Plug - osnovna tema

Stavio sam na moj IMT plug Molbro špiceve od Kvernelanda. Oni fabrički nisu bili oštri već je vrh samo spljošten na presi (kao na slici).
Uzorao sam do sada 5 hektara ali su i dalje tupi. Na slikama sa neta vidim da se oni vremenom izoštre.
Da li su ovi moji loši ili treba malo više vremena da dođu na svoje?

pointe-pour-charrue-kverneland-053090-droite-piece-interchangeable-pKVERL050004~2.jpg
 
Pozdrav. Kupio bih jednobrazni plug za IMT 558 i Rakovicu 65. Moj ujak ima Lemind sa nekim ojačanjem (on ga zove riper) za sečenje zaostalih žila posle vađenja voća. Odličan je, ide dosta duboko i lepo slaže brazde. Kaže da je to plug po Nardi licenci valjda. E sada, on nema nikakav kontakt sa tim prodavcem, davno je bilo. Imate li ideju gde bih mogao kupiti nešto takvo, naravno i da je prodavac ozbiljan. Hvala unapred.
 
kakvi su ovo varovi na ramu kod zadnje noge? cini mi se previse pomjereno naprijed?
Druze, izvini sto kasni odogovor. Ovde je plug secen tj isecena je kocka da bi moglo da se uhvati kontra kako bi se odvio treci sraf koji je pozadi. Posle je to sve lepo zavareno. Ostaje sada da sredim problem koji imam pa da se plug lepo ofarba.

Marko: Ako se mene pita, to je TO. Ako imas zbilja u blizini takav isti plug, ne bilo ti lijeno njega zakopcati pa probati orati da vidis kako se ponasa on s tvojim traktorom, kako stoji kad se otkopca i tako dalje. Ako imas volje zamjeni nogama mjesta posto je prednji plaz mnogo kraci od zadnjeg, manje ce to "nabadanje" doci do izrazaja, mozda bude radilo tako dobro pa ne budes nista morao dirati.
Ako nogu budes nosio na ravnanje, NIKAKO ju ne daj grijati. Na hladno je smotana na hladno ce se i ispraviti, jednom kad ju zagrijes, gotovo je. Vidio sam sta se desava s IMT plugom koji je izgorio skupa sa supom, to imt 539 u lakoj zemlji mota kao da je plasticni...

Bobo, ponovo si bio u pravu, po ko zna koji put :osmeh:
Jutros mi je drug poslao slike prednjeg i zadnjeg plaza na bivsim Radosavljevim imt 756.25 i stoje bas kako si i rekao. Plug je otkopcan i oba plaza su u vazduhu.




Tako da sam ostavio majstoru obe noge i rekao da ispravi zadnju da bude kao prednja. Jedva cekam da taj posao bude gotov za dan, dva.

Radoslave, evo jednog iznenadjenja za tebe. Jutrosnje oranje sa tvojim bivsim 756.25 (okacio sam u temi oranje, gde i pripada)
http://poljoinfo.com/showthread.php?109-Oranje/page538
 
Ma Milane dobro je to oranje ,mozes zbog ti grudvi malo eksperimentisati sa crtalom.santimetar dva spustiti i malo ga zakositi prema levo.nevedi sa bas dobro al vredi probati.
Hvala ti Stevo ja sam sve oko njega podesavo a njega sam video da se okrece medjutim nisam video da se ne rotira na nosacu zaribo je nosac diska i iso je svo vreme nakoso jutros sam ga podmazo sa mascu i uljem razlupo malo cekicem upolje jedno 3cm. i danas poorao 150 ari i odseco bas kako i treba. tako da mnogo manje grudvi upadne u dno brazde.
imam jos jedno pitanje kada sam gledao bobin video oranja sa 539 i 2x10 njegovi deflektori bas odradjuju poso ja imam jedan na prvoj prazdi plastican i on se samo vozi na plugu uopse ne radi pa ako moze izbliza slika kako je namesten i koji je proizvodjac da znam da potrazim
 
danas sam i orao od 25 do 30 cm. osim na jednom delu parcele gde je bilo suvo i tvrdo tu je iso oko 20cm. ja kad spustim plug skroz ursus od 55 konja drugom brzinom nemoze da vuce a prvom nema smisla orati.. kod nas niko i ne ore vise od 25-30cm. izgleda da meni onda to i ne treba..
 
danas sam i orao od 25 do 30 cm. osim na jednom delu parcele gde je bilo suvo i tvrdo tu je iso oko 20cm. ja kad spustim plug skroz ursus od 55 konja drugom brzinom nemoze da vuce a prvom nema smisla orati.. kod nas niko i ne ore vise od 25-30cm. izgleda da meni onda to i ne treba..
Ja koliko sam upućen na c355-c360 je peta sporohodna brza od prve brze.Probaj 5sh

Послато са SM-G355HN уз помоћ Тапатока
 
menjamo temu ali samo da odgovorim

gde mi da stignemo ove koji sa 39 konja oru 50 cm. u sirinu i 30 u dubinu pri brzini od 7 km/h ja sam sa mojim tako orao JEDNU one druge njive nikako 7-8 km/h to je 3 brza 15 do 20 cm. dubine i 50 sirine to za zito ovo za zimsko drugom, mada cu da probam ovo sa prvom pa ako nadjem neki kovceg sa blagom idemo na :ppozdrav:
 
Stavio sam na moj IMT plug Molbro špiceve od Kvernelanda. Oni fabrički nisu bili oštri već je vrh samo spljošten na presi (kao na slici).
Uzorao sam do sada 5 hektara ali su i dalje tupi. Na slikama sa neta vidim da se oni vremenom izoštre.
Da li su ovi moji loši ili treba malo više vremena da dođu na svoje?

pointe-pour-charrue-kverneland-053090-droite-piece-interchangeable-pKVERL050004~2.jpg

Ništa ne diraj , sve je to kako treba , sporo se zaoštrava zato što je okaljeno kako treba , da je već naoštren potrošio bi se tri puta brže .
 
Sad baš gledam slike, čini mi se da se i kod crvenog može podešavati širina brazde. To bi mi baš odgovaralo, sa Zetorom bi mogao da radim na užoj brazdi a ako nekad uzmem veći traktor, samo proširim za njeg. Zeleni sa kraja mi djeluje baš težak, to je taj sa oprugama.
 
Althaus su jako dobri plugovi, lako se vuku i jako lijepo oru. Nek je on malo tezi, putem ga mozes nositi bez brige a na njivi ga nosi tocak.
 
Nemam dobar plug, Eberhardt sa kojim radim je predvidjen za manji traktor ali sam ga proširio na 2x14", drastično ojačao, povisio daske, napravi deflektore, povećao lemeše kako bih pokrio povećanje zahvata i on ore sasvim dobro ali je ipak preslab, posle svakog oranja bude problema sa ramom. Prošli put je pukla ukruta koju sam postavio od piramide ka nosaču drugog plužnog tijela a ovo oranje


je dovelo do nove pukotine na ramu (na piramidi) koju moram povariti i ojačati to mjesto. Ram je već pokidao Hurliman i iskrivio nosač po kojem se plug pomjerao lijevo-desno zbog odoravanja. Sad je na tom dijelu toliko kriv da ne mogu sa njim više odoravati. Plug sada ore sasvim dobro kao što se može vidjeti na snimku no to ej samo zbog velikih prerada koje sam na njemu uradio, da nema toga bio bi potpuno beskoristan. On dakle još ore ali neće dugo, ove godine je zemlja još bila laka za rad tako da mi ne gine kupovina pluga. Dobra kupovina bi bio i IMT756 ali on je pomali, 757 je bolji ali je jako teško naći neki da valja a i cijene su im katastrofalne, komšija je kupio 756VK za 1200KM/600E. Mislim da mi je bolje kupiti obrtač za 100E više i imam slobodu da orem kako god hoću, što se rezervnih dijelova tiče ništa me ne brine, lemeše mogu da napravim bez poblema jer sam ih već pravio od gibnja za 4 različita pluga i svi su ispali savršeni.
 
Zombi kod mene u kraju ima Leoparda kockastih gredelja dosta povoljno,e sad kod.mene vkasnici od.njih beze,kazu da su sahranitelji traktora.
 
Zombi kod mene u kraju ima Leoparda kockastih gredelja dosta povoljno,e sad kod.mene vkasnici od.njih beze,kazu da su sahranitelji traktora.

Zasto "sahranitelji traktora" Ima ih ovdje dosta ljudi, poznam ih bar 5-6 koji su poderali dva kompleta daski na dvobraznim i trobraznim modelima, takodjer su te plugove i izlomili pa od trobraznog pravili dvobrazni da plug i dalje ostane u funkciji.

Malo losije zaorava ako nema deflektore i losije okrecu u teskoj zemlji ako se mora ici sporije al inace mislim da tu nema neke velike zamjerke, pogotovo za one pare koje ljudi za njih traze. Ja sam za obnovljenog trobraznjaka 3x14" dao malo vise od 500€ i jos dobio 6 rezervnih raonika uz njega, crtala i jos kojekakvih djelova. Zombijev komsija je dao vise para za IMT 756VK...

Misljenja sam da 70ks traktor ne moze samo tako polomiti "kockastog" leoparda ali mozda i grijesim...
 
Prijatelj iz sela ima Zetor 7745 i vuče Leoparda sa njim. Traktoru nije teško, plug je u dobrom stanju i teško da bi ga čak i 7745 mogao polomiti jer je stvarno masivan ali nisam baš oduševljen njegovim radom u našoj zemlji vrlo promjenljivih osobina gdje na jednoj parceli imamo po 4-5 vrsta tla. Loše prevrtanje sam najviše primijetio, 755, 756 ili 757 to rade mnogo bolje. Prvi susjed ima isto Zetor 7745 i vuče sa njim 757, oranje je odlično čak i u veoma nezgodnoj zemlji koji on obradjuje i zaoravanje je zadovoljavajuće no čujem da i on svoj planira prodati i uzeti neki obrtač ne jer je 757 loš već zbog veće slobode i mogućnosti koju oranje sa obrtačem nudi, npr. može cijela njiva da se ore na jednu stranu kako bi se tokom godina poravnala a to sa ravnjakom ne možemo (u stvari možemo ali bi morali da se vraćamo naprazno).Na osnovu tih iskustava sam zaključio da bi i za moj traktor optimala izbor bio 757 no, kao što sam rekao, skupi su i opet sam ograničen u tome kako mogu da orem.
 
Nazad
Vrh