Plug - osnovna tema

Jel pravio neko trobrazdni plug od Leskovačkog pomičnog pluga, onaj što može da se pomjera na lijevu stranu kako bi bolje odorao? Imam takav plug u odličnom stanju, na mom terenu on jednostavno savršeno ore. Mislio sam da do jeseni, ako budem mogao, nabavim još jedan takav ali u lošijem stanju (vidjao sam rasturene i na otpadu al nisma imao novca da kupim u tom trenutku) pa da sastavim jedan trobrazd sa 3x10" za hurlimana? Lično sam ljubitelj manje brazde, oranje bude mnogo ljepše i ravnije a u proljeće je na takvom oranju pravo uživanje raditi.
 
Prijatelju, ja koristim takav plug za plica oranja. Pokazao se kao odlican. Ali ako se namontira i treca brazda jako je tesko pomerat ga ulijevo. Mislim da ima i par klipova na youtube sa tim plugom.
 
Zombi: Ima moj susjed trobraznjaka kojeg je sastavljao od dva leskovacka pluga. Vuce ga u ugaranju strnjaka (10-15cm dubine) s ursusom 335 i nosi ga malisa samo tako, cak i uz brdo ore s njim, sto sam se i ja cudio.

A kao sto znas, ja sam sastavljao od dva posavca jednog trobraznjaka i mene dobro sluzi moj plug, takodjer za ugaranje strnjaka.
 
Mislio sam da ga udesim za pravo oranje sa Hurlimanom, on ima snage svakako da ga vuče, pšenicu nikad ne sijem. Što se pomjerenja tiče to bi bilo problematično ostvariti jer ga ovako drže samo dva debela štifta i to nije baš stabilno (jeste za dvije brazde ali već sa tri...) pa bi se to svakako moralo prepravljati tj. ojačavati, no to sa druge strane može da donese i probleme sa pomjernjem. Imam doduše još jedan plug koji može da se pomjera čak dosta više od ovog Leskovačkog, stavljao sam slike tog Eberhardt-a, on može da potpuno izadje sa strane traktora i ore van traga gume tako da bih ovaj Leskovački slobodno mogao i da fiksno prepravim tj. uklonim mogućnost pomjeranja. Ovaj koji sad imam je stvarno u odličnom stanju, otac ga je dosta davno kupio ali je veoma rijetko korišten jer smo imali pomični Batuje koji je nažalost slomljen (slomio ga otac sa 539, prekinuo ga kao krpu na dva dijela) pa je popravljen i prodat. Posle togam je kupljen Eberhardt, pa još jedan obrtač Eberhardt, pa veliki obrtač Rabe, sad fergo nikako ne ore. STvarno bih volio da udesim taj plug, ne zbog toga da bih brže radio posao (dobro, imao bih 3x10" umjesto sad 2x12" al nije mi to cilj) već što bi oranje bilo mnoooogo ljepše. Znaš li na kojoj su temi slike tog pluga koji si pravio Bobo, od kako je forum prešao na novu verziju malo je teže snaći se sa starijim postovima jer sad ima mnogo više strana, bookmarksi za te stare strane više ne rade jbga :(. Ako to budem radio (a 100% hoću samo ako budem imao novca, volja je tu!!!) mislim da bih morao dosta da ojačam konstrukciju, zemlja je kod mene na nekim dijelovima dosta laka ali na nekim je glinovita i ubistveno teška što su idealni uslovi da lomljenje pluga (zaletiš se u ovoj lakoj i zavališ u to glinu i ...) a hurliman stvarno ima mnogo vučne moći kada je prednja vuča uključena, jako teško prokliže jer nazad ima nove gume a naprijed je težak kao crna zemlja i sam od sebe+180kg teg. Prošle jeseni otac umalo nije pokidao na komade pomični Eberhard kada se malo zanio sa gasom, sreća da je hidraulika odreagovala pa malo zadigla plug.
 
Ufff, nemam pojma gdje sam postavljao slike... da li u ovu temu ili u neku drugu ne znam. Potrazi, a ako ne uspijes, pokusat cu ja.

I kod mene se za piramidu pluga rama kopca preko dva debela klina, i na njima ima lufta dosta, tako da se u radu cijeli plug zanosi lijevo-desno a piramida miruje. Ja sam zamislio na ramu zavariti dvije matice koje "gledaju" u piramidu (u visini "usta" u koja piramida ulazi) i tamo zavrnuti dva jaca sarafa. namontorati piramidu i sarafe odvrtati sve dok ne upru u poprecnu gredu na piramidi i dobro ih stegnuti u taj polozaj, tako da se napravi pritisak na dva klina i da se eliminira luft koji se na klinovima pojavljuje.

Drugih problema i poteskoca s plugom nemam, jedino jos malo preraditi nosac dubinskog tocka i to je TO.

Komsija kad je pravio svog trobraznjaka nije imao dvije rame pa je sam pravio od U profila ramu i vario ju, pojacao gdje treba i ne treba i eno, plug isproban, ofarban, dobio nove lemese i samo ore...
 
Ovdje je negdje onaj bobon plug.
Oko 115 strane. Ja sam mislio da pravim neđšto tako ali sam odustao.

Bobo koje boje su starei plugovi Batuje odoravajući?
 
MOj je bio isti ovakav kad je kupljen i kad je prodat

PLUG-BATUJE-DVO-BRAZDNI-12-COL--CELJE_4f37fa067547a.jpg


Inače, sistem za pomjeranje je bio odličan, vrlo lako se pomicao a cijela konstrukcija je izuzetno stabilna i dobro zamišljena.
 
Sa traktor koji imas nije ti potreban tocak na plugu. Nemam reci , masine su ti strava.
 
Interesuje me zna li neko nesto vise o FOPovom plugu dve brazde 20coli, imam ponudu da uzmem takav plug, treba mi dvobrazni za torpeda kad je tesko da vuce 3 brazde, pa me interesuje zna li neko nesto vise o ovom tipu pluga, koja mu je tacno oznaka, da li se tesko vuce i slicno
 
ja kolko se razumem u plugove nema nijedan od 20 coli naj veci je od 16 (75:cool: isti skoro ko 757 male razlike samo 757 bolje zaorava kukuruz tako mi je reko covek koji ima oba
 
i lakse ces vuci 3x12 nego 2x20(ako nesto tako postoji ,mislim postoje italijanski plugovi velikih colaza za duboko oranje neko polu riglovanje imt ne sigurno) a 2 brazde po 50 cmo to je mnogo
 
Ne, taj plug IMT 758.2 je 2x18 i brazde su mu ogromne. Imao sam ga do skoro i prodao jer vise nemam za cega da ga zakacim, ali mogu okaciti neke slike.
 
Nazad
Vrh