Plug - osnovna tema

Trebas dvosmjerni cilindar dovoljnog hoda, i na njega se treba staviti poseban ventil koji ce mu okretati smijer ulja (u okretanju pluga rucku drzis u jednom polozaju, ne moras "hvatati" plug kad bude na vagi. a ta "kocka" na cilindru sluzi jos kao i blok ventil da se plug ne bi malo po malo sam od sebe okretao u radu a samim time ce hidraulicna crijeva i razvodnik na traktoru biti rastereceni u radu...

Mozes ti staviti i obican dvoradni cilindar na plug, ali to je samo pola posla odradjeno...
 
Nemam pojma ali imam recimo primjer iz moje okoline... Kolega ima jako uredan plug okretac eberhardt i pokvarila mu se ta kocka na cilindru i stavio je dva direktna crijeva na cilindar za okretanje pluga i sad taj plug prodaje takav kakav je a sebi ja kupio noviji, bolji, jaci, nebitno...

Uglavnom, uredan plug prodaje u POLA cjene koliko drugi po oglasima traze za iste takve plugove...

Ako imate volje za "hvatanjem" pluga u sred okretanja dok je na vagi, cimanjem rucke naprijed-nazad, makar na cilindar treba biti ugradjen blok ventil toliko da crijeva ne trpe pritisak koji ce plug vrsiti posredstvom cilindra.

U sustini cilindar s blok ventilom imate u naj banalnijem primjeru hidraulicne TOP-LINK poluge. Bez blok ventila poluga popusta tokom rada i stalno se mora vrsiti korekcija polozaja iste...
 
Kako sam razumeo ili ga ostaviti na rucno okretanje ili postaviti sve kako treba pa koliko kosta neka kosta.Jer hvatati plug pri okretanju nije kombinacija na koju se treba osloniti.
 
Gledaj, sto se "hvatanja" pluga tice, postoje stariji okretaci s jednoradnim hidraulicnim cilindrom koji su cilindar skupljali kad na razvodniku u kabini rasteretis pritisak Uz pomoc same tezine pluga te opruga na samom cilindru. Kad u sred okretanja plug prebaci teziste, das pritisak ulja, cilindar se ispruzi i plug je okrenut.

Tako su godinama radili plugovi a radi ih dosta i dan danas tako tako da mislim da je uz malo zivaca moguce "uhvatiti" plug na pol okretanja samo moja preporuka bi bila da se stavi blok ventil na taj cilindar toliko da crijeva i razvodnik traktora ne trpe teret tokom oranja.
 
Ma nije mali to je felga dvanaestica od fice.Pa i na drugom plugu je felga od spaceka pa nikad nije propala u zemlju niti je nakupila ikad blato na sebe.Ma cas ja metnem drugi tocak kad imam glavcinu imam ja felfi do 16ica od sorte
 
Ma nije mali to je felga dvanaestica od fice.Pa i na drugom plugu je felga od spaceka pa nikad nije propala u zemlju niti je nakupila ikad blato na sebe.Ma cas ja metnem drugi tocak kad imam glavcinu imam ja felfi do 16ica od sorte

MA de mali kpirni tocak.. Pogledaj moj to se zove mali kopirni tocak.. :haha:
 
što veći točak to bolje prati teren i plug bolje radi,ja sam stavio točak sa gumom 13-icom i mog vam reći da super obavlja svoj posao,ima još jednu prednost u odnosu na metalni toje da guma non stop radi pa ne dozvoljava blatu da se nakupi na nj u
 
Ma nemam sta da se ljutim.Takva je kakva je za sada nisam imao vise materijala i to je to sta hocu reci uzeli mi vozacku murijasi i nemam kako da odem do grada i onda sam iskoristio ono sto sam imao.Nije slaba a ako vec budem morao da prepravljam onda cu da skarabudzim nesto drugacije jer mi ionako vracanje iste ako budem morao da premicem nece piti vodu ici ce sve nize i nize tako da ce onda drugi sistem da se radi.A ako bude plug isao kako planiram ostaje kako jeste i to mu je od mene.Izgubih oci dobih tuberkulozu u garazi
 
pozdrav,dali je vec neko menjao daske na imt 14 -ici na neke druge daske,koje lepse zaoravaju (bez vecih prepravki) ???
 
Danas priveo kraju generalni remont pluga, nestalo mi elektroda i brusne ploče da završim.

2m2cgew.jpg


2vih5ie.jpg


2vih5ie.jpg


69oy2e.jpg


30x7hxe.jpg


2aep9av.jpg


- - - - - - - - - -

2ahd5c1.jpg


riri1s.jpg


b5k19d.jpg


aonfxt.jpg


25gqmp4.jpg


Napravio sam nove raonike od gibnja koji je prethodno žaren kako bi zavarivanje teklo bez problema. Daske su dobile povišenje od 50mm od trake od Č.0361 (konstrukcioni čelik opšte namjene) debljine 6mm. Takodje sam izadio i deflektora, takodje od gibnja ali on nije žaren. Tu sam morao da prekinem radove, sve je ukrojeno i zaheftano, nestalo mi elektroda da sve to zavarim kako treba i posle da obrusim oštre ivice i naoštrim raonike. Plug je dobio i proširenje tako da sada ima zahvat od 2x33cm i ojačanja na nosaču zadnjeg plužnog tijela (ukrute) pošto će ga vući isključivo Zetor 7045.

Ukupni troškovi za materijal iznose 25 Eura.
 
Točak je originalni, nisam ga ja pravio. Savršeno održava dubinu na mjestu na kojem stoji, Švabe su to konstruisale. Evo stara slika sa strane da vidiš kako to izgleda. Imam i snimak u radu


2r3i7nl.jpg
 
Nazad
Vrh