Plug - osnovna tema

Ja tako sa lošim raonicima nisam mogao da pustim uzglavnicu-kupim par novih samooštrećih i da vidiš koja razlika.ide kao u sir.
 
Ko zeli demonstraciju tu sam uvek moze da dodje,zakacujem bilo koji plug(a imam ih dosta) i krecem ,mnogima sam pomogao da nebi bezveze kupovali plugove i bacali stare.

- - - - - - - - - -

Ja tako sa lošim raonicima nisam mogao da pustim uzglavnicu-kupim par novih samooštrećih i da vidiš koja razlika.ide kao u sir.
To je tacno,nema tu sta da se kaze,novo je novo.
 
ma daleko smo za demonstraciju. mi bi bili zadovoljni i stručnim objašnjenjem zasto ide bolje kada su ručice spuštene do kraja?

sva druga podešavanja mogu da prihvatim i probam. meni pomogne navijanje vretena na desnoj poluzi jer tako navijem plug da ide vrhom prvo u zemlju a ne petom raonika i naravno skraćivanje toplinga sto kaže zoran.samo to sve treba usaglasiti dobro
ima još jedna fora a to je izvlačenje čeone brazde popreko ka sredini njive. to bi u mnogome pomoglo da plug ide odmah na željenu dubinu. to stoji u svim knjigama i literaturi ali retko ko to koristi od nas
 
Jesi li kad probao kad nece u zemlju da spustis oba kvadranta dole(ali skroz do samog kraja) pa onda da nastavis?

- - - - - - - - - -

Evo bas skoro nas clan sa foruma Dejan Americ je imao problem da nece plug u zemlju dovoljno pa me je pitao da kupi drugi plug od mene.Ja sam rekao za kvadrante i on je probao.Kaze ide plug do kine nemoze ga traktor vuci,ali sada radi radnju plug.
 
mnogo ljudi ore držeci graničnik na okrugloj ručici i sa njom regulišu dubinu oranja i uopšte ne koriste ručicu za regulaciju vuče(kockastu).mogu da se kladim da dosta tih ljudi i nezna čemu ta ručica služi.čak i kipuju okruglom iako je jasno opisan postupak kod rada sa priključcima sa spoljnom hidraulikom.
e kad on ore držeći hidraulik na okrugloj a kockasta mu je podignuta onda ima uticaj na maksimalnu dubinu ta kockasta ma koliko spustao okruglu plug neće u zemlju.i onda mrdne malo kockastu i on ode.ali u tom slučaju nema plivajući hidraulik nego fiksni kao kod rakovica starih
imt ima jednosmerni klip(ovi manji o kojima pričamo) gde klipnjača i klip i nisu kruto povezani već samo naležu jedan u drugi kao zglob u čašicu tako da o nekom pritiskanju nema govora a i ulje je samo sa jedne strane klipa i samo gura a u dugu stranu slobodan pad.

a ja kad postavim okruglu na fast, i kockom mu odredim dubinu 30cm, njemu je i prvih 2 metra sasvim svejedno jel kocka na pola ili do kraja spustena.poluge imaju isti slobodan pad do tih 30 cm dubine i ništa ih niti zadržava niti gura

i naravno da sam probao i spuštanje i podizanje i sve moguće položaje i ručica i poluga i toplinga i zahvata da bih našao šta mi najviše odgovara
 
Zar se nakon ovolko godina foruma još raspravlja o imt hidraulici i plivajućem hodu ? IMT ima stvarno super riješeno upravljanje hidraulikom to se mora priznati , i mora se znati da u svim položajima hidraulika ima uticaja na puštanje poluga osim u totalno raspuštenom , i to je najčešći razlog što plug neće odma u zemlju , često više nego loši raonici. Mi na Maseima imamo jedno dugmence koje totalno isključuje kontrolu hidraulike za vrijeme dok se drži i poluge slobodno padaju . Tu se može vidjeti uloga kontrole hidraulike jer dok se drži to dugme plug ide odma u zemlju ko lud kakvi god da su raonici , a naravno da nema nikakvog pritiskanja poluga nadole.
 
Kod hidraulike na imt traktorima što kaže pešut je bitno da okrugla ručica stoji na fast (brzo reagovanje) a sa kockastim se određuje dubina oranja i samim tim i vuča traktora.
 
Od 2014-te Amazone počinje sa proizvodnjom plugova.:bravo:

Eyecatcher_GO-2014_02.jpg
 
Kod hidraulike na imt traktorima što kaže pešut je bitno da okrugla ručica stoji na fast (brzo reagovanje) a sa kockastim se određuje dubina oranja i samim tim i vuča traktora.
Sto kaze Sojic"pa to sam i kazo"da sa kockastim se odredjuje dubina oranja,tj.da kad se spustaju ka dole skroz tad plug ima mogucnost maksimalnog potanjanja sto ne mora da se radi kad je zemlja laka i dobri raonici,nema potrebe ali posto se pricalo o ekstremnim uslovima kad nema raonika i zemlja je strasna tad ova prica stupa na snagu.Ali...ovo jako malo vozaca IMT traktora zna,kod mene u selu mozda 5%,sve koje sam pitao cemu sluze kvadranti rekli su ili za kipovanje ili za brze podizanje hidraulika i vecina kvadrante drzi skoro pa do kraja gore.
 
Ama ovo jednostavno nije tačno!!!

Možeš ti spustiti sve ručice skroz dole, ako su raonici loši a zemlja ugažena i tvrda, pojedini plugovi (npr. Leopard) uopšte neće hteti u zemlju. Jednostavno, ako raonik sam po sebi ne uvuče plug u zemlju, IMT-ov hidraulik ga sigurno neće porinuti ma gde bile postavljene ručice!
 
Da se i ja nadovezem na pricu,ako su losi raonici mogu biti obe ruckice do kraja i nece hteti u zemlju,imao sam prilike da se uverim,orao sam kod kuma i bili su bas dobri uslovi za oranje i raonici su vec bili pri kraju trebali su ici na klepanje kod kovaca i jos je uzorano oko 15 jutara i zadnji par jutara izbacuje plug pa nece da sa pocetka udje u zemlju,ali nekako se zavrsilona na misice,i igrom slucaja plug ostane kod kuma i njemu ostala basta da se uzore i on je sa belarusom i prisilnom hidraulikom jedva ali jedva na nekih 15cm dubine uspeo da postigne radnu dubinu. A kad sam odneo raonike kod kovaca da ih sredi na pola metra je vec plug na radnoj dubini,a da gurnem male ruckice skroz dole kao kad su raonici tupi traktor se samo ukopa koiko plug ode duboko.
 
@Mirko 015
Nisam nikog mislio da uvredim ili podcenim samo sam izneo svoje mišljenje u vezi lošijih raonika i oko polozaja malih ručkica kad plug nece u zemlju. Evo sad imam hudjikove raonike sa izmenjivim kljunom i sa malim ručkama svaki 1mm-2mm kad gurnem prema dole plug ide 1cm dublje,dok sa losim raonicima sa malim ruckama guram po 2cm prema dole mozda ode 1cm dubine.
 
Kako vi tvrdite ispade da ako imate nove raonike, kockaste rucice mogu da stoje u najvisoj tacki a plug ce da ide u zemlju.
 
Ala ovde neko lupa gluposti i ako se ovako nastavi biće poruke izbrisane, a neki će dobiti godišnji odmor.Zato povedite računa o pisanju postova jer nije u redu pogrešno učiti ljude, a tvrditi da ste u pravu!!
 
Nazad
Vrh