Plug - osnovna tema

Znaci ono sto sam napisao je tacno da su original IMT plugovi nosili oznake 755 10" 756 12" 757 14" i 758 za 16",ostalo su radile druge firme po licenci i ima svakakvih oznaka.
 
Znaci ono sto sam napisao je tacno da su original IMT plugovi nosili oznake 755 10" 756 12" 757 14" i 758 za 16",ostalo su radile druge firme po licenci i ima svakakvih oznaka.
pa nije po licenci nego su tamo samo sklapani,recimo FOP Novi bečej i mislim da su tamo druge nalepnice samo lepljene na njih a ustvari je isti plug u pitanju
 
Ajmo ovako:

NA je u pravu 100%

IMT 755 - FOP 610.04 - 10"
IMT 756 - FOP 610.07 - 12"
IMT 757 - FOP 610.14 - 14"
IMT 758 - FOP 610.16 - 16"

Dal dvobrazni ili trobrazni, to je oznacavala oznaka ".20" za dvobrazni ili ".30" za trobrazni model pluga i koliko znamo da su pravljeni modeli ".25" i ".35" sto oznacava takodjer dvobrazni i trobrazni model plugova koji su nosili original kverneland glave. kod FOP plugova su oznake malo "prosarane" pa su trobraznjaci dobivali oznake iza tocke za broj vece (".15" i ".17")

FOP plugovi su po mnogocemu razliciti od IMT plugova i ljudi puno grijese kad kazu da je IMT i FOP jedno te isto, a to uopce nije istina. Kao prvo u FOP-u su se pravili plugovi samo visokog klirensa, rame su bile radjene od materijala s jacim stjenkama, koliko mi je poznato da ni daske nisu bile domace proizvodnje iako su imale isti oblik kao i daske na IMT plugovima.

Nisam imao priliku jos raditi s FOP plugom ali oni koji jesu tvrde da idu bolje u zemlju i da se lakse vuku nego IMT te da se IMT plug zna "otimati" na nagnutom terenu dok je FOP puno mirniji u brazdi. Ovo nemojte shvacati za ozbiljno jer ni ja u to ne vjerujem dok sam ne probam...


Koliko mi je poznato da 18" plug nikada nije izasao ni iz IMT-a ni iz FOP-a tako da... A mjerenje zahvata pluga je opet subjektivno, jer ovisi i gdje i kako se mjeri. Ako je oznaka bila 758, to je onda svakako bio 16" plug ako ga netko nije prepravljao, tj. prosirivao mu zahvat.
 
Poslednja izmena:
ja sam imao FOP 610.07 VK i imam 755 prepravljen na 756 ,FOP sam zamijenio za trobrazni jer mi je 756 bolje lezao na rakovici al je ovaj bolje zaoravo ostatke al mu brazda nije bila slozena kao kod 756 tako da je od mene otiso za 450€ a kupljen za 150€
 
@Bobo

Vidio sam na pijaci u Bijeljini nedavno ogroman IMT plug, zahvat je bio, bez šale, 50cm (mjerio sam). Prodavao ga je neki švercer na prikolici (plug je bilo veliki kao auto :) ) i bio je solidno proširen sa komadima debele pločevine, lemeši su bili produženi sa zadnje strane nekim materijalom (rekao bih gibnjem). Inače je bio u dosta lošem stanju sa vrlo pohabanim daskama i plazovima a ni lemeši nisu nešto, navarivani i prepravljani. Pitao sam prodavca sa čime je to čudo vučeno no nije mi znao reći, tvrdi da ga je dobio u nekoj zamjeni, ja za cijenu nisam ni pitao. Lično nisam vidio veći, visočiji, duži i širi IMT plug, ono čudo bi bezu problema zaoravalodrveće do 10cm prečnika. Mislim da ga traktor sa manje od 100KS nije mogao ni nosiit kako treba (strašno je visok) a kamoli orati sa njim. Prodavac nije dao da slikam jbga....
 
Prvi puta i cujem da su i postojali 18" IMT plugovi...

Zombie: Ima jedan u mom kraju sto je sam povisivao i prosirivao i produzivao IMT 757.20. Ne poznam covjeka, ali mi majstor koji je to radio za covjeka pricao. Ovaj valjda uzeo veci traktor, pa je bilo jeftinije prepraviti stari plug, nego uzimati novi. Majstor kaze da je strasno ogromno sto je ovaj od njega napravio...

Ima kod nas po oglasim cjelo cudo prosirivanih i produzivanih IMT plugova. Cak je jedan u mom selu prosorivao 755.20 ubacivanjem plocevine...

Svasta se narod sjeti ;)
 
Onda je moj bio prosirivan, mada nije delovao tako jer se nigde i nista nije razlikovalo. Kupio sam ga na licitaciji kao IMT 758 ali bez plocice o proizvodjacu, mada su na njemu svi srafovi bili sa Vitfortovim navojem. Sirina jedne brazde je bila 45cm.
 
Jesi li mjerio na rami razmak izmedju pluznih tjela ili si mjerio sirinu zahvata jedne brazde?

Ako si mjerio na gredi, moze biti da ti se negdje potkrala pogreska pa da si mjerio na krivim mjestima, a ako si mjerio zahvat jednog pluznog tjela tu si mogao takodjer pogrijesiti, jer npr na imt 755 pasu lemesi od 756 i ja imam takav plug. Iako su mu glave svaka zahvata 12" rama je i dalej 10" i lemesi idu "u prazno" bez obzira sto su sireg zahvata.


U svakom slucaju 758 je tvornicka oznaka za plug zahvata 16". glave su iste kao na 757, samo je greda duza i sira.
 
Bero III
eb3fir.jpg
 
Nazad
Vrh