Plug - osnovna tema

plug-okretac-slika-19739756.jpg




plug-okretac-slika-19739758.jpg




Dobar domaći proizvod.
 
Danas slikao kod drugara,odbacio je nosače na Vogel-Noot rešetkaste daske.Kaže fabrički su jako blizu nosači i hoće da zaguši.

img3158.jpg

img3159.jpg

img3160.jpg

img3161.jpg
 
Ima logike. Sad i ako pođe neki otpad između traka teže će se upecati .Ja glasam da.:bravo:
 
Mi nismo imali problema s tim nosacom na resetkastoj dasci, jeste da je samo 5 6 cm odmaknut, ali sve je prolazilo.
 
Dajte prijedloge za modifikaciju pluga. Plug je isti ovakav:

4hdoxz.jpg


a cilj mi je povećanje zahvata na 2x30 ili 2x35, sad je 2x25. Koji bi način bio najbolji za to i šta bi trebalo raditi sa raonika pošto će vjerovatno biti kratki za neko značajnije povećanje zahvata? Ram bi se takodje pojačavao. PLug mi je stvarno u odličnom stanju, daske, raonici, točak sam mu napravio jesenas. Mislio sam da ga ojačam i povećam za Zetora ako je to moguće tako da ne kupujem još jedan plug badava.
 
To sam prvo i htio da radim al kod mene ima mnogo brda i dosta se ore i uzbrdo (al krvnički nagib) tako da sumnjam da bih mogao da vučem 3x25 a da ne patim traktor, 75cm je ipak dosta a i zemlja je teška, posebno na tim parcelama sa nagibom.
 
Prodas, pa se zabavljas kupujuci drugi do jeseni.:osmeh:
Ako se ne varam imas vise plugova, prodas par i kupis jedan dobar.
 
Ne orem na manje od 30cm. Da orem na 20cm ne bih ni klip kukuruza imao. Zemljište mi je vrlo nezgodno na tim nagetim parcelama, ako se ne uzore što je dublje moguće kukuruz nema šanse da preživi ljeto.

Jesenas smo orali sa ovim plugom od 2x25cm zahvata i sa Eberhardt-om od isto 2x25 i Zetoru je stvarno prelako sa njima, premali je to zahvat za njeg pa mislim da imam i gubitak u vremenu i gorivu jer mi je učinak nešto manji. Stoga sam mislio da proširim plug na 2x14" tj. za 2" ili 5cm po brazdi pa bi se tako bolje uklapao sa traktorom. Inače, čak i da kupujem traktor ne bih uzimao ni 2x16" jer mi je jednom orano uslužno sa takvim plugom i nikad više to ne bih pustio na njivu. Brazde budu ogromne, posle je ubisto obradjivati to čak i kad izmrzne. Zamisli kad se uzore sa 2x40cm zahvata i na 30cm dubine a zemljište je većim dijelom ilovača?Prije par godina mi je uslužno orano sa Renault od 75KS i prednjom vučom sa 2x14" i oranje je bilo savršeno pa mi je zbog toga taj upravo taj zahvat i cilj.
 
Dajte prijedloge za modifikaciju pluga. Plug je isti ovakav:

4hdoxz.jpg


a cilj mi je povećanje zahvata na 2x30 ili 2x35, sad je 2x25. Koji bi način bio najbolji za to i šta bi trebalo raditi sa raonika pošto će vjerovatno biti kratki za neko značajnije povećanje zahvata? Ram bi se takodje pojačavao. PLug mi je stvarno u odličnom stanju, daske, raonici, točak sam mu napravio jesenas. Mislio sam da ga ojačam i povećam za Zetora ako je to moguće tako da ne kupujem još jedan plug badava.

ovaJ plug bi trebao da ima 2x30 ima isti takv kod mene u komsiluk orem godinama sa njim i sigurno znam da je 2x30 mozda postoje razlicite verzije taj plug kad ima dobre raonike ide ekctra lako
 
Komsija mi ima ovakav i dvobrazni i trobrazni... ne znam jesi li ikad probao ali pusti ga u zemlju dublje od 20cm i potegni dobrim traktorom, trazit ces daske po njivi... Jednostavno pre mekane su i pre uvinute i jednostavno geometrija daski je takva da nema sanse dublje od 25cm s njim ici a da njiva na nesto lici. do 20 idealno...

Ako ti ne treba, posto kazes da je u dobrom stanju kupuj bilo kakav 2x14" i teraj i uzbrdo i izbrdo kako ti srce zeli...

EDIT: ovo sto pises 30cm duboko s ovim plugom izvini ali ti ni malo ne vjerujem. Imao sam prilike orati s takvim plugom i za ovo sto sam napisao iznad garantiram.
 
Nevredi taj plug nikakvog truda .Imam tri kom.Dva zelena Batuje i jedan plavi OLT. On ti je širi od 25 cm.Jednoga držim skroz levo za odoravanje .Jednog sa zadnjom samo za prooravanje.To nemože zaorati nikakvu drlu.Odma zaglavi .A teži je vući od IMT 755 ako oreš 25 cm za 30 %.
 
Prodas, pa se zabavljas kupujuci drugi do jeseni.:osmeh:
Ako se ne varam imas vise plugova, prodas par i kupis jedan dobar.

Imam Eberhardt pomični od 2x10", ovaj Leskovački što hoću da ga modifikujem isto od 2x10" i Eberhard obrtač 2x10" a velikog Rabewerk 2x12" obrtač sam prodao jer me zamalo ubio kad je pao na mene. Eberhardt ne mogu da prodam jer mi je vrlo važan zbog pomjeranja pa mogu vrlo precizno da odoravam pored medja kako god hoću a da potom ne pokvarim istu. Mali obrtač 2x10" mi je isto važan jer sa njim mogu da udešavam neke parcele i orem ih na odredjenu stranu po potrebi. Ovaj što hoću da ga sredjuje kod nas u BiH ne vrijedi ni 200-250 eura iako je u savršenom stanju. Zbog toga mi je jednostavno šteta da ga praktično poklonim nekome a mislim da bih ga uz minimalna ulaganja mogao povećati taman za zetora.

@Bobo

Orali smo sa njim i sa Zetorom i sa IMT 539 jesenas baš duboko, nemam snimak nažalosti ali nije mi djelovalo kad da će da se polomi a ni oranje nije ružno. Jeste da se zemlja presipa preko daske ali ide.

@Spasoje

Znam da je ovakakv kakav jeste dosta "kilave" konstrukvije pa sam zbog toga i mislio da ga dosta ojačam, ram, daske otpozadi. Na otpadu uvijek može da se nadje dobrog materijala za ojačavanje, krajnji izgled mi ni najmanje nije važan.

I ja bih najradije kupio 756 ali su im cijene nenormalne, ispod 1000-1200KM nema šanse da se nadje nešto da je upotrebljivo i da mu nije odmah potreban generalni remont, sva tri ova da prodam ne mogu kupiti jedan IMT da valja.
 
Nazad
Vrh