Plug - osnovna tema

Mislim da je bolja opcija da brenerom proslicuje gornju rupu nego da stavlja tanji sraf.I na tom terenu,nemoze nista da se vidi trebao si na ravan beton da ga postavis,mozda bi se mnogo bolje videlo sta nije kako treba.
 
Svaka cast na radu i trudu :ppozdrav:
Super je sto si saznao sta je problem. E, sad, da li treba zadnji nosac "ispraviti", ili prednji vise "iskriviti" to ne bih mogao znati. Ali se secam da je neko postavio sliku (ako se dobro secam olt slavonca) kako ne ide plug u zemlju. A razlog je bio sto je nosac (prve brazde) bio mnogo "iskrivljen", pa je plaz bio "stariji" od raonika (vrh raonika se nalazio vislje od plaza), pa zato plug nije "hteo" u zemlju. To treba razmatrati: kako ce da stoji plug (pluzna tela) kad se namesti nosac (bilo ovako ili onako), i s ovim raonicima, i ako raonici budu vise potroseni usled koristenja.
 
Kada sam kupio plug, ako se dobro secam, rekao mi je prethodni vlasnik da je plug udaren kada se vozilo unazad. Udarac je nastao u zadnju glavu. Pri tom udaru je pukao jedan kraj zadnje daske i zavaren je neki drugi deo od neke druge daske tako da, posmatrajuci tu logiku, zadnja brazda jeste pojurila napred.
Ali ako ispravim zadnju nogu da bude kao prednja, da li ce onda plazovi lezati ravno oba u isto vreme ili ce biti pobodeni?
Evo slike takodje od danas. Na slici se vidi napred prva glava i pozadi druga zadnja glava kojoj je varen zadnji deo daske.


adult image
 
Ispravi zadnjeg da bude poboden ko prvi i nemaš problema. Ili ako ti se da šarafiti onda stavi nosač od prednjeg iza a od stražnjeg ispred.
77963937c863b09d40adf31f2dc6bc6f.jpg
80ebe0854013178d133a44b03d7c9cff.jpg

Čini mi se kao da se ovdje ne podudaraju mjere 100% iako to nije neki problem. Na jednoj slici se vidi kako je metar gurnut do špice dok je na drugoj zakačen sa druge strane lemeša. To bi moglo značiti da je stražnji malo zakrenut (ne mora biti).
 
Marko ima rešenja ako rasturiš još jednog kvernelanda i uporediš tvoje noge i tog drugog tačno ćeš znati koja kod tebe ne stoji dobro :osmeh:
 
Da smo što mislim da ovo nije Markov plug nego baš taj kojeg sam prodao njegovom drugaru, jer je on bio udaren i varen na drugoj glavi.
 
Ovo je moj plug i muci me dugo. Radoslave, pa kako ne vidis da je ovde ubaceno drugo parce daske od nekog drugog pluga. Tvoj je bio samo zavaren. Cak se ovde kod mene vidi da sam stavio dva srafa jer su na tom mestu bile dve rupe koje su me nervirale.
A inace, trebalo bi uporediti sa nekom nogom koja je 100% fabricki prava. Kako ja Radoslave da znam da i tvoj bivsi kverneland nije nekada udaran i napred. Ipak mu nisi vlasnik ceo zivot :)
A van toga, ovo je IMT 756.25 tj IMT ram i noga a Kverneland su samo glave tako da ne moram da poredim noge sa drugim Kvernelandom vec bilo kojim IMT VK.

p.s. Sada razmisljam da li si mi ti rekao da je tvoj bivsi plug udaren dok se traktor kretao unazad, ili je tu pricu meni ispricao covek od koga sam kupio ovaj moj... nije ni bitno.

Najbolje bi bilo da uporedim sa nekom novom nogom i da obe ove moje podesim po njoj.
Mozda je dobro resenje da posaljem brzom postom obe noge nasem clanu Mirku iz Sapca. On ove poslove svakodnevno obavlja.
 
Kakvi su Ott plugovi dvobrazni obrtači? Vidim da polovni imaju dosta povoljne cene? Da li ima delova za njih kod nas?
 
Na slikama se vidi da su ti vrhovi raonika pojedeni i pobegli unutra u odnosu na plaz, to ti je dovoljno da plug bezi u jednu stranu.
 
Ne bjezu i stranu, nego nece u dubinu...

Velika je greska sto ljudi misle da plaz MORA butu donjom ivicom u kontaktu sa zemljom i da plaz odredjuje dubinu oranja i nista vise. POGRESNO. Plaz mora biti vislji od spica raonika kako bi plug htio potonuti u zemlju a uloga plaa je ta da kontrora bocne sile koje se desavaju prilikom odgrtanja i okretanja zemlje preko daske pluga (efekt ralice). Kako plug ne bi bjezao u neorano, plazovi se naslanjaju na zid neoranog zemljista i tako drze plug u pravcu. Ako je na ravnoj podlozi plaz u kontaktu sa zemljom, ili su to raonici pojedeni previse ili ti je nesto pomotano na plugu.

Kod mene na 754 su plazovi u zraku kad je plug otkopcan, tako je bilo i na bivsem 755 i to je normalna pojava tako da je kod marka 100% pomotana zadnja "noga" na plugu i zato mu i plug nece u zemlju jer je plaz "stariji" od vrha raonika i plug se "vozi" na plazu a ne bi trebao.
 
Evo neka slika

pozdrav svima, citam i ovaj forum i komsiski i jutub i ne uspevam da ustelujem plug i odradim oranje bas kao sto bih voleo,
koristim ursusa 355 i imt 755.2 niski klirens
problemi su sledeci, traktor vuce ovaj plug i blago bezi u oranje i ne cisti lepo dno brazde pored toga sto se obrusavaju grudve sa druge brazde i padaju na dno hoce i grudve sa zida brazde da upadaju na dno brazde pa posle gazim tu zemlju pri tome gore kad se pogleda brazde su lepo slozene i iste velicine bar mi se cini, sam pocetak agregatiranja neznam da odradim razmak izmedju tockova mi je 103,5 cm. a sirina pheumatika 35 cm. duzina izmedju spiceva prvog i drugog raonika je 70 cm. koliki je idealni razmak tockova kod mog traktora? svasta sam probo desetine puta silazi podesavaj krene da odseca zid i da dno bude malo cistije onda poveca prvu brazdu pomerim za dva zuba rucicu druga brazda zatrpava prvu i nikako sve idealno da bude.. ili je do zemlje ovi sto su sad orali blizu mene ni kod njih nije bas cisto dno nisam do sad imao iskustva sa oranjem osim kad sam probo pre jedno petnaest godina i tad krenem ja gas u patos kad je ursus izbacio iz brzine kad nisam izleteo sa traktora sreca pa sam naleteo na volan :)

slike https://drive.google.com/file/d/12I03lYktxXDRHqwjopVz22Avbn01FhKUFQ/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1FSi5FXPf-yWuAjsTctG2UiLZpLcYm0NjYA/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1d-BYu1iItEjwXNQ13lrpI88BpEcI6whGHg/view?usp=sharing

nece drukcije ili neznam
 
Poslednja izmena:
Ma Milane dobro je to oranje ,mozes zbog ti grudvi malo eksperimentisati sa crtalom.santimetar dva spustiti i malo ga zakositi prema levo.nevedi sa bas dobro al vredi probati.
 
Ne bjezu i stranu, nego nece u dubinu...

Velika je greska sto ljudi misle da plaz MORA butu donjom ivicom u kontaktu sa zemljom i da plaz odredjuje dubinu oranja i nista vise. POGRESNO. Plaz mora biti vislji od spica raonika kako bi plug htio potonuti u zemlju a uloga plaa je ta da kontrora bocne sile koje se desavaju prilikom odgrtanja i okretanja zemlje preko daske pluga (efekt ralice). Kako plug ne bi bjezao u neorano, plazovi se naslanjaju na zid neoranog zemljista i tako drze plug u pravcu. Ako je na ravnoj podlozi plaz u kontaktu sa zemljom, ili su to raonici pojedeni previse ili ti je nesto pomotano na plugu.

Kod mene na 754 su plazovi u zraku kad je plug otkopcan, tako je bilo i na bivsem 755 i to je normalna pojava tako da je kod marka 100% pomotana zadnja "noga" na plugu i zato mu i plug nece u zemlju jer je plaz "stariji" od vrha raonika i plug se "vozi" na plazu a ne bi trebao.
A kako treba da stoji peta plaza u odnosu na raonik?
 
ja napiso na betonu da slikas. :osmeh:
PS kakvi su ovo varovi na ramu kod zadnje noge? cini mi se previse pomjereno naprijed?
 
A kako treba da stoji peta plaza u odnosu na raonik?

Koji plug osim IMT-a i nekih tamo starijih uopce ima petu plaza??

Ja imam 754 s kverneland glavama i nema petu, imam i s vogel glavama takodjer nema petu plaza, kao ni leopard sto nema...

Peta jednostavno nema neku jaku ulogu. Ako se peta "vozi" po dnu brazde, to bi znacilo da je u istoj ravnini s raonikom (bitan je vrh raonika jer se vrh i peta voze po istom pravcu). Ako su u istoj ravnini to znaci da ce plug teze propadati u zemlju.

Uloga plaza je objasnjena i koja je njegova uloga. Peta znam da je zamisljena da odrzava radnu dubinu pluga ali nikako da ju u mom orackom stazu nateram da se vozi po zemlji i da ono sto iza pluga ostaje lici na oranje. Raonik mora po visini biti stariji od kompletnog plaza ukljucujuc i petu.
 
Kolege dajte savet dali ove raonike da skinem i odnesem kod nekog kovača na kovanje i navaranje ili da slušam savete ljudi koji prodaju plugove da netreba ništa dirati dog se potpuno neistroše, do sada sam sa njima uzorao oko 550 kj na oko 500 kj sam preokrenuo one špiceve napred jel su se istrošili. Plug dobro ide u zemlju, i dosta lako ga traktor vuče mada moje je mišljenje da bi još lakše išao da su oštrije, šta vi mislite ?
20151101_091103-42a024.jpg
[/URL][/IMG]
20151101_091118-32a6dd.jpg
[/URL][/IMG]
20151101_091000-3eef3b.jpg
[/URL][/IMG]
 
Ne bjezu i stranu, nego nece u dubinu...

Velika je greska sto ljudi misle da plaz MORA butu donjom ivicom u kontaktu sa zemljom i da plaz odredjuje dubinu oranja i nista vise. POGRESNO. Plaz mora biti vislji od spica raonika kako bi plug htio potonuti u zemlju a uloga plaa je ta da kontrora bocne sile koje se desavaju prilikom odgrtanja i okretanja zemlje preko daske pluga (efekt ralice). Kako plug ne bi bjezao u neorano, plazovi se naslanjaju na zid neoranog zemljista i tako drze plug u pravcu. Ako je na ravnoj podlozi plaz u kontaktu sa zemljom, ili su to raonici pojedeni previse ili ti je nesto pomotano na plugu.

Kod mene na 754 su plazovi u zraku kad je plug otkopcan, tako je bilo i na bivsem 755 i to je normalna pojava tako da je kod marka 100% pomotana zadnja "noga" na plugu i zato mu i plug nece u zemlju jer je plaz "stariji" od vrha raonika i plug se "vozi" na plazu a ne bi trebao.

Znaci da zadnju nogu ispravim da bude kao prva noga i to bi bilo to?
 
Mikulas: Ja ne bih dirao nista dok god mozes fino i lako orati. TO su najvjerovatnije original raonici za taj plug a ne neka mala privreda koja se mora stalno pokivati. Najvjerovatnije nije obican celik, nego neki hardox ili mangan a to kad se jednom iskuje vise nije to jer proizvodjaci plugova imaju kud i kamo napredniju tehniku kaljenja od bilo kojeg kovaca iz male privrede. Nikad vise to nece biti taj raonik kad ga jednom otkujes. Po meni ih teraj dok god se ne potrose i kad dodje vrijeme za zamjenu trazi originalne iste takve raonike, neces pozaliti i da das 200€za 4 raonika, kad ce te sluziti jos 5-6 sezona bez brige.

Marko: Ako se mene pita, to je TO. Ako imas zbilja u blizini takav isti plug, ne bilo ti lijeno njega zakopcati pa probati orati da vidis kako se ponasa on s tvojim traktorom, kako stoji kad se otkopca i tako dalje. Ako imas volje zamjeni nogama mjesta posto je prednji plaz mnogo kraci od zadnjeg, manje ce to "nabadanje" doci do izrazaja, mozda bude radilo tako dobro pa ne budes nista morao dirati.

Ako nogu budes nosio na ravnanje, NIKAKO ju ne daj grijati. Na hladno je smotana na hladno ce se i ispraviti, jednom kad ju zagrijes, gotovo je. Vidio sam sta se desava s IMT plugom koji je izgorio skupa sa supom, to imt 539 u lakoj zemlji mota kao da je plasticni...
 
Nazad
Vrh