Plug - osnovna tema

Hmm, zanimljivo... 752 je koliko znam proizvod firme LEMIND, posto je IMT u FOP-u radio 610 seriju plugova. 610.10 je 16-18" to je sigurno a da su u Leskovcu na takvu ramu stavljali "malu" glavu i da je to bio plug zahvata 12-14"...

Ko ce ga vise znati, ima svakojakih plugova koji su iz 3-4 tvornice izlazili pod razno raznim imenima i oznakama. Naj bolje da vidis plug u zivo i ako je raonik s 4 sarafa to je velika glava a ako je s 3 radi se o maloj glavi i tu je sva mudrost. Moja preporuka svakako velika glava.
 
Bobo, ovo sam printcreen-ovao iz kataloga o imt plugovima. Ako ti treba ovaj katalog, imam ga u PDF-u, pa mogu da ti posaljem preko maila.
Po nekoj logici, ako je raonik sa 3 rupe i ima malu dasku, onda bi trebalo da bude bar 14''. A sa velikom daskom 16''. Drugim recima, fabrika je napravila varijantu da, ukoliko traktor ne moze da buce 2x10", da vlasnik kupi jednobrazni plug.


image hosting
 
Planiram da kupim jednobrazni plug. Izorao bih livadu 75 ari sto je bas pod nagibom, a obzirom da su generalno jeftini, uzeo bih jedan da ne mucim traktor i sebe.
Koje sve varijante ovih jednobraznih plugova postoje i do koje dubine mogu da oru?

752 bi trebalo da ima radni zahvat 35cm ili 40cm? Negde sam procitao da 757, (za koji se zna da hvata 2x35cm) i 752 imaju ista radna tela, ali drugaciji radni zavat.

Da li sam u pravu?

Ja sam lani kupio 610.10 originalni, za 160€.
Prezadovoljan sam.
 
Salji kako god znas taj PDF ;)

A sto se tice daski na IMT plugovima, u originalu su "male" daske namjenjene za zahvate 12" i 14" dok su velike za 16" i 18"... Bas sam se nekidan s Bubu dopisivao i on na trobraznjaku 14" ima iste glave kao i ja na dvobraznjaku 12" pricam o kverneland glavama... isto tako se glave sa 756 pluga mogu montirati na 757 ramu i dobije se pravo dobar 2x14" plug za plica oranja.

Clan Montoya je mjerio i usporedjivao malu i veliku glavu nakon tog naseg dopisivanja i izmjerio je minimalne razlike u visini i duljini razlicitih glava. samo sto visoka masivna rama pa se cini da su na 757 puno vece glave.

Tako da mala glava bez problema ore i 14" zahvat a velika vadi 16 i 18 samo tako... Sve ovisi o traktoru koji vuce plug... samo sto velika glava moze orati dublje od male.
 
Poz svima,eto da i ja nesto malo dodajem ovoj temi:ja nisam veliki proizvodjac,pa kod mene nazalost ne ide tako ima se,moze se pre ide snalazi se kako mozes :osmeh: Imali smo malog niskog dvobrazdnog olt pluga (kao sto je na slici 1,samo bez ikakvih dodataka) samo sto nismo bili bas najodusevljeni sa njegovom radom,pa smo sa vremenom na vreme uradili neke korekcije:prvo smo povisili klirens,pa je cale dobio dzabe druge daske (pretpostavljam da je olt isto,jer je fabricki plavi) drugacijeg izgleda,pa je to montirao,pa smo se dokopali jednog crtala (po boji mislim da je imt) kao i dva deflektora i eto sta smo iskombinovali od svega ovoga.Danas je sve sastavljeno,samo jos jedan tocak da nadjemo za visinu i mislim da ce biti sve ok :osmeh:
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Hmm, zanimljivo... 752 je koliko znam proizvod firme LEMIND, posto je IMT u FOP-u radio 610 seriju plugova. 610.10 je 16-18" to je sigurno a da su u Leskovcu na takvu ramu stavljali "malu" glavu i da je to bio plug zahvata 12-14"...

Ko ce ga vise znati, ima svakojakih plugova koji su iz 3-4 tvornice izlazili pod razno raznim imenima i oznakama. Naj bolje da vidis plug u zivo i ako je raonik s 4 sarafa to je velika glava a ako je s 3 radi se o maloj glavi i tu je sva mudrost. Moja preporuka svakako velika glava.

Moj susjed ima 752 plug i ima velike lemeše sa četiri šarafa kao i 757. Vuče ga s 533
 
Isao sam danas da gledam jedan. U pitanju je posavac 1,40.
Vlasnik kaze da nema snagu imt 533 da ga vuce, i da je kupio drugi jednobrazni. Stvarno ima na imanju oba.

Ovaj sto bi prodao, kaze da je kao nov tj jako malo radio. Trazio 150e, i naravno nasli se na 100e ukoliko odlucim da ga kupim.

Evo slika, pa ako neko zna, neka kaze misljenje o ovom plugu.


image upload no compression

image upload with preview

screencast

windows screenshot


screenshot windows 7

A evo pluga koji je takodje kupio da bi mogao da ore sa fergusonom


image upload no compression

screen shot windows 7
 
OLT posavac je pravo dobar plug i za 100€ mislim da bi ga trebao uzeti. Ne cini se kao da je puno orao. ovaj sto je uzeo onaj drugi plug da ore s 533 ni ne zna koliku je gresku napravio... sa fiksnom osovinom nema oranja, dok ju rasarafa, dok ju namjesti, radit ce fino dok dodje na drugu njivu, opet problemi... imao sam plug s takvom ramom i napatio sam se ziv dok mu nisam ugradio rucku. S ruckom je sasvim druga pjesma...
 
nasao sam ovakav olt plug http://prntscr.com/2lvkb1 na plocici pise 2x30 mnogo lici na imt756 cak su ga i u crveno ofarbali interesuje me kako bi ga vukao imt 560 sremska zemlja surcin,i dali je jaka cena 350e plug je u odlicnom stanju,molim drage mi forumase za odgovor i savet posto sam nov u ovom poslu
 
Hehe, moja slika komsijinog pluga ;)

OLT posavac je dobar plug... ljudi navikli da je IMT navikan kao odlican pa se OLT plugovi bas i ne prodaju kao i IMT ne zna mi nitko objasniti zasto. Cak i moj susjed zeli prodati ovaj OLT sa slike i kupiti imt 755 ja ga odgovaram al ne slusa on mene...

350€ ako je 2x30 nije jaka cjena i 560 mora vuci taj plug da se i ne oznoji...
 
jedino me buni kod tog posavca cini mi se da je veci rastojanje izmedju pluznih tela nego kod 756,oticu da ga slikam ovih dana pa cu objaviti slike da vidite o cemu je rec,danas nisam imo ni metar ni telefon kod sebe kad sam ga gledo
 
Isto je to kao 755.Ima malo razlike oko vratila ,zatim ima one podmetače pokraj plaza pa ispod raonika ,malo je tanji lim što drži nosače glava pa su ga neki izmotali ,ali motali su ina IMT-u.
 
Varas se kolega... daske i raonici su pod TOTALNO drugacijim uglom u odnosu na IMt i daske su povijenije na krajevima i "otvorenije" pa bolje okrece i lakse se vuce nego IMT... Na oko je to jedno te isto ali u praksi se razlika stvarno vidi. Daske ne pasu s jednog na drugi, kao ni plazovi. na 10" OLT pase raonik od 12" IMT pluga, sto pokazuje koliko su glave pod "povoljnijim" uglom na pravac kretanja.

Zaboravio sam napisati rijec dvije o kvaliteti materijala koje OLT koristi... nosac za deflektor sam grijao i tukao cekicem od 3 kiel dobrih 10 minuta da ga izravnam i da ga primjenim na drugo mjesto. U ratu je u komsijin plug ispucan metak u dasku i nije pukla, pozna se samo gdje se zrno bilo zaglavilo. Plug je star ko sveti Petar i jos malo stariji a ne pozna se na njemu da je orao a moj 755 iz istog godista je prodan totalno razglavljen i potrosen. Zadnji plaz na komsijinom OLT je sirok ko dva na IMT-u i cak se ni na njemu ne pozna da je radio, dok je moj na peti imao rupu kroz koju se vidjelo...
 
OLT posavac je pravo dobar plug i za 100€ mislim da bi ga trebao uzeti. Ne cini se kao da je puno orao.
Ok, onda. Ako je tako, najverovatnije cu ga pazariti. Stvarno se cini da je malo radio. Kaze da preko 15 godina stoji tu gde je. Istu tu pricu mi je i pricao pre 3-4 godine, i pokazao mi je iz daleka kako ga je izdvojio sa okucnice na njivu da mu ne smeta. Dok sam gledao oglase, setim se ove price, odem kod coveka, a plug na istom mestu kao i pre neku godinu :)
Rekao je da ima pistolj za farbanje, i da moze da ga ofarba, samo da kupim farbu i antirost. Imace tu malo zezanja obzirom da je zaribao tj ne moze rucica da se mrda.
 
markokg natopis sa naftom ona mesta gde bi trebalo da se okrece ta rucica,okrenes ceo plug da sto vise moze da ostane nafta na tom mestu,ostavljas jedan dan da radi,pa probaj posle.Ako ne pomaze ostaje grejanje ali ja ti preporucujem da svakako prvo probaj sa naftom,ja sam neke slucajeve vec spasio tako a kosta cca 1dl nafte....
 
Ma lako ce to da se razradi. Verovatno moze i sa wd 40 sprejom.
Nego, sta sa ovolikom rdjom da radim? Jel je dovoljno preci sa antirostom, pa onda prebrisati i farbati, ili posle antirosta mora jos nesto, pa osnovna i zavrsna boja?
 
Nazad
Vrh