Plug - osnovna tema

To je treca spora, jer vidi se da je suva zemlja, oranje od ove godine.

Miladine@ Mogu da orem i 20cm i 10cm i 12cm koju god hoces dubinu i u oranju nikad, ali nikad ne diram rucicu, jedino gde naletim da je blato pa traktor stane, a kod rakovice se drugacije steluje dubina ne na rucici, barem ja tako stelujem, a o tome sam pisao u temi rakovica
Malo ću pregledati tu temi o rakovici to je nešto novo što nisam čuo za rakovicu znam da kod mene imaju svi problem sa oranjem sa rakovicom. Možda ovi moji neznaju da našteluju graničnik. Kad sam ja kupio torpeda graničnik mu nije radio i morao sam orati sa točkom i tako sam orao 17g dok nisam otkrio da mi je bolcn na davaču signala za topling bio fabrički blokiran, morao sam ga grijati i macolom izbijati, kada sam ga razradio hidraulika i graničnik za oranje je radila savršeno, možda i na rakovici ima sličnih problema.
 
Svaka rakovica ima isto kod toplinga polugu koja sluzi za dubinu, cim krene dublje topling od opterecenja je pogura i plug se vrati na onu dubinu na koju je isao, i to sve u nekoj granici od 2 do 3cm, i na toj poluzi ima sraf na kome ja stelujem dubinu, kad se doteze ide plice, kad se razvija ide dublje i tu moze da se steluje dubina kakva god ti odgovara, na prvom krugu se nasteluje i dalje samo podizes poluge na kraju njive i kad krenes spustas do kraja i i ne diras rucicu
 
Moram otići kod rođaka da pogledam taj sistem jer ovamo svi kukaju da rakovica nije za oranja. Kod torpeda je to malo drugačije, on ima dvije ručice, jedna se uklapa dole ili gore a to znači uključen ili isključen graničnik a druga ručica je za podizanje i za spuštanje. Kada orem sa jednom ručicom uključim graničnik a sa drugom pustam plug na željenu dubinu, kada odredim dubinu zavrnem pomoćni šaraš za tu ručicu i kasnije samo radim sa tom ručicom podizanje i spuštanje, stim da mi mora topling na traktoru biti ukopčan u donju ili u srednju rupu ako ga stavim u gornju rupu graničnik neće raditi jer je ta rupa za sve druge radnje.
 
@borko jagodinac U vezi tvog posta o menjanju pluga leskovackog za imt 757 jer se lakse vuce,pogresices 757bolje ore i okrece brazdu ali se daleko teze vuce od leskovackog.
 
@borko jagodinac U vezi tvog posta o menjanju pluga leskovackog za imt 757 jer se lakse vuce,pogresices 757bolje ore i okrece brazdu ali se daleko teze vuce od leskovackog.

Nisam imao prilike da probam taj plug, ali vidim ovdee ga svi hvale tako da ne znam, mozda i odem do jednog preprodavca da pogledam neke uvozne plugove, ali nista ne kupujem bez probe
 
To bih ti i ja posavetovao.I jos nesto, daleko od toga da 757 nije dobar ja ga imam i radim sa R65,ali iskreno receno rajka se prilicno muci sa njim bar u nasoj zemlji.Ne znam kakav je kod vas teren.Kacao sam komsijin leskovacki 14" i lakse ga vuce ali je oranje ruznije.
 
attachment.php


bas sam uporedjivao razliku na ovoj momoj 7 i stranom plugu, raonici pod dosta tupljem uglu postavljeni naspram stranog pluga, a pribliznih godista su...a da nepricam za strane plugove od 2000god. pa na ovamo, gde raonici bukvalno leze na tlo,(ne racunajuci tip daske) mislim da je to kljuc lakoce vuce pluga...
zato dajem prednost zapadnom plugu...sto se tice zaoravanja zetvenih ostataka tu je 7 mnogo dobra i kada ima dobru brzinu nemoze se prepoznati brazda, sve je ravno, dok kod 6 svaka brazda se prepozna...
 
ja imam plug sa ovakim daskama a ne znam ko je proizvodjac(ali predpostavljam da je svicarski jer na dosta mjesta sam naso onaj svicarski krizic) ali ti mogu reci da plug radi fantasticno,lako se vuce,lijepo slaze i zaorava ostatke
 
Ekstra plugovi,kvalitetne izrade,Švicarska proizvodnja:ppozdrav:

Plug ore da je to fantazija,jako lepo okreče brazdu, i mrvi je,orao sam s jednim OTT plugom sličnim kao ovaj sa slike,taj sa slike ima hidraulične blokade na brazdama,jako dobar sistem.
Mana mu je jedino kaj ima nizak klinres,ovaj s kojim sam orao ima samo 63cm do špice,pa ima male probleme u kukuruzovini,mora biti istarupirana.
S takvim plugom nečeš pogriješiti,idelan za 5106..:osmeh:

Evo s ovim sam ja orao sa MF 590:
fotografija055.jpg

fotografija049.jpg

fotografija054.jpg
 
Poslednja izmena:
Kako nece pšogresiti????? Samo ima nizak klirens i zagusuje ga kukuruzovina ako nije istarupirana..Nije mi jasno.:sta:
 
Kako nece pšogresiti????? Samo ima nizak klirens i zagusuje ga kukuruzovina ako nije istarupirana..Nije mi jasno.:sta:
Kad je istarupirano dobro zaorava,ali sve i zavisi kakva je sečka na kombajnu..
Mada ako su dobri predplužnjaci zaorava bez problema,ovaj s kojim sam ja orao je ima jako potrošene predplužnjake pa je to bio problem u kukuruzovini..
Sad pod kraj oranja su predplužnjaci zamenjeni i stavljeni malo drugačijeg oblika i gušenja više nije bilo.

Ove slike su stare 3god kaj sam postavio,uslikat ču plug sad s drugim predplužnjacima.
 
Ma kakvo skidanje pretpluznjaka u kukuruzovini... pa tamo tek i trebaju biti! Ako gusi, nesto nije dobro postalano ili je masa zbilja OGROMNA ili ako su pretpluznjaci neki mali... za kukuruzovinu u pravilu idu vislji pretpluznjaci, bas zato da ne vuku za sobom masu, nego da ju zatrpavaju ali u vecini slucajeva mogu ici i obicni.


Kad je rijec o ovakvim plugovima, edan ovdje ima takav dvobrazni okretac vuce ga s 577 bez prednjeg pogona. Ovog ljeta ga posudi jednom mom prijatelju da se i ovaj iskusa u natjecanju oraca. Decko je prvi puta u zivotu bio na natjecanju, a inace je orao mozda 5-6 puta u zivotu. S takvim plugom je odnio 2. mjesto na zupanijskom nivou, sto nije mala stvar. Covjek ciji je plug je nosio uvijek na natjecanjima dobra mjesta, ali politika se uplela u natjecanje, pa je od toga odustao.
 
Nazad
Vrh