvanin...'' hteo sam da kazem: ,,On je iz kraja gde je nastala sabacka civija, znaci, saljivdzija je.''
Valjda je jasno da time nisam nista lose mislio, naprotiv. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh