Plug - osnovna tema

Kakvi li lemeši idu na njeg, koja je to marka uopšte? Onako na slikama djeluje OK, konstrukcija nije slabašna.
 
Spasoje mlad si ti jos, naucices. Ako nisi znao ima jedan covjek (kod Badovinaca) sto prevozi svasta i mi smo mu placali 10 evra za svaki put kad nesto prevozimo posto se znamo sa njim. Tako da nemoj da mi govoris da lazem kad ne znas sta i kako je bilo.
:ppozdrav:

perhane
ovo bi nam moglo biti od velike koristi
 
Overum,dizajn svetski a verujem i kvalitet. Kako sam shvatio, dobio je neku nagradu za teh. rešenje. Nisam razumeo koje.
2w4juk1.jpg
 
Overum je "sestrinska" firma kvernelandu... Koriste ista pluzna tjela, samo sto overum ima hidraulicne "okidace" kad zapne za kamen, sve je od punog zeljeza (tezi za nositi), ima bolje rjesen brazni tocak (Skoro svaki je transportni), jacu gredu, jace okretiste... A jeftiniji su nego kverneland i kvaliteta bi trebala ista. Svedski celik, dugogodisnja tradicija i tako. Jako dobri plugovi... Na Overumu je vise paznje posveceno detaljima. Citam na britanskom forumu da overum ima na svakom klinu mazalicu, dok kverneland nema, cak ni na vario plugovima...

Veca je fora imati kvernelanda nego overuma (ko od ovog pati) a u biti jednaki plugovi, samo je overum ipak jeftiniji a rade isti posao i jedan i drugi.
 
Jel se meni čini ili ovaj plug sa slike ima mogućnost bočnog pomjeranja, tako da traktor može da ga nosi a da ne ide kroz brazdu?
 
Ipak bih rekao da se radi o stelanju zahvata prednje brazde, u zavisnosti od traktora koji ce vuci taj plug... Taj sistem imaju svi bolji proizvidjaci plugova. Vario plugovi imaju i mahanicko i hidraulicno stelanje zahvata prednje brazde, iako mi ne ide u glavu sto ce im hidraulicno stelanje. jednom ga na sarafu "nadjes" da ti pase prema traktoru i vario sistem sam siri i skuplja prednju brazdu koliko i ostale. Prednost hidraulicnog stelanja prednje brazde vidim tek kod ljud koji imaju njive i na ravnom i brdovitom terenu, pa tako kompenziraju "bjezanje" pluga niz stranu, ili ako ce s istim plugom orati vise razlicitih traktora, pa da se na brzinu da postelati.

Za normalnog korisnika je dovoljno stelanje preko vijka, sto mi se cin ida plug sa slike ima.

plugovi koji imaju mogucnost oranja "On/Off land" imaju spoj grede i piramide drugacije izveden, tj jedan sistem paralelogramskog poluzja koji spaja piramidu sa gredom pluga negdje otprilike iza druge brazde i preko tog paralelograma se plug izmice u stranu za on-land oranje

Na ovom video se lijepo vidi taj sistem an 7:30

 
Da, vjerovatno je sistem za podešavanje širine prve brazde, opet gledam slike i mislim da se radi o tome. Inače, ovaj on/off land je baš zanimljiv za oranje za moderne traktore koji imaju jako široke gume pošto, u principu, nema ograničenja. Moderni gusjeničari (Challenger, CASE Steiger...) gotovo uvijek oru tako, mislim da sam samo par puta vidio na snimcima da oru u brazdi. Nisam siguran kako se takav način oranja reguliše, kako se plug podešava, ima li kose vuče? Sva teorija oko podešavanja klasičnog pluga tu u principu ne može da važi jer je plug pomjeren van ose traktora?


Evo par videa gdje se takvi plugovi lijepo vide:



Medjutim vidimo i da ne mora tako

 
Prednost je, koliko ja znam, u vezi guma tj. nema problema čak ni sa strašno širokim gumama kakve se sve više koriste a tako je zgodnije i za gusjeničare kojima svakako ne prija rad pod nagibom jer im gusjenice trpe usljed nejednakog opterećenja.
 
Ala rasipa zemlju kao da ore kroz pesak. :)
Jedini problem tih plugova je velika tezina i sto Miroslav kaze nemaju transportni tocak.

Ali zato ovaj gubi jako mnogo vremena na okretanje jer dize na tockove cim izlazi iz brazde, opet zbog tezine i duzine.
 
Ipak bih rekao da se radi o stelanju zahvata prednje brazde, u zavisnosti od traktora koji ce vuci taj plug... Taj sistem imaju svi bolji proizvidjaci plugova. Vario plugovi imaju i mahanicko i hidraulicno stelanje zahvata prednje brazde, iako mi ne ide u glavu sto ce im hidraulicno stelanje. jednom ga na sarafu "nadjes" da ti pase prema traktoru i vario sistem sam siri i skuplja prednju brazdu koliko i ostale. Prednost hidraulicnog stelanja prednje brazde vidim tek kod ljud koji imaju njive i na ravnom i brdovitom terenu, pa tako kompenziraju "bjezanje" pluga niz stranu, ili ako ce s istim plugom orati vise razlicitih traktora, pa da se na brzinu da postelati.Za normalnog korisnika je dovoljno stelanje preko vijka, sto mi se cin ida plug sa slike ima.

Hidraulično štelanja razmak brazde ima zbog okretanja pluga. Jer kada skupi pluga, plug je automatski uži i to mu olakšava okretanje pluga jer bi točak ili brazda zapinjala za zemlju. Nije to hidraulično štelanje razmak eto tako da stoji na plugu i da se divi po selu.



plugovi koji imaju mogucnost oranja "On/Off land" imaju spoj grede i piramide drugacije izveden, tj jedan sistem paralelogramskog poluzja koji spaja piramidu sa gredom pluga negdje otprilike iza druge brazde i preko tog paralelograma se plug izmice u stranu za on-land oranje

Na ovom video se lijepo vidi taj sistem an 7:30

To što kažeš da ima gredu drukčije izvedbe, večinom plugova koji su ima puno brazdi računajući od od 6-7 pa na više. To ima zato da može nosit pluga,da ga može okrenit, da plug u tom dijelu bude jači, da se greda ne uvija... Probaj rukom uhvati bocu piva za grlo i digni na principu kao hidraulike, pa probaj u sredini uhvati normalno. Pa ćeš vidjeti koja je razlika..

I onda kada su takvo šta diznajnirali i dali su mogućno da može urati i u brazdi i izvan brazde...
 
Nazad
Vrh